Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Το καλώδιο το έβαλα σχεδόν στον πάτο του καταψύκτη.
    Χρειάζεται να δυναμώσεις την ψύξη , αν βάση του 1ου ποστ η κορυφή σου (σημείο που σταματάει ) ήταν -19 , να το ρυθμίσεις να έχει κορυφή -21 - 22.
    Το -21 -22 θα το επιτηρείς και ελέγχεις ανά εποχές (δηλαδή στο φουλ καλοκαίρι και καύσωνες μπορεί να χρειαστεί να δυναμώσεις την ψύξη παρομοίως και επιπλέον) , στον χειμώνα το αντίθετο παρομοίως

    Ο καταψύκτης βρίσκεται στην προθάλαμο της εισόδου του σπιτιού κ έτσι παρατήρησα ότι σχεδόν κάθε φορά που περνάω αυτός λειτουργεί.
    Αν τυχόν έχεις κάποιο υπόγειο θα βελτιωθούν τα πράγματα κατά πολύ.

    Σκέφτομαι ότι μια αιτία μπορεί να είναι το ότι είναι σχεδόν άδειος. Ο αέρας έχει μικρή θερμοχωρητικότητα κ μπορεί να είναι ο λόγος που τόσο σύντομα πέφτει η ψύξη του. Ενώ εάν είχε περισσότερα προϊόντα, αυτά παγώνοντας να κρατούσαν την ψύξη.
    Θυμίζουν λογικά αυτά που λες , αλλά στο τέλος το χαλάς λίγο . Γιατί αν ίσχυε ότι όσο πιο πολύ μπουκώνεις τον καταψύκτη με προιόντα , να μας δίνετε η αίσθηση ότι θα γίνει πιο οικονομικό . Τότε θα αγοράζαμε κοντέινερ αντί για μπαούλα.

    Εγώ δεν έχω καταψύκτη , αλλά έχω 2 ψυγεία α) ψυγειοκαταψύκτη 2 πορτο με κατάψυξη κάτω & β) μίνι μπαρ ψυγείο με μοτέρ 50W . Όταν έχω χλαπαδιάσει τα προιόντα του ψυγειοκαταψύκτη και ταιριάζουν στον χώρο του μίνι μπαρ ψυγείου , τότε τα μεταφέρω εκεί και επί της ευκαιρίας καθαρίζω και τον ψυγειοκαταψύκτη. Μπορείς να κάνεις κάτι ανάλογο με 2 καταψύκτες διαφορετικής χωρητικότητας .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 01-05-22 στις 10:37

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Για να παίξουμε λιγάκι , έχοντας και την φραπεδιά δίπλα μας . Ερώτηση προς όλους
    Διάλεξα τυχαία 2 καταψύκτες με όσο το δυνατόν ίδια χαρακτηριστικά (λίτρα χωρητικότητας / κατανάλωση ανά έτος ) με την μόνη διαφορά ανάμεσα στα 2 μοντέλα ότι το 1 είναι ενεργειακής κλάσης F (κάτι σαν κατάρα δηλαδή )
    Και το άλλο ενεργειακής κλάσης Α+ (κάτι σαν τουρμπάτο δηλαδή )
    Μου εξηγείτε τι φταίει που και τα 2 έχουν την ίδια ετήσια κατανάλωση? (νομίζω ότι ξέρω , αλλά το αφήνω αινιγματικό για την απίθανη σύγκριση με τα 2 αυτά μοντέλα )
    https://www.multi-home.gr/product/63...iOiIifV0&ref=6

    https://www.bestprice.gr/item/215286...c4200aow1.html

    Και άλλη απάντηση (άσχετη με τα παραπάνω , αλλά απάντηση για την ερώτηση #10)
    χαρακτηριστικά.jpg
    Για τις 4 τελευταίες γραμμές δηλώσεων του παραπάνω πίνακα διαπιστώνω ψεύδος .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 01-05-22 στις 14:01

  3. #13
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Ο Electrolux δεν αναφέρει δυνατότητες, ούτε με ποιο ψυκτικό μέσο δουλεύει ο καθένας.
    Με άγνωστες παραμέτρους, δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Πως γίνεται η μπακατέλα του F (με τα ίδια στοιχεία μοντέλου) να γίνεται ξαφνικά Α+
    https://www.tehnomix.bg/frizer-gorenje-fh401cw
    και στο σημείο με μια φωτό που δείχνει έναν γλόμπο να επιστρέφει σε F. Ότι δηλώσει ο κάθε ένας .

    Στο σημείο εκείνο αναφέρεται σε "εξαιρετική μόνωση" (αληθές ψευδές δεν το γνωρίζω )
    πάω να ξαναδώ σχετικά τα 2 μοντέλα στο #12 περί αυτονομίας χωρίς ρεύμα (επειδή νομίζω ότι αυτό σχετίζεται ) και για την μπακατέλα του F αναφέρει 41 ώρες (στο νέο link παραπάνω σε 54 ώρες από 41 ώρες πριν) ότι να ναι , ενώ του Α+ 31 ώρες . Κατά πόσο επηρεάζει αυτό σε ένα μεγάλο καταψύκτη όταν είναι σε ενεργεία ετήσια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 01-05-22 στις 14:44

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    θα μεταφέρω πράγματα από τον καταψύκτη του ψυγείου, στον καταψύκτη μπαούλο και θα επανέλθω σε μερικές ημέρες , με τις παρατηρήσεις μου . Σας ευχαριστώ όλους από καρδίας. Καληνύχτα κ καλό μήνα ,με υγεία .

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον pmarino για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (01-05-22), mikemtb73 (02-05-22)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. κλείνει κ ξανά ανοίγει ο Η/Υ
    από 1kost1 στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-20, 20:01
  2. [Pitsos] Πτώση ρελέ από φούρνο μετά από λίγα λεπτά
    από perlitis στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-19, 19:34
  3. [Τηλεόραση LG] Ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα και σβηνει
    από giorgos thesalonikh στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 18:14
  4. [Whirlpool] Καταψύκτης AFG 8082/1 - Πρόβλημα στην ψύξη
    από mesitidv στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-18, 23:45
  5. [Φορητός Η/Υ] Επανεκκίνηση μετά από λίγα δευτερόλεπτα
    από polism στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-13, 15:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας