Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή Philips Hudson 7 νεκρή

    Καλησπέρα. Έχω (εδώ και καιρό είναι η αλήθεια, αλλά τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ) το monitor του τίτλου, το οποίο δεν δείχνει κανένα σημάδι ζωής. Το άνοιξα, μέτρησα τις τάσεις από το power supply προς την controller και έχω το εξής σύμπτωμα. Στην γραμμή των 5V, στο πολύμετρο μόλις διαβάζω περίπου 1 (ή 1 και κάτι) Volt, η επόμενη κατάσταση είναι O.L (open loop νομίζω σημαίνει). Αυτό γίνεται συνέχεια και θεώρησα ότι χρειάζεται recap η γραμμή (τουλάχιστον) των 5V του power supply, όπερ και εγένετω (ολικό recap μάλιστα). Δυστυχώς δεν είδα αποτέλεσμα. Για να επιβεβαιώσω ότι η γραμμή δίνει τα 5V, σύνδεσα μια αντίστση 100Ω χωρίς να έχω πτώση στην τάση. Από τη μεριά του controller τώρα, δίνω από τροφοδοτικό πάγκου 5V τα οποία παραμένουν με ελάχιστη διακύμανση (5,07 - 5,08 V), και μετράω ρεύμα 0,71 - 0,77 Α (δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό αυτό). Επίσης, με την πάροδο του χρόνου, ζεσταίνεται ο processor (MST9251A-LF-205), αλλά χωρίς να καίει, κάτι που μπορεί να είναι και φυσιολογικό.
    Έχετε καμία ιδέα που να εστιάσω, γιατί βρίσκομαι σε αδιέξοδο ???

    Manual: http://elektrotanya.com/philips_230w.../download.html

    Φωτογραφίες:

    DSC_0334_1.jpgDSC_0337_2.jpg

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Αντρέα. Θα μπορούσες να μετρήσεις και τα τρανζίστορς σου. Πιθανότατα να βρεις κάποιο/α βραχυκυκλωμένο.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Εννοώ τα τρανζίστορς στο τροφοδοτικό της οθόνης... Η φώτο που ανέβασες πρέπει να είναι η Main Board. Τι θα καταλάβουμε από εκεί, εκτός κι αν είναι κάτι εμφανώς καμμένο...;;;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ τα τρανζίστορς στο τροφοδοτικό της οθόνης... Η φώτο που ανέβασες πρέπει να είναι η Main Board. Τι θα καταλάβουμε από εκεί, εκτός κι αν είναι κάτι εμφανώς καμμένο...;;;
    Τη φωτογραφία την έβαλα απλώς να τη δείτε, μήπως κάποιο πιο έμπειρο μάτι διακρίνει αυτό που ενδεχομένως δεν μπορώ να δω εγώ.
    Όσο για τα transistors, να τα δω αλλά αυτό το τέχνασμα με την αντίσταση δεν θα μου έδειχνε κάποιο σημάδι (να ήταν άραγε ελαφρύ σαν φορτίο, και να μην έδειξε πρόβλημα) ???

  5. #5
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Όχι απαραίτητα φίλε.. Συνέδεσε τη main σου κανονικά και κάνε τις μετρήσεις σου. Το να μετρήσεις τα transistor άλλωστε δεν είναι τίποτα δύσκολο, για να τσεκάρεις αν είναι βραχυκυκλωμένα ή καμμένα ή ΟΚ...

  6. #6
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Ok, θα το κάνω και θα επανέλθω με νεότερα ...

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    12 CCFL σε monitor 23 ιντσων ; η το διάβασα λάθος ; Ολο και καμια λυχνία θα εχει καει σε 10 χρόνια ... Εγω θα δοκιμαζα πρωτα με CCFL tester οτι οι λυχνίες ειναι ενταξει ...

  8. #8
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Φίλε το παλμοτροφοδοτικου της οθόνης έχει πρόβλημα αυτό να βάλεις φωτο αυτή ή πλακέτα που ανέβασε βάζω στοίχημα δεν έχει τίποτα....τσεκαρε στο παλμοτροφοδοτικο τον controller του άλλαξε προληπτικά optocoupler πυκνωτές ηλεκτρολυτικους αναστάσεως και εξόδου. Δες τι τάση έχεις στην έξοδο του πυκνωτή μετά τη γέφυρα πρέπει να έχεις 320Vdc.λλαξε tl431 που λογικά θα έχει δες ζενερ και διόδους γενικά.Δες καμιά ασφάλειοαντίσταση και γενικά τσεκαρε για καμμενες αντιστάσεις...απλές περιπτώσεις ει αι τα παλμοτροφοδοτικα φτιαχνονται σχετικά ευκολα

  9. #9
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    12 CCFL σε monitor 23 ιντσων ; η το διάβασα λάθος ; Ολο και καμια λυχνία θα εχει καει σε 10 χρόνια ... Εγω θα δοκιμαζα πρωτα με CCFL tester οτι οι λυχνίες ειναι ενταξει ...
    Χρήστο μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά δεν έχω ούτε ενδεικτικό ledακι σε λειτουργία (έστω και σε stand by) ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pliktras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε το παλμοτροφοδοτικου της οθόνης έχει πρόβλημα αυτό να βάλεις φωτο αυτή ή πλακέτα που ανέβασε βάζω στοίχημα δεν έχει τίποτα....τσεκαρε στο παλμοτροφοδοτικο τον controller του άλλαξε προληπτικά optocoupler πυκνωτές ηλεκτρολυτικους αναστάσεως και εξόδου. Δες τι τάση έχεις στην έξοδο του πυκνωτή μετά τη γέφυρα πρέπει να έχεις 320Vdc.λλαξε tl431 που λογικά θα έχει δες ζενερ και διόδους γενικά.Δες καμιά ασφάλειοαντίσταση και γενικά τσεκαρε για καμμενες αντιστάσεις...απλές περιπτώσεις ει αι τα παλμοτροφοδοτικα φτιαχνονται σχετικά ευκολα
    Χρήστο καλησπέρα και σε 'σένα. Το optocoupler το έχω τσεκάρει και είναι Ok. Τους ηλεκτρολυτικούς τους έχω αλλάξει όλους, εκτός τον μεγάλο των 320V. Τα 320V τα έχω (δεν θυμάμαι όμως εάν τα είχα με φορτίο στην έξοδο ή όχι). Το TL431 θα το τσεκάρω αύριο, και θα σου πω.

    Σήμερα έβαλα στην έξοδο των 5V του τροφοδοτικού ένα πιο "απαιτητικό" φορτίο (αντίσταση 5Ω, ώστε να μετρήσω 1Α). Άρχισε πάλι τα ίδια (ανεβοκατέβασμα της τάσης). Απ' το σχηματικό (σελ. 44) βλέπω ότι μετά το μετασχηματιστή παρεμβάλεται μια διπλοδίοδος (η 6152) η οποία μετρήθηκε και βρέθηκε Ok. Με δεδομένο το recap (και εφόσον δεν έχω την ατυχία ώστε να έχω κάποια αστοχία εκεί), εστιάζω την προσοχή μου στο κύκλωμα των 5V (και συγκεκριμένα στο IC 7195, το L5972D), το οποίο και παρήγγειλα. Η παραδιπλανή Schottky (sb240) μετρήθηκε και είναι και αυτή Ok.

    Ανεβάζω και φωτογραφίες του τροφοδοτικού. Στον κύκλο έχω βάλει το κατ' εμέ "ύποπτο" L5972D.

    DSC_0339_1.jpgDSC_0343_2_Up.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andyferraristi : 19-09-16 στις 20:32

  10. #10
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι. Σήμερα (και καθώς αναμένω το L5972D), είπα να δοκιμάσω κάτι ανορθόδοξο (το συνηθίζω τελευταία). Έδωσα λοιπόν παράλληλα στα 5V του power supply, 5V από το τροφοδοτικό πάγκου (επικουρικά). Το Power on led ανάβει κανονικά, αλλά το display είναι νεκρό (ούτε backlight, αλλά ούτε σήμα). Επίσης το ρεύμα στα 5V κυμαινόταν από 0,6 - 1,1 Α. Τη δε ώρα που έπεφτε στα 0,6 Α, άκουγόταν από το power supply έχα πολύ πολύ πολύ ανεπαίσθητο "τσικ" με συχνότητα περίπου 1Hz. Έχετε καμία ιδέα από την εμπειρία σας ρε παιδιά ???

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] Τηλεόραση LG 32LH2000-ZA Νεκρή από βροχή.
    από leosedf στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 01:04
  2. SONY KV-14M1D BE-4 Νεκρή χωρίς λόγο
    από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-11, 20:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας