Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Ηλιακός θερμοσίφων

    Ο ηλιακός μου , έβγαζε ελάχιστα χλιαρό νερό . Ήλθε υδραυλικός και πρόσθεσε μείγμα αντιψυκτικού και απιονισμένου νερού , σε αναλογία περίπου 50/50 . Βγάζει μεν πιο ζεστό νερό , αλλά νομίζω ότι υπολείπεται της εποχής . Ερωτήσεις : (1) Από πού , πως αδειάζει το υπάρχον υγρό , για να βάλω κανονικό υγρό ηλιακού ; (2) Υποθέτω ότι 1 λίτρο είναι αρκετό . Σωστά ; (3) Υπάρχει άλλη λύση/πρόταση ; Ευχαριστώ .

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Σε παρόμοια περίπτωση δική μου , είχα ξεθυμάνει όλα τα ζεστά νερά πρώτα από τον ηλιακό το βράδυ . Και το πρωί άνοιξα πρώτα την τάπα του κλειστού κυκλώματος και μετά την κάτω (κατώτερη) σύνδεση ρακόρ του συλλέκτη για να αδειάσουν .
    Για το μείγμα απιονισμένου δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα το λέει και παρακάτω
    https://www.douleutaras.gr/bsdir/the...estainei-nero/ (υποστηρίζει ότι δεν είναι απαγορευτικό το απιονισμένο νερό ) απλά αν έχει σκέτο αντιψυκτικό θα έχει καλύτερη απόδοση δεν διαφωνώ , αλλά το να έχεις τον ηλιακό σε νορμάλ απόδοση είναι καλύτερα )
    Παρακάτω αναφέρει αναλογία 1/10
    https://www.douleutaras.gr/bsdir/the...osifona-odhgi/

    Βγάζει μεν πιο ζεστό νερό , αλλά νομίζω ότι υπολείπεται της εποχής
    Δηλαδή? (μπορεί να μην περίμενες αρκετά ή να χρησιμοποίησες πολύ νερό για την ίδια ημέρα και δεν πρόλαβε να γεμίσει φουλ με καυτό νερό)
    Από την στιγμή που είχες όπως λες ελάχιστα ζεστό νερό και με την συμπλήρωση αντιψυκτικού είναι καλύτερα τα πράγματα , το θέμα που πρέπει να σκεφτούμε είναι γιατί έχασε το αντιψυκτικό όταν άλλοι ηλιακοί δεν έχουν συμπληρώσει ποτέ αντιψυκτικό ! (μήπως οι ηλιακοί που δεν χάνουν ποτέ το αντιψυκτικό οφείλεται είτε στην νορμάλ απόδοση που είναι καλύτερα / ή ότι δεν έχουν μείνει σε περιπτώσεις να μην εκμεταλλεύονται τακτικά το ζεστό νερό με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται και εξ αυτού χάνει τα υγρά το κλειστό κύκλωμα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 28-04-22 στις 12:40

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ , εξαιρετικές και οι απαντήσεις και οι ερωτήσεις , τις οποίες όμως δεν ξέρω να απαντήσω . Το ζεστό νερό σήμερα , μετά από ένα 24ωρο από την συμπλήρωση , είναι πλέον...ζεστότερο , οπότε μάλλον είμαι ΟΚ . Κατοικώ εδώ 10 χρόνια κι έχω προσθέσει αντιψυκτικό 3 φορές . Η τελευταία τον Φεβρουάριο του 20’ .

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ , εξαιρετικές και οι απαντήσεις και οι ερωτήσεις , τις οποίες όμως δεν ξέρω να απαντήσω . Το ζεστό νερό σήμερα , μετά από ένα 24ωρο από την συμπλήρωση , είναι πλέον...ζεστότερο , οπότε μάλλον είμαι ΟΚ . Κατοικώ εδώ 10 χρόνια κι έχω προσθέσει αντιψυκτικό 3 φορές . Η τελευταία τον Φεβρουάριο του 20’ .
    Πάντως για την ιστορία να ξέρεις ότι με αυτήν την ζέστη ο ηλιακός πρέπει να πιάνει περίπου τους 75 βαθμούς θερμοκρασία, δηλαδή όχι να είναι απλά πιο ζεστό αλλά να αχνίζει. Εχω δύο ηλιακούς , εδώ που είμαι τώρα στη Σάμο και στην Αθήνα. Το ίδιο και στους δύο ηλιακούς.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Ο Ηλιακός του Δημήτρη (με οξεία)
    Δεν υπάρχει περίπτωση θα αχνίσει και αυτός . Είναι ανάλογα του κατά πόσο εκμεταλλεύεσαι το νερό .
    Και εγώ π.χ. έχω καλύψει κοντά 15 ετία σε ηλιακό που δεν έχασε ποτέ αντιψυκτικό , αλλά θυμάμαι ότι η μοναδική φορά που είδα άδεια τα αντιψυκτικά ήταν επειδή μέρες και εβδομάδες πιο μπροστά έλειπα τακτικά από το σπίτι .
    Δεν πρέπει να αχνίζει , αφού προσωπικά κάνω σκέψεις ή να ξοδεύω αλόγιστα το ζεστό νερό , ή τα καλοκαίρια να σκεπάζω τον μισό καθρέφτη με κάτι .
    Τι τα θέλουμε τα καυτά νερά αφού κάθε 24 ωρο ενισχύεται συνεχώς. Είναι μια δύσκολη προσέγγιση που δεν μπορεί να ελεγχθεί σταθερά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 28-04-22 στις 20:28

  6. #6
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να αχνίζει , αφού προσωπικά κάνω σκέψεις ή να ξοδεύω αλόγιστα το ζεστό νερό , ή τα καλοκαίρια να σκεπάζω τον μισό καθρέφτη με κάτι .
    Τι τα θέλουμε τα καυτά νερά αφού κάθε 24 ωρο ενισχύεται συνεχώς. Είναι μια δύσκολη προσέγγιση που δεν μπορεί να ελεγχθεί σταθερά.
    Αυτο πρεπει να κανεις οποσδηποτε γιατι αλλιως ζοριζεις το ολο συστημα χωρις λογο..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (28-04-22), mikemtb73 (29-04-22)

  8. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Ηλιακός του Δημήτρη (με οξεία)
    Δεν υπάρχει περίπτωση θα αχνίσει και αυτός . Είναι ανάλογα του κατά πόσο εκμεταλλεύεσαι το νερό .
    Και εγώ π.χ. έχω καλύψει κοντά 15 ετία σε ηλιακό που δεν έχασε ποτέ αντιψυκτικό , αλλά θυμάμαι ότι η μοναδική φορά που είδα άδεια τα αντιψυκτικά ήταν επειδή μέρες και εβδομάδες πιο μπροστά έλειπα τακτικά από το σπίτι .
    Δεν πρέπει να αχνίζει , αφού προσωπικά κάνω σκέψεις ή να ξοδεύω αλόγιστα το ζεστό νερό , ή τα καλοκαίρια να σκεπάζω τον μισό καθρέφτη με κάτι .
    Τι τα θέλουμε τα καυτά νερά αφού κάθε 24 ωρο ενισχύεται συνεχώς. Είναι μια δύσκολη προσέγγιση που δεν μπορεί να ελεγχθεί σταθερά.
    Αναγκάζομαι να σκεπάζω το ένα τζάμι. Κι εγώ είμαι της σκέψης ότι 75 βαθμοί είναι πολλοί. Βάζω ένα κομμάτι μονωτικό DOW που έχω βρει στο δρόμο και δύο χταπόδια για συγκράτηση πάνω στον ηλιακό.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  9. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... και δύο χταπόδια για συγκράτηση πάνω στον ηλιακό.
    Και χταπόδια λιαστά, άψογα! Βάζω το τσίπουρο

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Βάζω ένα κομμάτι μονωτικό DOW
    Το έχεις δοκιμασμένο καιρό? δεν καίγεται? ή να κολλήσει από την θερμοκρασία πάνω στον καθρέφτη. Γιατί εγώ έψαχνα για ανοξείδωτη λαμαρίνα με κατάλληλες διαστάσεις

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλιακός σε μποιλερ
    από ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-21, 07:15
  2. Ένας ηλιακός για δύο ορόφους.
    από kyrnikos στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-20, 10:59
  3. Ζεστό Νερό- Πίεση-Ηλιακός
    από malk στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-19, 17:23
  4. Ηλιακός Θερμοσύφωνας..Πέταμα ή μάζεμα;;
    από Karny στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-19, 23:27
  5. Δεν κατεβάζει ζεστό νερό ο ηλιακός
    από andyferraristi στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 21:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας