Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    μεσολογγι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή firmware flash σε smart tv με programmer?

    Γεια χαρα παιδες. Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω. Πριν 4 μερες η smart tv μου brickare καθως αλλαζα καναλι. Προκειται για την smarttech LE-4317SA με το cv338h-t42 board. Αναβε με το power (side button) η με το χειριστηριο και εβγαζε μπλε οθονη και δεν ανταποκρινοταν ουτε στα side button ουτε εκλεινε. Την πηγα σε ενα μαστορα κ μου ειπε οτι θελει αλλο board. Anyway ειπα να ασχοληθω λιγο μιας και εχω μια μικρη soldering και reball εμπειρια. Η πλακετα εδειχνε μια χαρα απο οπτικης πλευρας. Ψαχνοντας λιγο στο internet κατεβασα 2 firmware για την πλακετα και δοκιμασα να τη φλασαρω με το πρωτο bin μεσω usb πατωντας το power 5-6 φορες. Μου εβγαλε μια διαδικασια εγκαταστασης του firmware η οποια τελειωσε κανονικα και η tv δουλευε οπως πρωτα ( ιντερνετ , καναλια , smart , ολα οκ) παρα μονο ενα side button (channel up) εδινε αλλη εντολη και το τηλεχειριστηριο δεν δουλευε ( κατι το οποιο ελυσα με ενα mini wifi keyboard για tv) . Καπου εκει επρεπε να σταματησω αλλα ειπα να δοκιμασω και το 2ο firmware το οποιο εγκατεστησα με το ιδιο τροπο και μου εβγαλε ενα μνμ τυπου firmware failure και κατι αλλα που δεν διαβασα καν γιατι επαθα ενα σοκ και την εβγαλα απο τη μπριζα... (καπου εκει καταλαβα οτι παιχτηκε .......α) Να μην τα πολυλογω το firmware που εβαλα ηταν για την cv358h ( δεν το ειχα προσεξει) ενω το πρωτο που δουλεψε ηταν το σωστο για την cv338h . Πλεον η tv μενει σε standby mode οταν τη βαζω στη πριζα και δεν αναβει ουτε με τα side button Ουτε με το χειριστηριο, απλα μενει με το κοκκινο φωτακι. Οταν βαζω το usb αναβει για ενα sec (το φωτακι του usb) αλλα δε το διαβαζει. Μαλλον brickare για τα καλα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Υπαρχει δυνατοτητα να τη φλασαρω με αλλο τροπο? Για παραδειγμα βρηκα ενα προγραμματιστη απο alliexpress κοντα στα 60 ευρο (rt809f) ο οποιος απο οσο ειδα στο youtube φλασαρει τσιπακια βγαλμενα απο τη πλακετα αλλα και μεσο vga port κατευθειαν πανω στη πλακετα. Εχει δοκιμασει κανεις σας κατι τετοιο? Ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε καλησπέρα. Αυτό που πρώτα πρέπει να δεις είναι το IC που είναι γραμμένο το firmware της TV. Γιατί όλοι αυτοί οι προγραμματιστές δεν κάνουν για όλα τα τσιπάκια. Άρα λοιπόν 1ο βήμα: εντοπισμός του flash ic που φοράει το bin αρχείο πάνω στο board. 2ο βήμα: εύρεση του κατάλληλου programmer (να σιγουρευτείς καλά) που υποστηρίζει το συγκεκριμένο ic. 3o βήμα: αποκόλληση του flash ic από το board. 4ο βήμα: προγραμματισμός του τσιπ σύμφωνα με τις οδηγίες και επανακόλλησή του στο board.
    Καλή επιτυχία!

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    μεσολογγι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για το reply! Με τη πρωτη ευκαιρια θα ξανα ανοιξω τη tv να δω τι γραφει πανω το chipaki. Δε ξερω αν θα προχωρησω σε αποκολληση του chip διοτι αν και θα ειναι πιο ευκολο απο οτι στο λαπτοπ εξακολουθει να ειναι μια διαδικασια που απαιτει χρονο αρκετα αναλωσιμα και μπορει να παει κατι στραβα. Απο οσο ειδα σε βιντεο στο youtube η συγκεκριμενη πλακετα συνδεεται και με vga για firmware write-read. Ο συγκεκριμενος προγραμματιστης που κοιταζω (rt809f) εχει τετοιο port ( και εχω δει να κανουν κατι τετοιο με την cv338η a42). Αν τελικα δουλεψει με αυτο το τροπο θα γλιτωσω πολυ φασαρια.. Ουτε καν θα χρειαστει να την ξαναλυσω. Εκει που κολλαω ειναι για το αν θα μπορω να φλασαρω το τσιπακι μεσο vga port με τη tv σε standby mode η τελειως εκτος μπριζας , διοτι οπως ειπα η tv δεν bootarei. Και 2ον αν υπαρχει θεμα με το μεγεθος του firmware και το φλασαρισμα μεσο vga port. Αν θυμαμαι καλα ειναι κοντα στα 350 mb εκτος και αν υπαρχει καποιο αρχειο-bios που απλα το περναω για να bootarei η tv και μετα κανω τη δουλεια μου μεσο usb. Ευχαριστω και παλι και την βοηθεια σου!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φοβάμαι φίλε μου, επειδή έχει γίνει μάλλον hard-bricked η TV, δεν θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά με το vga. Εφόσον δεν μπουτάρει καν. Η πιο σίγουρη μέθοδος είναι να το αποκολλήσεις το flash με θερμό αέρα από το board, να του περάσεις το κατάλληλο .bin αρχείο με τον programmer και τον κατάλληλο adapter και να το ξανακολλήσεις.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (18-03-22)

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    μεσολογγι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Ναι ειναι παρα πολυ πιθανο. Νομιζω ομως οτι ο rt809f programmer κανει σχεδον για τα παντα. Μαλιστα εχω εντοπισει και καποια video που με καποιες συνδεσεις σε καποια σημεια γυρο απο το chip picc.jpg διαβαζει / γραφει στο chip. Ιδιος programmer μικρη διαφορα στη πλακετα cv338h-a42 με cv338h-t42. Βεβαια ο κινεζος δεν τον εχει στειλει ακομα τον προγραμμερ... Ως εναλακτικη γνωριζεις καποιο καποιο μαγαζι η καποιον που ασχολειται να του στειλω τη πλακετα να μου την φτιαξει?

  7. #6
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Ποιο τσιπ φοράει?

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    μεσολογγι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    2.jpg 1.jpg
    Εχει μια ψυκτρα σχεδον απο πανω και ειναι λιγο δυσκολο να διακρινω κατι παραπανω απο αυτο που διαβαζω και φαινεται και στην εικονα . 640 b031 μαλλον ειναι sec το brand
    Τελικα δεν ξερω αν ο rt809f εχει slot η γενικα καποια αλλη δυνατοτητα να το προγραμματισω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ivan1985 : 20-03-22 στις 18:42

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    μεσολογγι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Μακαρι τουλαχιστον να γινει μεσω vga

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Κορυδαλλος
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε καλησπέρα. Συμβουλή μου είναι να μη πειράξεις καν αυτή τη μνήμη, γιατί από ότι κατάλαβα δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία, μιας και αυτού του είδους οι μνήμες θέλουν συγκεκριμένη εξειδίκευση και εργαλεία, για την (αν χρειαστεί από-συγκόλληση). Ότι γίνει προσπάθησε να είναι από vga ή usb, μια και παρήγγειλες τον rt809f . Tεχνικό στο Μεσολόγγι για τέτοιου είδους επισκευή δεν θα βρεις. Κάνε τις κινήσεις που πρέπει, όταν παραλάβεις τον programmer(πιστεύω θα λυθεί το θέμα σου) και τα λέμε πάλι. Καλή επιτυχία.

  11. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    μεσολογγι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε μου και ευχαριστω για το reply. Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω αρκετη εμπειρια. Μονο μια φορα εχω κανει αποκολληση - καθαρισμο πλακετας και chip - κολληση νεου solderball με φορμα - και επανασυγκολληση στο motherboard σε ενα παλιο sony vaio στην καρτα γραφικων και απο τοτε το παρατησα μιας και μετα απο 6 μηνες ηθελε παλι την ιδια διαδικασια και το Laptop ηταν τοσο παλιο ( αγορασμενο χαλασμενο με 20 ευρο για πειραματισμους) που δεν αξιζε. Περισσοτερο να πειραματιστω ηθελα και πραγματικα πιστεψε με οταν ανοιξε η οθονη του λαπτοπ ουτε εγω δε το πιστευα Soldering station εχω απλα δεν ξερω αν εχω μπιλιες για το συγκεκρημενο chip και σιγουρα δεν εχω ισοπροπυλικη αλκοολη.Το chipaki που βλεπω φαινεται πολυ πιο ευκολο αλλα και παλι δε ξερω αν θα εμπαινα παλι σε αυτη τη διαδικασια να περιμενω μπιλιες απο ali + τη μελετη που θα ριξω γιατι σιγουρα δε θα παω γιουρια γιατι θα το μετανιωσω.
    Την παραγγελια ακομα δεν την εστειλε ο κινεζος (rt809f) αλλα.. βρηκα καινουρια ιδια πλακετα απο εβαυ ιταλια (100% positive feedback) συνολο 60 ευρο. Απο οσο μου ειπε εχει firmware εγκατεστημενο αλλα ειναι για αλλο brand tv ιδιες inches και απλα θα εχει αλλο logo. Μακαρι να πανε ολα καλα.

    Να ρωτησω και κατι αλλο οχι τοσο ακυρο. Σημερα ζωντανεψα μια παλια 32αρα lg led που μου ειχαν χαρισει . Δεν δουλευαν τα led και τοσο καιρο νομιζα οτι φταιει η πλακετα. Μη τα πολυλογω ειχε 3 καμενα led γιαυτο δεν εδειχνε και απλα τα jumpara και τωρα δειχνει κανονικα. Εριξα και το φωτισμο στο 50% να μη ζωριζονται τα υπολοιπα. Εχει θεμα η το αφηνω ως εχει και αν καει καποιο παλι παω για led strips?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ivan1985 : 21-03-22 στις 06:26

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πωλειται rt809f programmer
    από parask στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-20, 16:31
  2. [Τηλεόραση] ezp2013 spi programmer νεκρό μετά από αναβάθμιση έτυχε και σε άλλον ?
    από sakistech στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-18, 14:55
  3. programmer labtool 48 uxp
    από cards44 στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-18, 15:04
  4. ζητηση : svod programmer for kbc ή rt809f programmer
    από cards44 στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-18, 13:30
  5. 4 flash
    από georgees στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 15:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας