Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    το εχεις δεμενο η χυμα;

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    το εχεις δεσει η ειναι χυμα;

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εχεις δεσει η ειναι χυμα;
    Χύμα το έχω από τότε που ανέβασα τις τελευταίες φωτογραφίες.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    μετρα δευτερο και τεταρτο συρμα και πες τι σου δειχνει.
    σε μικρη κλιμακα .απο αριστερα προς δεξια τα συρματα

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grepms Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος διατύπωση, το ρελέ εννοούσα.

    Έχω πολύμετρο.
    Πέρα από τους ελέγχους με πολύμετρο για το αν οι 2 μεσαίες επαφές (που είναι ο διακόπτης θερμοστάτη ) για συνέχεια (και για αυτό δεν λειτουργεί?) εξετάζεις τα άκρα της αντίστασης της πλάκας αν έχει συνέχεια (δηλαδή μετά από τις επαφές θερμοστάτη και κατευθείαν τα άκρα της αντίστασης) .
    Αλλά και τυχόν διαρροή από την επαφή γείωσης με όποιο από τα άκρα της αντίστασης (συνιστάται μέγγερ )

    Έστω και όλα αυτά έχουν ελεγχθεί (βρεθούν τέλεια και "άψογα") , οι φωτογραφίες προδίδουν και ίχνη αλάτων παντού , αλλά και στο εσωτερικό της πλάκας πρέπει να καθαριστούν .
    Τα άλατα προδίδουν διαρροές νερού - ατμού , από τις όποιες φλάντζες υπάρχουν γύρω από την πλάκα . Πρέπει και είναι δύσκολο να επισκευαστούν αν δεν έχουμε τις γνήσιες φλάντζες για να αντικατασταθούν και να πάψει η διαρροή νερού , που κατά επέκταση θα φέρει και πιθανή διαρροή ρεύματος και πτώση του ρελέ .

    Πρέπει να δεις καλά και δίπλα στον θερμοστάτη διακρίνονται κάτι λάμες μαζί και πάνω σε μια "βαλβίδα" ? πίεσης" της πλάκας , τον ρόλο που παίζει και εξαρτάται από τον θερμοστάτη?

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετρα δευτερο και τεταρτο συρμα και πες τι σου δειχνει.
    σε μικρη κλιμακα .απο αριστερα προς δεξια τα συρματα
    Μπορεί να έχω 2-3 πολύμετρα αλλά είμαι και άσχετος με την χρήση τους! Σε ποια θέση πρέπει να βάλω τον διακόπτη;

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τους ελέγχους με πολύμετρο για το αν οι 2 μεσαίες επαφές (που είναι ο διακόπτης θερμοστάτη ) για συνέχεια (και για αυτό δεν λειτουργεί?) εξετάζεις τα άκρα της αντίστασης της πλάκας αν έχει συνέχεια (δηλαδή μετά από τις επαφές θερμοστάτη και κατευθείαν τα άκρα της αντίστασης) .
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες αλλά επειδή δεν έχω γνώσεις τι είναι τι, φαντάζομαι ότι οι δύο μεσαίες επαφές είναι αυτές για τις οποίες μου είπε ο georgis να μετρήσω την 2η με την 4η. Οπότε μετράω την 2η με την 4η ή την 2η με την 3η;

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grepms Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες αλλά επειδή δεν έχω γνώσεις τι είναι τι, φαντάζομαι ότι οι δύο μεσαίες επαφές είναι αυτές για τις οποίες μου είπε ο georgis να μετρήσω την 2η με την 4η. Οπότε μετράω την 2η με την 4η ή την 2η με την 3η;
    Δες μια εικόνα , και πιστεύω θα καταλάβεις (αν όχι η εικόνα θα παραμείνει βοηθητική )
    Ηλεκτρικό σίδερο.jpg
    Πάραυτα λόγω τα άλατα και οι διαρροές νερού από φλάντζες το κατευθύνουν για τον κάδο .

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (12-04-22)

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.715

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο,
    ότι πολύμετρο και αν διαθέτεις, ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ή ΨΗΦΙΑΚΟ θέσε το στην ένδειξη « X 200Ω » και μέτρησε στα δύο
    άκρα της κτιστής αντίστασης του ατμοσίδερου που ΄ναι τα 2 ακραία σημεία που βρίσκονται πιο βαθιά και μεταξύ
    τους βρίσκονται τα 4 σύρματα που φαίνονται στην εικόνα 3 του post σου #7.
    Αν η αντίσταση στ΄ όργανο καταγράφεται μεταξύ των τιμών 20 ~ 40 Ω είναι εντάξει αν η βελόνη στ΄ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ
    πολύμετρο δεν κουνηθεί καθόλου ή στο ΨΗΦΙΑΚΟ πολύμετρο δείξει « άπειρο » τότε η αντίσταση είναι κατεστραμμένη.
    Κάποιος ηλεκτρολόγος παλιά στην Αριστείδου στο Κέντρο των Αθηνών « έκτιζε » αντιστάσεις σίδερων, δεν γνωρίζω αν
    υφίσταται ακόμα.
    Στη περίπτωση αυτή λοιπόν τ΄ ατμοσίδερο πηγαίνει στο « κάδο ανακύκλωσης », όπως αναφέρει κι ο φίλος Πέτρος, ο οποίος
    σου παρέχει μία πολύ αναλυτική photo των σημείων σύνδεσης της πλάκας του ατμοσίδερου.
    Σε περίπτωση βέβαια που μετράς κανονική « κτιστή » αντίσταση τότε μετράς ωμικά και μεταξύ ενός άκρου της αντίστασης κι
    ενός άκρου του θερμοστάτη για να δεις αν υπάρχει συνέχεια (αντίσταση 0 Ω).
    Βέβαια θα μετρήσεις και κάθε άκρο της αντίστασης με τη γείωση χρησιμοποιώντας το πολύμετρο στη θέση « X 20MΩ » ή
    « X 200ΜΩ » μήπως παρουσιάζει κάποια διαρροή η κτιστή αντίσταση (κι αυτό φάνηκε από τη πτώση του relay Διαφυγής),
    οπότε και σε περίπτωση που δεν βρεις τεχνίτη που να « κτίζει » αντιστάσεις σε σίδερα πάει πάλι στον κάδο ανακύκλωσης.
    Αν όμως δεν υπάρχει ούτε διαρροή ως προς « γη » τότε κάνε καλό καθαρισμό από τ΄ άλατα μετά αντικατέστησε τις όποιες
    φλάτζες βρεις στ΄ εμπόριο κι ΟΛΑ θα ‘ναι καλά, πράγμα τ΄ οποίο εύχομαι ολόψυχα.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις πολύ αναλυτικές οδηγίες! Ακόμα δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ γι' αυτό και δεν έχω ενημερώσει.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση F&U] F&j δεν ανάβει το λαμπάκι standby
    από Lomanos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-20, 02:24
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-19, 21:30
  3. [Τηλεόραση Sony] SONY BRAVIA KDL-32V4500 Ανάβει 8 φορές το κόκκινο λαμπάκι
    από rigel στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-19, 15:17
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-18, 00:27
  5. [Τηλεόραση Sony] sony kv-36hq100e Πότε ανάβει και πότε δεν ανάβει αλλά το λαμπάκι ανταποκρίνεται
    από ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 11:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας