Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιδερής
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Θερμοστατες οικιακων ψυγειων & καταψυκτών

    Για σας και απο εμενα!!!!
    Για να μην μακρυγορω με το πως και το γιατι μπαινω κατευθείαν στον προβληματισμο μου.
    Ποιος θα μπορεσει παρακαλώ πολυ να μου εξηγήσει τις τιμες ( όρια) που συναντάμε στα specifications των θερμοστατών ψυγειων η καταψυκτων;;;.
    Γνωρίζοντας οτι θερμοστάτες και πρεσοστατες εχουν μια περιοχή λειτουργιας ( δυο αριθμους) και μια διαφορικη δυνατοτητα ( έναν αριθμό), εδω έχω μπερδευτεί.
    Εδω εχω διαπιστωσει οτι ολοι αναφερονται σε 4 περιοχες λειτουργιας (!!), ασχετα με τι τροπο το γραφουν.
    Θα γραψω παρακατω 2-3 μορφες που εχω συναντησει, και θα ηθελα παρακαλω πολυ, εαν καποιος μπορει και θα ηθελε, να με ενημερωσει σχετικα με αυτες.
    Δηλ ειναι περιοχες που ρυθμιζονται;
    Ειναι διαφορικες περιοχες παλι με δυνατοτητες ρυθμισης;
    Σας ευχαριστω πολυ!!!!

    1)
    θερμοκρασια ελαχιστη ( τερματισμός) -18°
    Θερμοκρασια ελαχιστη (εκκινηση) -12°
    Θερμοκρασια μεγιστη (τερματισμος) -32°
    Θερμοκρασια μεγιστη (εκκινηση) -24°

    2) θερμοστατης 3 επαφων
    Min. -20° / -12°
    Max -31° / -12°

    3)
    Min. -13 / +4,5
    Max. -26 / +4,5

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Για να μην μακρυγορώ και εγώ θα σου τα θέσω τα πράγματα με δικά μου λόγια .
    Στα παραδείγματα 1-2&3 δεν θα θεωρείς την λέξη "θερμοκρασία " ως θερμοκρασία υποτίθεται θαλάμου , αλλά επιλογή θερμοστάτη (που έχουν ως συνήθως αρίθμηση στο κομβίο του θερμοστάτη π.χ. από το 1 έως το 6 κτλ ) = το 1 είναι η πιο "ζεστή θερμοκρασία " στο άκρο αισθητήρα του θερμοστάτη που μπορεί να δεχτεί . Ενώ στην αρίθμηση 6 είναι η πιο ψυχρή θερμοκρασία .

    Το πιο δύσκολο για τα παραδείγματα 2 & 3 είναι ότι το min -13 ή το min -20 δεν αναφέρεται σε υποτίθεται θερμοκρασία θαλάμου (που θέλουμε να επιτευχθεί στον θάλαμο ) αλλά θερμοκρασία του αισθητήρα που επαληθεύεται για το σημείο που τοποθετήθηκε από τον κατασκευαστή

    Διαφορική δυνατότητα αναφέρεται ως προς την ρύθμιση του κομβίου του θερμοστάτη (μίνιμουμ και μάξιμουμ ως προς την αρίθμηση του κομβίου π.χ. από το 1 έως το 6 επιλογή) , διαφορική δυνατότητα υπάρχει και εσωτερικά του θερμοστάτη (εκτός κομβίου δηλαδή) και είναι μια βίδα ρύθμισης διαφορικής δυνατότητας που δεν την πειράζουμε ποτέ .

    Έχοντας λοιπόν ως βάση τα παραπάνω , πάμε να διαβάσουμε τώρα τι γίνεται με το παράδειγμα 1) .
    θερμοκρασια ελαχιστη ( τερματισμός) -18°
    Εννοεί ως προς την ρύθμιση κομβίο του θερμοστάτη (1 έως 6 ) "ελάχιστη" εννοεί το 1 του κομβίου. Και όταν φτάσει το άκρο του αισθητήρα του θερμοστάτη να έχει -18 θα γίνει τερματισμός του συμπιεστή ή αλλιώς θα κόψει ο θερμοστάτης .

    Θερμοκρασια ελαχιστη (εκκινηση) -12°
    Εννοεί ως προς την ρύθμιση κομβίου του θερμοστάτη ελάχιστη (1 του κομβίου) και όταν το άκρο αισθητήρα φτάσει στην θερμοκρασία -12 να γίνει εκκίνηση του συμπιεστή ή να γίνει ΟΝ ο θερμοστάτης .

    Θερμοκρασια μεγιστη (τερματισμος) -32°
    Με την ρύθμιση κομβίου στο 6 και όταν το άκρο αισθητήρα θερμοστάτη δεχθεί -32 να σταματήσει ο συμπιεστής ή να τεθεί Off ο θερμοστάτης

    Θερμοκρασια μεγιστη (εκκινηση) -24°
    Για την ρύθμιση κομβίου στο 6 και όταν ο αισθητήρας θερμοστάτη δεχθεί -24 να γίνει εκκίνηση συμπιεστή ή να γίνει ΟΝ ο θερμοστάτης .

    Παρομοίως για τα παραδείγματα 2 & 3.
    Ο κατασκευαστής του θερμοστάτη , δεν τον ενδιαφέρει να σου εξηγήσει τι θερμοκρασίες θα επιτευχθούν στον θάλαμο ενός απλού ψυγείου ή καταψύκτη . Αλλά τον ενδιαφέρει να παρουσιάσει στοιχεία της συμπεριφοράς του ίδιου του θερμοστάτη ως προς την θερμοκρασία που θα δεχθεί το άκρο του αισθητήρα και ανάλογα το ακριβές σημείο που τοποθετήθηκε αυτός επάνω στο ψυκτικό στοιχείο .

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιδερής
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Κυριακιδη . Σας ευχαριστω παρα πολυ, για την απαντηση σας πανω στο ερωτημα μου. Πολυ κατατοπιστικο και κατανοητο.
    Φυσικα και ειναι δεδομενο, οτι οι θερμοκρασιες που αναφερονται, εννοουνται οτι ειναι πανω στο σημειο "αίσθησης" του θερμοστατη και οχι του χωρου που "θα" ελέγξει.
    Καλη συνεχεια !!!!!
    Και μιας και ειναι οι μερες τετοιες.....ευχομαι σε ολους Καλο Πασχα !!!!!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siddour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε Κυριακιδη . Σας ευχαριστω παρα πολυ, για την απαντηση σας πανω στο ερωτημα μου. Πολυ κατατοπιστικο και κατανοητο.
    Φυσικα και ειναι δεδομενο, οτι οι θερμοκρασιες που αναφερονται, εννοουνται οτι ειναι πανω στο σημειο "αίσθησης" του θερμοστατη και οχι του χωρου που "θα" ελέγξει.
    Καλη συνεχεια !!!!!
    Και μιας και ειναι οι μερες τετοιες.....ευχομαι σε ολους Καλο Πασχα !!!!!

    Αφού τα βρίσκεις δεδομένα, σκέψου το δεδομένο ότι οι θερμοκρασίες είναι πιέσεις αισθητήρα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιδερής
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    HN984, να σας το αναλύσω περισσοτερο....
    Η μεταβολή θερμοκρασίας στον περιβάλλοντα χωρο του αισθητηρίου (πούρου), συντελεί στην διαστολή-συστολή του "κατάλληλου" υλικού (υγρού η αερίου) που υπαρχει μεσα στο σωληνάκι. Με αποτελεσμα να εξασκείται η κατάλληλη πίεση στην αλλη του άκρη ( μεμβράνη) και η οποια με την σειρα της επενεργεί μεταφέροντας αυτην την πίεση στον υπόλοιπο κύριο μηχανισμό του θερμοστατη, ( που εδω τωρα ειναι θέμα μηχανικής με μοχλούς και υπομόχλια)!!!!
    Γιαυτο τα θεωρησα δεδομένα.
    Μέσα στην δουλειά μου ηταν και ο ελεγχος και το καλιμπραρισμα τέτοιων βιομηχανικων εξοπλισμών....
    Ομως ποτε δεν έτυχε να συναντήσω, να ασχοληθώ και να γνωρίσω ψυκτικούς οικιακουςθερμοστάτες και περιοχες λειτουργίας τους!!!
    Έτυχε!!!!
    Γι'αυτό με κάλυψε απόλυτα ο κ Κυριακίδης σε αυτο που ζητησα και θεωρησα τα υπολοιπα " δεδομένα και γνωστα".
    Να εισαστε και εσεις καλα!!!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον siddour για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (20-04-22)

  7. #6
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siddour Εμφάνιση μηνυμάτων
    HN984, να σας το αναλύσω περισσοτερο....
    Η μεταβολή θερμοκρασίας στον περιβάλλοντα χωρο του αισθητηρίου (πούρου), συντελεί στην διαστολή-συστολή του "κατάλληλου" υλικού (υγρού η αερίου) που υπαρχει μεσα στο σωληνάκι. Με αποτελεσμα να εξασκείται η κατάλληλη πίεση στην αλλη του άκρη ( μεμβράνη) και η οποια με την σειρα της επενεργεί μεταφέροντας αυτην την πίεση στον υπόλοιπο κύριο μηχανισμό του θερμοστατη, ( που εδω τωρα ειναι θέμα μηχανικής με μοχλούς και υπομόχλια)!!!!
    Γιαυτο τα θεωρησα δεδομένα.
    Μέσα στην δουλειά μου ηταν και ο ελεγχος και το καλιμπραρισμα τέτοιων βιομηχανικων εξοπλισμών....
    Ομως ποτε δεν έτυχε να συναντήσω, να ασχοληθώ και να γνωρίσω ψυκτικούς οικιακουςθερμοστάτες και περιοχες λειτουργίας τους!!!
    Έτυχε!!!!
    Γι'αυτό με κάλυψε απόλυτα ο κ Κυριακίδης σε αυτο που ζητησα και θεωρησα τα υπολοιπα " δεδομένα και γνωστα".
    Να εισαστε και εσεις καλα!!!
    Καλό μου παιδί, επειδή θεωρώ ότι είσαι μικρότερος, και εμένα αυτό είναι ένα κομμάτι της δουλειά μου από το 1984. Άρα η ανάλυση περιττή.

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιδερής
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    ΗΝ984, δεν ξερω γιατι απαντατε σε λαθος βάση!!!
    Αρχικά, ζητησα εξηγήσεις για τις περιοχες λειτουργίας των θερμοστατών.
    Τις πηρα πολυ κατατοπιστικα.
    Κάνατε παρέμβαση, αναφερόμενος στο οτι, θεωρησα τις υπολοιπες λειτουργιες "δεδομενες" γνωστές.
    Σας εξήγησα, αναλυοντας τες, τον λογο που τις θεωρησα "δεδομενες" γνωστές.
    Κανετε παλι παρεμβαση στο οτι και καλα, σας "κανω μαθημα".
    Ουτε μαθημα πηγα να κανω σε κανεναν, αλλα πρωτιστως, δεν θα ηθελα και να παρεξηγησω και να παρεξηγηθω απο κανεναν!!!!
    Και οσο για το "παιδί", μακαρι να ημουν!!!
    Σας ενημερωνω οτι ειμαι συνταξιουχος, και 64 χρονών!!!!
    Να εισαστε καλά!!!!

  9. #8
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siddour Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΗΝ984, δεν ξερω γιατι απαντατε σε λαθος βάση!!!
    Αρχικά, ζητησα εξηγήσεις για τις περιοχες λειτουργίας των θερμοστατών.
    Τις πηρα πολυ κατατοπιστικα.
    Κάνατε παρέμβαση, αναφερόμενος στο οτι, θεωρησα τις υπολοιπες λειτουργιες "δεδομενες" γνωστές.
    Σας εξήγησα, αναλυοντας τες, τον λογο που τις θεωρησα "δεδομενες" γνωστές.
    Κανετε παλι παρεμβαση στο οτι και καλα, σας "κανω μαθημα".
    Ουτε μαθημα πηγα να κανω σε κανεναν, αλλα πρωτιστως, δεν θα ηθελα και να παρεξηγησω και να παρεξηγηθω απο κανεναν!!!!
    Και οσο για το "παιδί", μακαρι να ημουν!!!
    Σας ενημερωνω οτι ειμαι συνταξιουχος, και 64 χρονών!!!!
    Να εισαστε καλά!!!!
    Παίρνω πίσω το ‘’καλό μου παιδί’’ λόγω του ότι είμαι μικρότερος εννέα χρόνια.

    Όσο για το μάθημα, η φράση: ‘’HN984, να σας το αναλύσω περισσότερο....’’ εάν δεν έχει τη μορφή μαθήματος τότε, ποια η ερμηνεία της;

    Καλό Πάσχα εύχομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΗΝ1984 : 20-04-22 στις 21:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας