Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν αυτό το πράγμα έκανε την ζημιά
    Αν θεωρήσουμε ότι συμβαίνει πράγματι ένα βούλωμα στην αποχέτευση , είναι ζήτημα χρόνου να μείνουν μέσα στην κατάψυξη τα νερά και να διογκωθούν μετατραπούν σε πάγους που θα φράξουν την ψυκτική ροή του ψυγείου προς την συντήρηση .

    και 3,6 περίπου συντήρηση
    Ο μέσος όρος από τα σκαμπανεσβάσματα θερμοκρασιών να το ρυθμίσεις για συντήρηση 5-6 βαθμούς , (καταλαβαίνω ότι ακούς τις "διαδόσεις " του κόσμου για ρύθμιση στους 4c κτλ , αλλά το να έχεις μια "ιδέα " τον μέσο όρο θερμοκρασιών λίγο πιο πάνω, μπορεί κάποιοι να το θεωρούν "ανεπιθύμητο" (το πιο "ζεστό " δηλ επιλογής θερμοκρασίας από π.χ. τους 4C στους 5-6 για μέσο όρο) , αλλά προσφέρει περισσότερα καλά γενικά στην καλύτερη λειτουργία του ψυγείου.

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μέσος όρος από τα σκαμπανεσβάσματα θερμοκρασιών να το ρυθμίσεις για συντήρηση 5-6 βαθμούς , (καταλαβαίνω ότι ακούς τις "διαδόσεις " του κόσμου για ρύθμιση στους 4c κτλ , αλλά το να έχεις μια "ιδέα " τον μέσο όρο θερμοκρασιών λίγο πιο πάνω, μπορεί κάποιοι να το θεωρούν "ανεπιθύμητο" (το πιο "ζεστό " δηλ επιλογής θερμοκρασίας από π.χ. τους 4C στους 5-6 για μέσο όρο) , αλλά προσφέρει περισσότερα καλά γενικά στην καλύτερη λειτουργία του ψυγείου.
    Μόλις τσεκαρα το ψυγείο και η συντήρηση ειχε 2,5 βαθμούς .Δεν έχω πολλά πράγματα μεσα και δεν έχω βαλει ζεστα τρόφιμα ( με θερμοκρασία δωματίου εννοώ ) οπότε και έχει αυτη τη θερμοκρασια . Βέβαια την δεύτερη μερα λειτουργίας είχα τον θερμοστάτη στο 4 ( κλίμακα 1-7 έχει ) και επειδή η θερμοκρασία δεν έπεφτε κάτω από 4 βαθμους μετακίνησα τον θερμοστάτη στο 5 . Από ότι έχω διαβασει στο internet όλοι προτείνουν θερμοκρασία συντήρησης 2 -4 βαθμούς C .Βέβαια αυτο φαίνεται δύσκολο όταν έχεις θερμοκρασία 25 26 βαθμους στο σπίτι....

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Aenaos
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Από το δικό μου ψυγείο που το κύκλωμα ψύξης είναι στο δάπεδο της κατάψυξης, έχει διαπιστωθεί ότι φράζει η επιστροφή αέρα από τη συντήρηση, ενδεχομένως λόγω ότι παγώνει η υγρασία του αέρα που επιστρέφει στη κατάψυξη.
    Στο ψυγείο του γαμπρού μου που έχει το κύκλωμα ψύξης στην πλάτη , βουλώνει η αποχέτευση με αποτέλεσμα να έχει λιμνάζοντα νερά τα οποία με την σειρά τους παγώνουν και φράζουν την επιστροφή αέρα από τη συντήρηση.
    Στη δικιά μου περίπτωση το πρόβλημα μπορεί να διαπιστωθεί με ένα καλαμάκι από τις γρίλιες στην πόρτα της συντήρησης ( αν φρακάρει), ενώ στου γαμπρού μου έχω κάνει γραμμές με μαρκαδόρο ώστε να φαίνεται αν έχει πιάσει πάγο από τις γρίλιες στον πάτο της κατάψυξης.Ετσι μπορεί να διαπιστώσει αν χρειάζεται απόψυξη το ψυγείο πριν αρχίσουν να χαλάνε τα πράγματα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Pitsos NFP 2400 δεν δουλεύει η συντηρηση.
    από grphoto στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-23, 20:30
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-21, 01:53
  3. [Bosch] Νέο anti frost ψυγείο σταματά να δουλεύει
    από Furang στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-21, 12:02
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-20, 20:53
  5. [Indesit] σταζει νερο μεσα στη συντηρηση του ψυγειου
    από μανοςκρητη στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας