Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Πόρτα…για το τζάκι

    Γεια σας , πάλι εγώ , για πολλοστή φορά και πολύ σύντομα . Την τελευταία 10ετία , πήρε φωτιά η καμινάδα του τζακιού μου , 3 φορές . Τις 2 ξέρω γιατί , την 3η ( τελευταία) δεν ξέρω την αιτία . Ο καθαριστής της καμινάδας , μου πρότεινε να φτιάξω μια ξύλινη πόρτα στα μέτρα του τζακιού κι άμα ξανασυμβεί , να την βάλω και υποτίθεται ότι θα κόψει το οξυγόνο , άρα και την φωτιά . Αντί για ξύλινη (πολύ βαριά για τα μέτρα μου) , έκοψα ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι αλουμίνιο 1χιλ. ακριβώς στα μέτρα του τζακιού , το οποίο τζάκι είναι γωνιακό/ημικυκλικό . ¶ναψα για να δοκιμάσω το αποτέλεσμα και η φλόγα…δυνάμωσε , παρά την ακρίβεια της κοπής . Στην επάνω πλευρά έχει 2-3χιλ. χαραμάδα , λόγω της ανωμαλίας της πέτρας . Κάτω , στο κέντρο έχει 3-4χιλ. χαραμάδα , λόγω σχήματος του τζακιού . Επίσης δεξιά και αριστερά , οι πέτρες κάνουν 3-4 «δόντια» , από κάθε πλευρά , λόγω κατασκευής . Όλα αυτά είναι είσοδος αέρα , άρα η φωτιά δεν σβήνει , θεριεύει . Ερώτηση (1) : Υπάρχει κάποιο πυράντοχο , μαλακό υλικό , που να μπορεί να καλύψει αυτά τα κενά και να τοποθετηθεί (να βιδωθεί , να καρφωθεί , να κολλήσει) επάνω στην πόρτα ; ΅Όχι στο τζάκι . Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί μ'αυτή την ιδιόρρυθμη κατασκευή . (φ/φίεςτζάκι και πόρτα , υπό κατασκευήν .) Ερώτηση (2) : Μήπως είμαι σε λάθος φόρουμ ; Αν ναι , ποιο είναι το σωστό







  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    κανε και μια προσπαθεια στο energ.gr

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε και μια προσπαθεια στο energ.gr

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ευχαριστώ , το energ.gr δεν είναι ασφαλής σύνδεση .

  4. #4
    Το avatar του χρήστη genesis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Αφού σου έχει πάρει ήδη 3 φορές φωτιά η καμινάδα την τελευταία 10ετία, μάλλον θα έχεις παρατηρήσει ότι όταν συμβαίνει αυτό το τζάκι τραβάει αέρα με πολύ υψηλότερη ταχύτητα από την συνηθισμένη. Αν σε αυτή την φάση το "ταπώσεις" με την πόρτα που έφτιαξες το πιθανότερο είναι ότι η φλόγα (στην καμινάδα) θα σβήσει σε 1 - 2 λεπτά γιατί απλά ο λίγος αέρας που θα περνάει από τα κενά δεν θα είναι αρκετός για να συντηρήσει την φωτιά.
    Σε κανονική καύση στον χώρο της εστίας, φαίνεται να "θεριεύει" η φωτιά γιατί από τα μικρά ανοίγματα μπαίνει λιγότερος αέρας αλλά με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα που χτυπάει πάνω στα ξύλα που καίγονται.
    Πάντως υπάρχουν υλικά πυράντοχα που χρησιμοποιούνται κυρίως σε ενεργειακά τζάκια και σόμπες. Σιλικόνες, κορδόνια, κλπ.
    Η απόλυτη λύση για να τελειώσεις με αυτό το πρόβλημα είναι να μετατρέψεις το τζάκι σου σε ενεργειακό. Θα καίει τα μισά ξύλα και θα έχει 4πλάσια απόδοση θερμότητας στον χώρο. Η καύση θα είναι καλύτερη, ελεγχόμενη και η καμινάδα σου δεν θα ξαναπάρει φωτιά.
    Εννοείται ότι η ποιότητα/είδος των ξύλων και ο συχνός καθαρισμός της καμινάδας είναι σημαντικά έτσι και αλλιώς.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ , το energ.gr δεν είναι ασφαλής σύνδεση .
    μια χαρα μπαινει

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p270 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (09-05-22)

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού σου έχει πάρει ήδη 3 φορές φωτιά η καμινάδα .................................................. .................................................. .................................................. ....................... Η καύση θα είναι καλύτερη, ελεγχόμενη και η καμινάδα σου δεν θα ξαναπάρει φωτιά.
    Εννοείται ότι η ποιότητα/είδος των ξύλων και ο συχνός καθαρισμός της καμινάδας είναι σημαντικά έτσι και αλλιώς.
    Συμφωνώ με τα σχόλιά σου . Θα αισθάνομαι ασφαλέστερα αν τοποθετήσω κάποιο πυράντοχο υλικό . Η μετατροπή σε ενεργειακό αποκλείεται .

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι για το ίδιο θέμα κι ελπίζω κάποιος να το δει . Έκλεισα όλες τις χαραμάδες με πυράντοχο υλικό και πλέον η αλουμινένια πόρτα , κλείνει σχεδόν αεροστεγώς το άνοιγμα του τζακιού . Το «ανατριχιαστικό» ερώτημα που ανέκυψε είναι : αν πάρει πάλι φωτιά η καμινάδα και «ταπώσω» το άνοιγμα του τζακιού , απαγορεύω την είσοδο νέου οξυγόνου . Νομίζω όμως , ότι η υπάρχουσα φλόγα στη κορυφή της καμινάδας θα προσπαθήσει να «καταπιεί» το υπάρχον οξυγόνο . ¶ρα θα κατέβει βίαια στον πάτο του τζακιού , με κίνδυνο να δημιουργήσει έκρηξη μάσα στο σπίτι και να κόψει κανένα κεφάλι η αλουμινένια πόρτα ??!! Δεν ξέρω αν έχω δίκιο για το «κατέβασμα» της φλόγας . Ψάχνω λοιπόν για μια τεκμηριωμένη απάντηση στο θέμα . Ευχαριστώ .

Παρόμοια Θέματα

  1. Υδραυλικό παράδοξο…
    από DimMani στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-22, 09:15
  2. [Πικάπ] SERVICE CONNOISSER….
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-21, 11:37
  3. [Pitsos] Πόρτα Συντήρησης
    από jimison στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-20, 16:21
  4. [Πικάπ] A Phono stage story or history …
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 23:14
  5. [HiFi] Glue of Death …
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 00:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας