Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή mhc-nx1- SONY(htc-nx1)

    Καλησπέρα σας.Εχω ενα γνωστό μου που μου έχει φέρει το παρακάτω κασετόφωνο(htc-nx1) το οποιο δεν του παίζει τις κασέτες.Θελει να το φτιάξει για συναισθηματικούς λόγους. Το πρόβλημα είναι κομμένα ιμαντάκια.
    Τα ιμαντάκια δεν τα εντοπίζω όλα και η sony δεν εχει ανταλλακτικά. Κάποια βλέπω στο ebay αλλα όχι όλο το σετ. Υπάρχει κάποιος άλλο τρόπος; Ευχαριστώ.



    665d49425332b70e14caee42ab648cff.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pliktras : 01-11-23 στις 10:47

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    μονο με αλλαγη στους ιμαντες και καλο καθαρσιμο και λιπανση θα παιξει παλι ,παρε οτι βρεις απο οπου βρεις κοιτα στα καταστηματα αν εχουν κατι που να ταιριαζει
    Δες και εδω https://www.soundservice.gr/e-shop/i...p?cPath=22_237

    και εδω https://www.mikra.gr/index.php?cPath=320_1002_744

  3. #3
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ.Τα ειδα και μου ειχαν πει οτι θελουν διαστάσεις.Οταν ανοιξα το κασετόφωνο ήταν μια λασπη τα λαστιχακια δε μπορεσα να παρω καμια μετρηση διαμετρου και παχους που ζητάνε τα καταστήματα.Στο σερβις μανιουαλ δεν ειδα να αναφερει κατι πέρα απο κωδικό ανταλλακτικού.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    βγαλε τον μηχανησμο αν ειναι ευκολο και πηγαινε στα καταστηματα αν σε ενδιαφερει η επισκευη του γιατι ειναι σιγουρο οτι δεν μπορουν να ξερουν τις διαστασεις

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλε Χρήστο,
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ να ΄χουμε.
    Πριν πάρεις το μηχ/μα "παραμάσχαλα" για να ψάξεις σε κάποιο κατ/μα πώλησης Ηλεκτρ/κών Εξαρτ/των,
    γι΄ ιμάντες μέτρησε μ΄ ένα παχύμετρο αν διαθέτεις, αν όχι με μία μεζούρα μ΄ ευκρινή αρίθμηση την απόσταση
    από τ΄ ένα εξωτερικό άκρο - μίας ευθείας που θα περνά από τα κέντρα των capstans - μέχρι τ΄ εξωτερικό άκρο
    του διπλανού του, για το DECK I κι ομοίως για το DECK II όπως φαίνεται στη σελ. 43 του Service Manual
    ( https://elektrotanya.com/sony_htc-nx.../download.html - αρ. ανταλ/κού : 452).
    Αυτοί οι ιμάντες είναι πλατιοί (περίπου 2,5 mm).
    Με παρόμοιο τρόπο μέτρησε και τους ιμάντες από τ΄ εξωτερικό άκρο κάθε ράουλου έως τ΄ εξωτερικό άκρο του
    γραναζιού του ταχυμέτρου (νομίζω), σε μία ευθεία που θα περνά από τα κέντρα τους και θα βρεις τη διάμετρό
    τους (αρ. ανταλ/κού 458).
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #6
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Δημητρη.Κατάλαβα τι λες, εχω παχυμετρο απλά φαντάσου καπου στην αποθηκη το εχω στο κουτι του το ειχα λυσει πιο παλια να δω τη ζημια και τωρα πρεπει παλι να λυνω να παιρνω μετρήσεις.Αρκετή ταλαιπωρία και λίγος χρόνος.Αλλά θα το παλέψω.....Ευχαριστώ και πάλι.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη johnkou
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αιτωλικό
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Οι ιμαντες για λιγο που το εψαξα οι ιμαντες που φοραει ειναι:71x1.2mm,67.5x0.6x2.8mm πλακέ,46.5χ1.2mm,50x1mm,78x1mm.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.Θα το κοιτάξω.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας