Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Αν είχαμε μερικά καλούδια σχηματικά από το μοντέλο όλα παίζονται.
    https://2020cadillac.com/dishwasher-...iring-diagram/
    τα υπόλοιπα είναι ζήτημα χρόνου , ο τεχνικός που σε περιμένει , τα σχέδια τα έχει κρυμμένα στην ντουλάπα του.

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχαμε μερικά καλούδια σχηματικά από το μοντέλο όλα παίζονται.
    https://2020cadillac.com/dishwasher-...iring-diagram/
    τα υπόλοιπα είναι ζήτημα χρόνου , ο τεχνικός που σε περιμένει , τα σχέδια τα έχει κρυμμένα στην ντουλάπα του.
    Δεν το πάω με τίποτα σε αυτόν . Δυο είναι τα σενάρια πιστεύω . Πιεσοστατης η υδατοπαγιδα. Η υδατοπαγιδα μου φαινεται μια χαρά καθώς έβαλα καινουργια , άρα πάμε στον πιεστοστατη . Απλά αυτός ο τεχνικός μου είχε πει ότι είναι κάτι άλλο που δε μπορώ να το κάνω μόνος κι ότι κάποια από αυτά τα μοντέλα είχα βγει με αυτό το πρόβλημα τότε .

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Οι παλιές καλές ημέρες (διαφημιστικό 198
    https://www.youtube.com/watch?v=lAbYJTOUN4o
    Διαφημιστικό 1994
    https://www.youtube.com/watch?v=XisiHMsQUGw
    Και ένα κοντινό μοντέλο του PLS 602
    https://www.youtube.com/watch?v=2bvS4L7OW_k
    Στο 02:54 έχει ένα σχεδιάγραμμα (μπορεί να έχει διαφορές αλλά τέλος πάντων)
    Το σχεδιάγραμμα
    Σχεδιάγραμμα.jpg
    Μελέτα τα P1 & P2 = Το P1 είναι πιεσσοστάτης ρύθμισης νερού , το P2 προστασία Over flow.
    Για το P1 (και επαφές 1-2) θα δεις ότι μόνο αυτή η γραμμή κουμαντάρει το νερό . Μόλις γεμίσει δίνει (1-3 επαφές) φόρτσα στα κλίξον για να ξυπνήσουν την αντίσταση και άλλες λειτουργίες .
    Το P1 και πιο πάνω που έχει κάτι μαζεμένα νούμερα περί 27/31 + 25 + 29 είναι επαφές χρονοδιακόπτη , θα δεις δεν μπορεί να επηρεάσει άμεσα την βαλβίδα V1 παρά μόνο διά μέσου του πιεσσοστάτη .

    Από την δεξιά πλευρά το P2 είναι ο πιεσσοστάτης προστασίας (ναι μεν 3 επαφές αλλά υποστηριζόμενα καλώδια μόνο 2 )

    Μελέτα τα αυτά , αν και δεν είναι ίδιο σχέδιο , αλλά θα βοηθήσει στο να μην έχεις λάθος εντυπώσεις σαν αυτές π.χ. "μπας και φταίει ο χρονοδιακόπτης " .

    Γιατί δεν δούλεψε το over flow του πιεσσοστάτη 2?
    Η αντλία AP κουμαντάρετε από 2 γραμμές
    1) Από την γραμμή 37 + 1-3 επαφές του P2 (όταν συμβεί υπερχείλιση)
    2) Από την γραμμή 29 του χρονοδιακόπτη + 3 επαφή του πιεσσοστάτη P2 (και όταν ορίσει ο χρονοδιακόπτης πότε να βγάλει τα νερά ) , αλλά η επαφή που ξεκινάει από το 37 είναι ο ύστατος λόγος να δουλέψει η αντλία αποχέτευσης ακόμη και αν σαλτάρει ο χρονοδιακόπτης .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 16-01-22 στις 01:14

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι παλιές καλές ημέρες (διαφημιστικό 198
    https://www.youtube.com/watch?v=lAbYJTOUN4o
    Διαφημιστικό 1994
    https://www.youtube.com/watch?v=XisiHMsQUGw
    Και ένα κοντινό μοντέλο του PLS 602
    https://www.youtube.com/watch?v=2bvS4L7OW_k
    Στο 02:54 έχει ένα σχεδιάγραμμα (μπορεί να έχει διαφορές αλλά τέλος πάντων)
    Το σχεδιάγραμμα
    Σχεδιάγραμμα.jpg
    Μελέτα τα P1 & P2 = Το P1 είναι πιεσσοστάτης ρύθμισης νερού , το P2 προστασία Over flow.
    Για το P1 (και επαφές 1-2) θα δεις ότι μόνο αυτή η γραμμή κουμαντάρει το νερό . Μόλις γεμίσει δίνει (1-3 επαφές) φόρτσα στα κλίξον για να ξυπνήσουν την αντίσταση και άλλες λειτουργίες .
    Το P1 και πιο πάνω που έχει κάτι μαζεμένα νούμερα περί 27/31 + 25 + 29 είναι επαφές χρονοδιακόπτη , θα δεις δεν μπορεί να επηρεάσει άμεσα την βαλβίδα V1 παρά μόνο διά μέσου του πιεσσοστάτη .

    Από την δεξιά πλευρά το P2 είναι ο πιεσσοστάτης προστασίας (ναι μεν 3 επαφές αλλά υποστηριζόμενα καλώδια μόνο 2 )

    Μελέτα τα αυτά , αν και δεν είναι ίδιο σχέδιο , αλλά θα βοηθήσει στο να μην έχεις λάθος εντυπώσεις σαν αυτές π.χ. "μπας και φταίει ο χρονοδιακόπτης " .

    Γιατί δεν δούλεψε το over flow του πιεσσοστάτη 2?
    Η αντλία AP κουμαντάρετε από 2 γραμμές
    1) Από την γραμμή 37 + 1-3 επαφές του P2 (όταν συμβεί υπερχείλιση)
    2) Από την γραμμή 29 του χρονοδιακόπτη + 3 επαφή του πιεσσοστάτη P2 (και όταν ορίσει ο χρονοδιακόπτης πότε να βγάλει τα νερά ) , αλλά η επαφή που ξεκινάει από το 37 είναι ο ύστατος λόγος να δουλέψει η αντλία αποχέτευσης ακόμη και αν σαλτάρει ο χρονοδιακόπτης .
    Εμένα είναι σαν αυτο το διαφημιστικό του 1994. Αλλά και το 602 δεν έχει καμια διαφορά παρά μόνο σε εξωτερική εμφάνιση. Με το σχεδιάγραμμα δεν ειναι και τόσο εύκολο να βγάλω ακρη μιας και δεν καταλαβαίνω το νόημα του. Αύριο θα το δοκιμασω πάλι να δω αν αυξήθηκε καθόλου η ποσοτητα από την τελευταία φορά που το δοκίμασα ( την προηγούμενη βδομάδα ). Αν δω οτι είναι στα 4,5 λιτρα τότε είμαι σε καλό δρόμο, αλλά θα περιμένω κι άκομα λίγο για δοκιμές για σιγουριά. Αν δω οτι παιρνει παλι παραπάνω νερό Μετά η επόμενη λύση αγοράζω καινουργιο πιεσοστατη και τον δοκιμάζω ;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotos_ster : 16-01-22 στις 02:27

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotos_ster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το σχεδιάγραμμα δεν ειναι και τόσο εύκολο να βγάλω ακρη μιας και δεν καταλαβαίνω το νόημα του.
    Για έναν τεχνικό είναι πάντα χρήσιμο.
    Για εσένα ένα παράδειγμα , πως ήξερες ποιον από τους 2 πιεσσοστάτες είναι για ρύθμιση νερού , έτσι ώστε να μην πειράξεις με τίποτα την ρύθμιση του πιεσσοστάτη P2 που είναι προστασίας .
    Το P1 σου προδίδει (αν και οι 2 πιεσσοστάτες έχουν επίσης 3 επαφές και είναι εξωτερικά όμοιοι μεταξύ τους ) την αναγνωσιμότητα με τις συνδέσεις καλώδια ότι στον P1 έχει κουμπωμένα 3 καλώδια και στις 3 επαφές , ενώ στο P2 έχει πάλι 3 καλώδια αλλά μόνο στις 2 επαφές . Αυτά πριν να ξηλώσεις τον 1ο αρχικό πιεσσοστάτη της μάνας του. Βγάλε φωτό παλιάς και νέας υδατοπαγίδας λάστιχο.

    Ποιες επαφές περιμένεις να βρεις ανοικτές και ποιες κλειστές ,και ποιες θα αλλάξουν κατά την λειτουργία . (οκ συμφωνώ ότι δεν είναι για σένα κάτι τέτοια )

    Μετά η επόμενη λύση αγοράζω καινουργιο πιεσοστατη και τον δοκιμάζω ;;
    Ούτε εγώ γνωρίζω προς το παρόν ποιος είναι ο εγκεκριμένος πιεσσοστάτης , βγάλε αναλυτικές φωτό τον 1ο αρχικό πιεσσοστάτη της μάνας του που να διακρίνονται όλα όσα στοιχεία αναφέρει επάνω του , βγάλε φωτό και τον πιεσσοστάτη που σου έδωσε ο τεχνικός . Και αυτοί που είναι μέσα και καθημερινά στο αντικείμενο θα σου πουν αν είναι κατάλληλος ή όχι .

    Π.χ. όταν εγώ ήθελα να πάρω ένα τάδε ανταλλακτικό από την τάδε μάρκα , σημείωνα τα στοιχεία του ανταλλακτικού ή πήγαινα το δείγμα να το δει . Ο μαγαζάτορας πληκρολογούσε τα στοιχεία στον υπολογιστή και μπαμ μπαμ μου έλεγε "αυτό είναι το ανταλλακτικό " κάνει τόσο κτλ κτλ
    Όχι σώνει και καλά αυτός που θα σου δώσει όποιο ανταλλακτικό πρέπει να έχει υπολογιστή με τις σωστές λίστες ανταλλακτικών , αλλά να ξέρει τι σου δίνει.

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για έναν τεχνικό είναι πάντα χρήσιμο.
    Για εσένα ένα παράδειγμα , πως ήξερες ποιον από τους 2 πιεσσοστάτες είναι για ρύθμιση νερού , έτσι ώστε να μην πειράξεις με τίποτα την ρύθμιση του πιεσσοστάτη P2 που είναι προστασίας .
    Το P1 σου προδίδει (αν και οι 2 πιεσσοστάτες έχουν επίσης 3 επαφές και είναι εξωτερικά όμοιοι μεταξύ τους ) την αναγνωσιμότητα με τις συνδέσεις καλώδια ότι στον P1 έχει κουμπωμένα 3 καλώδια και στις 3 επαφές , ενώ στο P2 έχει πάλι 3 καλώδια αλλά μόνο στις 2 επαφές . Αυτά πριν να ξηλώσεις τον 1ο αρχικό πιεσσοστάτη της μάνας του. Βγάλε φωτό παλιάς και νέας υδατοπαγίδας λάστιχο.

    Ποιες επαφές περιμένεις να βρεις ανοικτές και ποιες κλειστές ,και ποιες θα αλλάξουν κατά την λειτουργία . (οκ συμφωνώ ότι δεν είναι για σένα κάτι τέτοια )


    Ούτε εγώ γνωρίζω προς το παρόν ποιος είναι ο εγκεκριμένος πιεσσοστάτης , βγάλε αναλυτικές φωτό τον 1ο αρχικό πιεσσοστάτη της μάνας του που να διακρίνονται όλα όσα στοιχεία αναφέρει επάνω του , βγάλε φωτό και τον πιεσσοστάτη που σου έδωσε ο τεχνικός . Και αυτοί που είναι μέσα και καθημερινά στο αντικείμενο θα σου πουν αν είναι κατάλληλος ή όχι .

    Π.χ. όταν εγώ ήθελα να πάρω ένα τάδε ανταλλακτικό από την τάδε μάρκα , σημείωνα τα στοιχεία του ανταλλακτικού ή πήγαινα το δείγμα να το δει . Ο μαγαζάτορας πληκρολογούσε τα στοιχεία στον υπολογιστή και μπαμ μπαμ μου έλεγε "αυτό είναι το ανταλλακτικό " κάνει τόσο κτλ κτλ
    Όχι σώνει και καλά αυτός που θα σου δώσει όποιο ανταλλακτικό πρέπει να έχει υπολογιστή με τις σωστές λίστες ανταλλακτικών , αλλά να ξέρει τι σου δίνει.
    Ήξερα γιατί μου είχες πει εσυ εδώ παλιότερα ποιος απ τους δυο πιεσοστατες είναι για την ρύθμιση του νερού , αλλά ίσως να πείραξα και τον άλλον , δεν θυμάμαι. Όταν έβγαλα τον πιεσοστατη που είχε από τη μάνα του, εννοειται ότι σημείωσα τα καλωδια ώστε να τα βάλω σωστά και στον επομενο . Ο πιεσοστατης που μου έδωσε ο τεχνικός είναι ίδιος ξαναλέω, τεχνικός είναι και ξερει λογικά οτι πρέπει να είναι ο κατάλληλος, δεν μπορεί να μου έδωσε άλλον άσχετο . Θα τον βγάλω μια φωτογραφία και αυτόν και τον προηγούμενο να τους δεις κι και θα σου στείλω φωτο αυριο.

  7. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sotos_ster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο θα το δοκιμασω πάλι να δω αν αυξήθηκε καθόλου η ποσοτητα από την τελευταία φορά που το δοκίμασα ( την προηγούμενη βδομάδα ). Αν δω οτι είναι στα 4,5 λιτρα τότε είμαι σε καλό δρόμο, αλλά θα περιμένω κι άκομα λίγο για δοκιμές για σιγουριά.
    Άφησε και δες πρώτα τα παραπάνω που είπες (επειδή άλλαξες υδατοπαγίδα) και αν δεν , τότε φωτό ....ήσυχα φρόνιμα σεμνά .
    Κάνε μια προσπάθεια αλλαγή , οι επόμενες πλύσεις (πιατικά και ότι άλλο ) όσο το δυνατόν με λιγότερα λίπη πάνω τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 16-01-22 στις 13:21

  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άφησε και δες πρώτα τα παραπάνω που είπες (επειδή άλλαξες υδατοπαγίδα) και αν δεν , τότε φωτό ....ήσυχα φρόνιμα σεμνά .
    Κάνε μια προσπάθεια αλλαγή , οι επόμενες πλύσεις (πιατικά και ότι άλλο ) όσο το δυνατόν με λιγότερα λίπη πάνω τους.
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς .. να αλλάξω πιεσοστατη αν δεν ;;

  9. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Αν δεν πάει καλά , μετά να βγάλεις τις φωτό βιάζεσαι? . Τον δεύτερο πιεσσοστάτη έπρεπε απλά να τον αλλάξεις χωρίς να πειράξεις τις ρυθμίσεις , αυτά είναι υπολογισμένα από κατασκευαστή , αλλοίμονο αν τον κάθε πιεσσοστάτη θα έπρεπε να τον ρυθμίζουμε εμείς .

  10. #30

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    410

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν πάει καλά , μετά να βγάλεις τις φωτό βιάζεσαι? . Τον δεύτερο πιεσσοστάτη έπρεπε απλά να τον αλλάξεις χωρίς να πειράξεις τις ρυθμίσεις , αυτά είναι υπολογισμένα από κατασκευαστή , αλλοίμονο αν τον κάθε πιεσσοστάτη θα έπρεπε να τον ρυθμίζουμε εμείς .
    Τον είχα πειραξει γιατί κι αυτός έπαιρνε παραπάνω νερό λογω του ότι ηταν παλιός και μεταχειρισμένος . Γενικά αυτοί οι πιεσοστατες μου έχουν πει σε αυτά τα πλυντήρια λόγω των πολλών χρόνων χάνουν από μόνοι τους την ρύθμιση τους , χάνουν την ευαισθησία τους . Έτσι λοιπόν τον είχα πειραξει κι αυτόν και τον έφερα στα 4,5 λιτρα . Ο τεχνικός που μου τον έδωσε μου είχε πει οτι δεν είναι χαλασμένος.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Brandt] Πλυντήριο πιάτων, δεν παίρνει νερό
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-19, 22:27
  2. [Bosch] Πλυντήριο πιάτων / Ε24, δεν αδειάζει τα νερά
    από Αρετή853 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 11:38
  3. [Neff] Aλλαγή αντίστασης πλυντηρίου πιάτων neff
    από stratus στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 13:58
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 21:22
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 18:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας