Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή [White-Westinghouse] RTD16VTCW3 - Θόρυβος ανεμιστήρα κατάψυξης

    Καλησπέρα!

    Έχω εδώ και 20 περίπου χρόνια ένα ψυγείο White-Westinghouse τύπου RTD16VTCW3 (220-240VAC, 50&60Hz, R134a). Είναι δίπορτο No-Frost, κατάψυξη επάνω, ανεμιστήρας και στοιχείο στην κατάψυξη. Ο αέρας πηγαίνει στην ψύξη με κλαπέτο από τον αέρα του ανεμιστήρα.

    Το ψυγείο είναι σκυλί, λειτουργεί άψογα, αν και θορυβώδες και αχόρταγο ενεργειακά. Δεν με βλέπω να είμαι μέσα στο πρόγραμμα επιδότησης αλλαγής συσκευών.

    Στο ψυγείο αυτό έχω αλλάξει την αντίσταση απόψυξης αλλά πριν ανακαλύψω τη βλάβη αυτή, είχα ψιλοχαλάσει τον θερμοστάτη, τον οποίο άλλαξα πρόσφατα με μεταχειρισμένο από ΗΠΑ (βρήκα από το ebay).

    Τελευταία παρατήρησα θόρυβο ο οποίος εκτιμώ ότι προέρχεται από το μοτέρ του ανεμιστήρα που έχει ψιλοχάσει την ισορροπία του. Ακούγεται ένα ρυθμικό ανεβοκατέβασμα της έντασης (και ενδεχομένως συχνότητας) του ήχου του ανεμιστήρα και ακούγεται μερικές φορές ένας ρυθμικός τριγμός σαν από συντονισμό κάποιου μεταλλικού κομματιού. Αν ακουμπήσω την πλάτη της κατάψυξης όπου είναι στερεωμένος ο ανεμιστήρας, ο ρυθμικός θόρυβος μοιάζει να σταματά και να μένει ένας χαμηλότερης έντασης ήχος από τον ανεμιστήρα.

    Άνοιξα την κατάψυξη και έβγαλα και ξαναέβαλα το μοτέρ στη θέση του αφού καθάρισα τη φτερωτή. Αρχικά βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά οι θόρυβοι επανήλθαν μετά από μερικές ώρες λειτουργίας. Όμως παρατήρησα ότι το ψυγείο λειτουργεί ανετότερα (λιγότερο), ενδεχομένως λόγω του ότι η φτερωτή κόβει περισσότερο αέρα επειδή καθαρίστηκε (καθαρίζω και τους ανεμιστήρες μου κάθε καλοκαίρι για καλύτερη απόδοση δροσιάς αλλά δεν μου έκοψε να το κάνω και για το ψυγείο!).


    Ψάχνοντας για ανταλλακτικό του μοτέρ βρήκα τη σελίδα https://www.appliancepartshq.ca/lookup/12235#66285 η οποία εκτιμώ ότι έχει το σχέδιο του ψυγείου μου αλλά για 110VAC. Από τη σελίδα αυτή, πήγα στην σελίδα https://www.appliancepartshq.ca/part/12089992 όπου είναι το μοτέρ του ανεμιστήρα, αλλά στα 110VAC.
    Στα μεταχειρισμένα του ebay βρήκα κυρίως για 110VAC αλλά και μερικά 220VAC, αλλά δεν μπορώ να σιγουρευτώ ότι μου κάνουν.

    Το πλησιέστερο που βρήκα στην Ελλάδα στα 230VAC είναι το https://www.eaparts.gr/parts/item/27250#img1

    Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες από το μοτέρ. Δυστυχώς επικεντρώθηκα στο part number (που τελικά δεν εντόπισα κάπου) και όχι σε φωτό ολόκληρου του μοτέρ.

    Υπάρχει κάποια συμβουλή για το θέμα αυτό, πχ που να ψάξω για μοτέρ, αν έχει τύχει σε κάποιον αυτό κλπ. Προφανώς, αν έχω κάτι που δίνει ελπίδες, θα ξανα-ανοίξω την κατάψυξη για να μετρήσω και να φωτογραφήσω το μοτέρ.
    Ευχαριστώ!


    20220318_135436.jpg20220318_135424.jpg20220318_135420.jpg20220318_135316_HDR.jpg20220318_135222.jpg20220318_135212.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Αν λύσεις το μοτέρ και γρασσάρεις εσωτερικά στο κουζινέτο εκεί που μπαίνει ο άξονας θα του έδινες και πάλι ζωή. Εν τω μεταξύ αυτό το μοτέρ είναι σχετικά φθηνό.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Φοβάμαι να λύσω το μοτέρ (δεν το έχω κάνει ποτέ για μοτέρ αυτό), αν δεν ξαναδουλέψει δεν θα έχω ψυγείο. Θα προτιμούσα να το αγοράσω, αν μπορείς να μου δώσεις κάποια κατεύθυνση, και να κρατήσω αυτό που έχω για backup.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] ψυγειοκαταψυκτης πρόβλημα κατάψυξης
    από koskor στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-21, 22:14
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-17, 21:28
  3. [AEG] Θόρυβος από ανεμιστήρα
    από mprokos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-16, 23:21
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 01:37
  5. [Άλλη] white Westinghouse πρόβλημα
    από stergis στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 23:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας