Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Athina
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Germany
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Σας παρακαλώ ζητώ γνώμη για σύστημα σιδερώματος Tefal

    Καλημέρα σας!
    Είμαι καινούρια στο forum, και ευτυχώς που σας βρήκα γιατί από μια γρήγορη ματιά που έριξα σε θέματα, είδα ότι υπάρχουν πολλά άτομα με γνώσεις. 😊
    Ζω στη Γερμανία και πριν 2 χρόνια μου έκαναν δώρο ένα σύστημα σιδερώματος της Tefal, το μοντέλο Tefal GV8977 στην τιμή των 200 ευρώ.
    Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχει λήξει η εγγύηση - η οποία ήταν για 2 χρόνια και έχουν περάσει 2 χρόνια και 2 μήνες από την αγορά- .
    Στο πρόβλημα που προέκυψε τώρα...😟
    Πριν λίγες μέρες, καθώς σιδέρωνα, ακούστηκε ένας παράξενος ήχος (κάτι σαν "τσαφ"), και από εκείνη τη στιγμή το σίδερο δεν παράγει ατμό. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά θα το αναφέρω...το σίδερο είχε νερό, δε το άφηνα ποτέ άδειο ενώ σιδέρωνα. Και επίσης έβαζα πάντα εμφιαλωμένο, γιατί το νερό στη Γερμανία έχει πολλά άλατα (στην περιοχή που μένω δεν πίνετε καν).
    Το πήγα σε ένα κατάστημα που επισκευάζουν ηλεκτρικές συσκευές και αφού έπρεπε να πληρώσω 35 ευρώ για να το δούνε και να μου πούνε τι έχει (η τιμή είναι για τη δουλειά του υπαλλήλου που θα το ανοίξει να το δει), μου είπαν πως η ζημιά κοστίζει 190 ευρώ. Άλλαξαν τη βαλβίδα από ότι είπαν, και δεν έκανε δουλειά. Και είπαν πως ΜΑΛΛΟΝ θέλει αλλαγή η πλακέτα.
    Οικονομικά δε μπορώ να αγοράσω καινούριο αυτή τη στιγμή και ήθελα να σας ρωτήσω απλά αν έχετε καμία ιδέα...γιατί αν το πάω αλλού θα πρέπει να δώσω άλλα 35-40 ευρώ για να το δούνε...
    Μου έκανε εντύπωση που μου είπαν να το κρατήσουν κ να το πετάξουνε οι ίδιοι και αρνήθηκα είπα πως θα πάω να το παραλάβω. Δε ξέρω γιατί αλλά κάτι δε μου κάθεται καλά. Υπάρχει περίπτωση να είναι η ζημιά 190 ευρώ βρε παιδιά? Είμαι λίγο καχύποπτη γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου...😔

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MissArrow για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (16-12-21)

  3. #2
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    To πρωτο πραγμα που χαλαει σε αυτα τα σιδερα ειναι η αντλια νερου ατμοσυστηματος . Γενικα ειναι αρκετα ευπαθη σε σχεση με τα συμβατικα ατμοσιδερα χωρις ηλεκτρονικα .
    Ενδεικτικο κοστος πλακετας :
    https://www.easy-service.gr/eshop/su...MaAgs4EALw_wcB

    Με το κοστος εργατοωρας Γερμανιας δε νομιζω οτι συμφερει γενικα για επισκευες εκει .... χαμενα λεφτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnyb : 16-12-21 στις 18:11

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Athina
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Germany
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Πράγματι, είναι γεγονός...είναι ακριβά τα εργατικά. Πιστεύετε αν αγόραζα την πλακέτα, με τη βοήθεια ίσως κάποιοι φίλου που πιάνουν τα χέρια του αλλά δεν είναι γνώστης συστημάτων σιδερώματος, θα ήταν καλή ιδέα? Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω...Σίγουρα όμως 60 ευρώ είναι μια καλη επιλογή συγκριτικά με την αγορά καινούριου.

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MissArrow Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τη βοήθεια ίσως κάποιοι φίλου που πιάνουν τα χέρια του αλλά δεν είναι γνώστης συστημάτων σιδερώματος, θα ήταν καλή ιδέα?.
    Να πιάνουν τα χέρια στα ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά για ελέγχους , και να του δώσεις την ίδια βαλβίδα να την εξετάσει ο ίδιος (πιθανότητα ψεμάτων από πλευράς του σερβις) αυτό θα βοηθήσει στο να βγάλει συμπέρασμα αν μπορεί ως επέκταση ζημιάς να φταίει και η πλακέτα .
    Άλλαξαν τη βαλβίδα από ότι είπαν, και δεν έκανε δουλειά.
    Γενικα ειναι αρκετα ευπαθη σε σχεση με τα συμβατικα ατμοσιδερα χωρις ηλεκτρονικα .
    Όντως, με λίγους συμβιβασμούς θα γλυτώναμε κάποια δις. Μέχρι να βάλουμε μυαλό έχουμε ακόμη λάσκα .
    https://www.youtube.com/watch?v=0oLweL58xiA
    https://www.youtube.com/watch?v=7vemwOhbEEc

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Athina
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Germany
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Οκ, αυτό θα κάνω, ευχαριστώ πάρα πολύ. 😊
    Μια τελευταία ερώτηση θα ήθελα να θέσω, για όποιον γνωρίζει. Μου είπαν πως το εμφιαλωμένο νερό που χρησιμοποιούσα, κατά πάσα πιθανότητα είναι η αιτία που χάλασε η βάση, και πως θα έπρεπε να βάζω νερό βρύσης.
    Όμως, όταν το είχα αγοράσει, ο πωλητής μου είχε πει πως έχει γνώσεις πάνω στις συγκεκριμένες συσκευές και πως καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιώ νερό βρύσης επειδή έχει πολλά άλατα. Τελικά τι από όλα ισχύει?

  7. #6

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Gregory
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Θεωρητικα το εμφιαλωμένο νερό έχει λιγότερα άλατα σε σχέση με το νερό βρύσης χωρίς αυτό να είναι απόλυτο. Δεν συστήνεται αφαλατωμενο νερό διότι το νερό αυτό προκειμένου να αποκτήσει την σύσταση του οξειδώνει το εσωτερικό του ατμοσιδερου.
    Γενικός κανόνας επιλέγουμε νερό με μικρή περιεκτικότητα σε άλατα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύστημα σιδερώματος Philips GC9020
    από Navyman στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-21, 13:34
  2. Σύστημα σιδερώματος, αγορά.
    από skfn στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-21, 19:56
  3. Tefal GV7470 - Σύστημα Σιδερώματος
    από apostan στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-19, 11:23
  4. Σύστημα σιδερώματος TEFAL GV9460 δεν παράγει ατμό
    από sz1962 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 15:15
  5. FUNAI FSI-101 Σύστημα Σιδερώματος
    από bgin στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-14, 19:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας