Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημοσθένης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Επισκευή του Marantz CD63 MkII Signature

    Καλησπέρα,

    Το Marantz CD63Mkii Signature το έχω από τότε που προτοκυκλοφόρησε και ομολογουμένως πρόκειται για ένα πολύ καλό CD player γι'αυτή την κατηγορία χρημάτων. Δυστυχώς χάλασε η κεφαλή του πριν 6-7 χρόνια και αυτή που μου έβαλαν δεν ήταν η γνήσια της Philips αλλά κεφαλή μαιμού. Εκτός του ότι το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που έπρεπε η νέα κεφαλή χάλασε πολύ γρήγορα και έκτοτε αλλάχθηκαν άλλες δυο κεφαλές με την τελευταία να έχει παραδόσει το πνεύμα πριν λίγες μέρες. Όλες οι κεφαλές ήταν "μαιμού" γιατί κατά τα λεγόμενα των διαφορών τεχνιτών που απευθύνθηκα δεν υπάρχει πλέον η αυθεντική...
    Αναρωτιέμαι λοιπόν υπάρχει η δυνατότητα να επισκευαστεί το CD players με κάποια αξιόλογη κεφαλή και που μπορώ να βρω αυτόν τον τεχνίτη ?
    Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το ενδιαφέρον.

    Δήμος

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimos-61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Το Marantz CD63Mkii Signature το έχω από τότε που προτοκυκλοφόρησε και ομολογουμένως πρόκειται για ένα πολύ καλό CD player γι'αυτή την κατηγορία χρημάτων. Δυστυχώς χάλασε η κεφαλή του πριν 6-7 χρόνια και αυτή που μου έβαλαν δεν ήταν η γνήσια της Philips αλλά κεφαλή μαιμού. Εκτός του ότι το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που έπρεπε η νέα κεφαλή χάλασε πολύ γρήγορα και έκτοτε αλλάχθηκαν άλλες δυο κεφαλές με την τελευταία να έχει παραδόσει το πνεύμα πριν λίγες μέρες. Όλες οι κεφαλές ήταν "μαιμού" γιατί κατά τα λεγόμενα των διαφορών τεχνιτών που απευθύνθηκα δεν υπάρχει πλέον η αυθεντική...
    Αναρωτιέμαι λοιπόν υπάρχει η δυνατότητα να επισκευαστεί το CD players με κάποια αξιόλογη κεφαλή και που μπορώ να βρω αυτόν τον τεχνίτη ?
    Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το ενδιαφέρον.

    Δήμος
    https://www.soundservice.gr/e-shop/p...oducts_id=2379 Η γνήσια κεφαλή Philips, Marantz, Technics, έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια και δέν είναι πλέον διαθέσιμη πουθενά στο εμπόριο αφού η εταιρεία έχει σταματήσει την παραγωγή της.

    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημοσθένης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα επίσης ,
    δεν θα είχα πρόβλημα με την VAM που αντικαθηστά την γνήσια αλλά από ότι κατάλαβα συνεχώς χαλάν. Δεν υπάρχει κάποια που να ταιριάζει και να είναι υψηλής ποιότητας. Εκτός αν το ότι χαλάν οι VAM αφορά την τοποθέτηση και την ρύθμιση και όχι την ίδια την κεφαλή.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    θα ελεγα να πας σε νεο cd player ,οποια και να βαλεις μια απο τα ιδια θα ειναι

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p270 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (12-12-21)

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημοσθένης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ, αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω!

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Corfu
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Εχω το Marantz CD63SE το οποιο πηρα οταν κυκλοφορησε, αρχες το '90 και ενω εχει "παιξει" ατελειωτες ωρες δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα. Το μονο "προβλημα" που βγαζει, καθε ενα εναμιση χρονο χρειαζεται αλλαγη ο ιμαντας απο το συρταρι του δισκου... Και ειναι εξαιρετικης ποιοτητας μηχανημα. Το δικο σου ποσες ωρες εχει "παιξει" που χαλαει την κεφαλη λειζερ;

Παρόμοια Θέματα

  1. [CD Player] Marantz CD-52 mkII SE laser κεφαλή
    από karatron στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 23:50
  2. [HiFi] Service Pioneer A656 MKII
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 19:47
  3. [Πικάπ] Service Thorens TD321 MKII
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 23:31
  4. [Home Cinema] Service Rotel RB985 MKII
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-13, 23:45
  5. [HiFi] service marantz cd 63 se
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας