Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή Πλυντηριο πιάτων κάλυψη αντίστασης με νερό

    Καλησπέρα και καλή χρόνια . Ήθελα να ρωτήσω στα πολύ παλιά πλυντήρια πιάτων που είχαν την αντίσταση μέσα στο θάλαμο εξωτερικά να φαινεται, θα πρέπει η αντίσταση να καλυβεται απ το νερό που παιρνει το πλυντήριο η οχι απαραίτητα ;;

    Φωτογραφία :

    https://i.postimg.cc/xC0bGwqP/7153-F8-D9-DA21-49-D3-A2-F6-30476-B4-A6-D0-C.jpg

    https://postimg.cc/LqbX20tq
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotos_ster : 09-01-22 στις 01:53

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζει κανείς ;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.735

    Προεπιλογή

    Φίλε Σωτήρη,
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ γεμάτη ΥΓΕΙΑ εύχομαι σε σένα και την οικογένειά σου.

    Απ΄ ότι φαίνεται από τη φωτογραφία η αντίσταση παραμένει ακάλυπτη εντός του χώρου που γίνεται η
    πλύση, οπότε νερά θα πέφτουν επάνω της ούτως ή άλλως κατά τη διάρκεια της πλύσης, άρα θα ΄χει
    προβλέψει ο κατασκευαστής, (εφόσον βέβαια έτσι πωλείται και δεν υπήρχε κάποιο πλαστικό ή άλλου είδους
    κάλυμμα που να το ΄χεις αφαιρέσει), να το ΄χει καλύψει με τέτοιου είδους μόνωση ώστε να μην βραχυκυκλώνεται
    και να καταστρέφεται.
    Τώρα για να παραμένει καλυμμένη με νερό κατά τη διάρκεια της πλύσης δεν το γνωρίζω ούτε φαίνεται από
    τ΄ εξωτερικό περιβάλλον, αν δεν ανοιχτεί η πόρτα του πλυντηρίου.
    Ανάφερε αν θέλεις το μοντέλο της συσκευής μήπως βρεθεί στο Διαδίκτυο το Service ή το User Manual για
    περισσότερη πληροφόρηση.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  4. #4
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Εμένα το φτωχό μου το μυαλό λέει ότι η αντίσταση πρέπει να είναι βυθισμένη στο νερό για να το ζεστάνει.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Σωτήρη,
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ γεμάτη ΥΓΕΙΑ εύχομαι σε σένα και την οικογένειά σου.

    Απ΄ ότι φαίνεται από τη φωτογραφία η αντίσταση παραμένει ακάλυπτη εντός του χώρου που γίνεται η
    πλύση, οπότε νερά θα πέφτουν επάνω της ούτως ή άλλως κατά τη διάρκεια της πλύσης, άρα θα ΄χει
    προβλέψει ο κατασκευαστής, (εφόσον βέβαια έτσι πωλείται και δεν υπήρχε κάποιο πλαστικό ή άλλου είδους
    κάλυμμα που να το ΄χεις αφαιρέσει), να το ΄χει καλύψει με τέτοιου είδους μόνωση ώστε να μην βραχυκυκλώνεται
    και να καταστρέφεται.
    Τώρα για να παραμένει καλυμμένη με νερό κατά τη διάρκεια της πλύσης δεν το γνωρίζω ούτε φαίνεται από
    τ΄ εξωτερικό περιβάλλον, αν δεν ανοιχτεί η πόρτα του πλυντηρίου.
    Ανάφερε αν θέλεις το μοντέλο της συσκευής μήπως βρεθεί στο Διαδίκτυο το Service ή το User Manual για
    περισσότερη πληροφόρηση.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα και να μην είναι τελείως καλυμενη από το νερό ;
    Κι αν πχ ο εκτοξευτηρας φρακάρει από ένα πιρούνι πχ και σταματήσει σε ένα σημείο μακρυά απ την αντίσταση χωρίς να πέφτει νερό πάνω της ; Αυτό έχω σκεφτει και μπηκα σε προβληματισμό .το μοντέλο είναι Morris pls 601

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.313

    Προεπιλογή

    Τότε θα σταματήσει η συσκευή , δεδομένου ότι έχει 2 κλίξον , ένα του ελέγχου θερμοκρασίας αριστερά, και ένα κλίξον ασφαλείας δεξιά που αγκαλιάζει την αντίσταση. Η συνδεσμολογία του κλίξον ασφαλείας της αντίστασης θα δείξει το σαφές ,αν π.χ. θα πάψει να λειτουργεί μόνο η αντίσταση , ή θα πάψει γενικά μαζί και η αντλία πλύσης .
    Εμένα το φτωχό μου το μυαλό λέει ότι η αντίσταση πρέπει να είναι βυθισμένη στο νερό για να το ζεστάνει.
    Αν θεωρήσουμε από τα σκεπτικά του κατασκευαστή ότι ζεσταίνει το νερό με την αντλία πλύσης ακινητοποιημένη προτού αυτή ξεκινήσει τότε ισχύει αυτό που λες . Αλλά αν η αντλία πλύσης (ως σκεπτικό κατασκευαστή) είναι πάντα και αυτή ενεργή, ταυτόχρονα με την ενεργή αντίσταση , δεν θα υπάρχει πρόβλημα , και αν η αντλία πλύσης κολλήσει ή βουλώσει πρώτη, τότε το κλίξον ασφαλείας σώζει την κατάσταση.
    Σε περίπτωση που δεν μπορούν να βρεθούν πληροφορίες για τα λίτρα νερού που παίρνει (π.χ. 4-5 λίτρα?) τα αποχετεύεις σε κουβά και βλέπεις , διαφορετικά φαντάζομαι μόνο με αλλαγή ίδιου πιεσσοστάτη, ή αν υπάρχει μέσα στον θάλαμο διακριτή ένδειξη ύψους ποσότητας νερού.

    Άλλο σκεπτικό
    Δεδομένου ότι η αντίσταση είναι από όσο υπολογίζω περίπου 1Kw και η αντλία πλύσης 150W? , μάξιμουμ φορτίο συσκευής είναι 5 Α? (και όμως όπου βρίσκουμε πρίζα που ασφαλίζεται στον πίνακα είτε με 16Α είτε με 10Α? , ενώ θα αρκούσε και ασφάλεια 6Α? . Τι προτείνει στο ταμπελάκι της συσκευής για την ασφάλεια από πίνακα για τις πρίζες , πιθανολογώ 10Α.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-01-22 στις 12:14

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε θα σταματήσει η συσκευή , δεδομένου ότι έχει 2 κλίξον , ένα του ελέγχου θερμοκρασίας αριστερά, και ένα κλίξον ασφαλείας δεξιά που αγκαλιάζει την αντίσταση. Η συνδεσμολογία του κλίξον ασφαλείας της αντίστασης θα δείξει το σαφές ,αν π.χ. θα πάψει να λειτουργεί μόνο η αντίσταση , ή θα πάψει γενικά μαζί και η αντλία πλύσης .

    Αν θεωρήσουμε από τα σκεπτικά του κατασκευαστή ότι ζεσταίνει το νερό με την αντλία πλύσης ακινητοποιημένη προτού αυτή ξεκινήσει τότε ισχύει αυτό που λες . Αλλά αν η αντλία πλύσης (ως σκεπτικό κατασκευαστή) είναι πάντα και αυτή ενεργή, ταυτόχρονα με την ενεργή αντίσταση , δεν θα υπάρχει πρόβλημα , και αν η αντλία πλύσης κολλήσει ή βουλώσει πρώτη, τότε το κλίξον ασφαλείας σώζει την κατάσταση.
    Σε περίπτωση που δεν μπορούν να βρεθούν πληροφορίες για τα λίτρα νερού που παίρνει (π.χ. 4-5 λίτρα?) τα αποχετεύεις σε κουβά και βλέπεις , διαφορετικά φαντάζομαι μόνο με αλλαγή ίδιου πιεσσοστάτη, ή αν υπάρχει μέσα στον θάλαμο διακριτή ένδειξη ύψους ποσότητας νερού.

    Άλλο σκεπτικό
    Δεδομένου ότι η αντίσταση είναι από όσο υπολογίζω περίπου 1Kw και η αντλία πλύσης 150W? , μάξιμουμ φορτίο συσκευής είναι 5 Α? (και όμως όπου βρίσκουμε πρίζα που ασφαλίζεται στον πίνακα είτε με 16Α είτε με 10Α? , ενώ θα αρκούσε και ασφάλεια 6Α? . Τι προτείνει στο ταμπελάκι της συσκευής για την ασφάλεια από πίνακα για τις πρίζες , πιθανολογώ 10Α.
    Στη δίκη μου περίπτωση ισχυει το δεύτερο σκεπτικό του κατασκευαστή . Δλδ το νερό ζεσταίνεται ταυτόχρονα δουλεύοντας η αντλία και η αντίσταση μαζί .
    Παραθέτω φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά

    https://storage.googleapis.com/eikon...0795FD3.th.jpg

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.313

    Προεπιλογή

    Λέει κατανάλωση νερού 18 λίτρα (το θέμα είναι πόσες φορές πετάει και επαναγεμίζει ) οπότε μια διαίρεση και βασιζόμενοι στην κωλ...ρδία.
    Για τα 10Α πρόταση κατασκευαστή , ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι (σε περιπτώσεις που κάποιοι χρησιμοποιούν την συσκευή σε πρίζες ασφαλισμένες άνω των 10Α
    Τα μοντέλα αυτά έχουν κυκλοφορήσει με 2 τύπους αντιστάσεις α) ευθεία αντίσταση και πιο κοντή , πάλι 1-1,2kw , β) και μακρύτερη υπό γωνία . Οι τελευταία είναι καλύτερη και πιο ήπια θέρμανση που βασίζεται στην μεγαλύτερη επιφάνεια της αντίστασης .

    Απ΄ ότι φαίνεται από τη φωτογραφία η αντίσταση παραμένει ακάλυπτη εντός του χώρου που γίνεται η
    πλύση, οπότε νερά θα πέφτουν επάνω της ούτως ή άλλως κατά τη διάρκεια της πλύσης,
    Σωστά

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει κατανάλωση νερού 18 λίτρα (το θέμα είναι πόσες φορές πετάει και επαναγεμίζει ) οπότε μια διαίρεση και βασιζόμενοι στην κωλ...ρδία.
    Για τα 10Α πρόταση κατασκευαστή , ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι (σε περιπτώσεις που κάποιοι χρησιμοποιούν την συσκευή σε πρίζες ασφαλισμένες άνω των 10Α
    Τα μοντέλα αυτά έχουν κυκλοφορήσει με 2 τύπους αντιστάσεις α) ευθεία αντίσταση και πιο κοντή , πάλι 1-1,2kw , β) και μακρύτερη υπό γωνία . Οι τελευταία είναι καλύτερη και πιο ήπια θέρμανση που βασίζεται στην μεγαλύτερη επιφάνεια της αντίστασης .

    Σωστά
    4 επαναγεμισμΑτα άρα 4,5 λιτρα σε κάθε γέμισμα. Έχει την αντίσταση που είναι γωνιακή

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Το κυρίως πρόβλημα με αυτό το μοντέλο εδώ και δυο χρόνια είναι άλλο και θέλω πραγματικά τα φώτα κάποιου που κατέχει από αυτό. Ρώτησα για την ποσοτητα του νερού επειδή κάθε δυο μήνες περίπου το ανοίγω από πίσω και ρυθμίζω την βίδα του πιεσοστατη διότι παιρνει πολύ νερό και υπερχειλίζει σε βάθος χρόνου 2-3 μήνες περίπου. Το ανοίγω λοιπόν κάθε φορά και το ρυθμίζω να παιρνει 4,5 λιτρα νερό αλλά σιγά σιγά αυτό πάλι ανεβάζει την σταθμη. Έχω αλλάξει τα πάντα , πιεσοστατη, βαλβίδα νερού, έβαλα σφήνα στον πιεστοστατη μήπως τυχόν από τραντάγματα όταν δουλεύει γυριζει η βίδα μόνη της σιγά σιγά αλλά τίποτα ! Τώρα άλλαξα και την υδατοπαγιδα και περιμένω να δω σε λίγες μέρες αν ανεβαίνει η σταθμη πάλι. Η προηγούμενη πάντως ούτε τρύπια ήταν ούτε βουλωμένη. Είχα ρωτήσει έναν τεχνικό που είχε παλιά την μορρις και μου είπε ότι κάποια από αυτα τότε είχαν βγει ελλατωματικες παρτίδες. Δεν μου είπε από τι είναι γιατί θέλει να το πάω εκει να το κανει αυτός αλλά εγώ προσπαθώ να το βρω μόνος μου . Μου είπε ότι δεν μπορώ να το κάνω εγώ γιατί θα το χαλάσω.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Brandt] Πλυντήριο πιάτων, δεν παίρνει νερό
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-19, 22:27
  2. [Bosch] Πλυντήριο πιάτων / Ε24, δεν αδειάζει τα νερά
    από Αρετή853 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 11:38
  3. [Neff] Aλλαγή αντίστασης πλυντηρίου πιάτων neff
    από stratus στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 13:58
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 21:22
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 18:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας