Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να γράψεις το ακριβές μοντέλο από το ταμπελάκι της ή το μάνουαλ?Το πυρολισέ δεν λέει κάτι

    Στο λέω γιατί έχω (είχα) παρόμοια και χωρίς το μοντέλο από το εγχειρίδιο ακόμα θα έψαχνα για ανταλλακτικά
    Πριν κάνω την κουζίνα φύλλο και φτερό , θέλω να ξέρω ότι μπορώ να βρω ότι ανταλλακτικά χρειασθώ . Εισάγοντας τον κωδικό της , NrP1HCB89625/02 , η γκάμα των ανταλλακτικών είναι σχετικά περιορισμένη . Οι πιθανότητες της τωρινής ζημιάς του φούρνου είναι:
    1. θερμική ασφάλεια
    2. αισθητήρας θερμοκρασίας
    3. πίνακας ελέγχου/πλακέτα
    4. Επιπρόσθετα έχει καεί και το μεγάλο (κεραμικό) μάτι , που ανεβάζει το όποιο κόστος προκύψει . Όμως ποιο κεραμικό μάτι επιλέγω (400-1200watts , με πόσα άρα κλπ ?) . Το υπάρχων μάτι είναι 21,5εκ . επάνω στο «γυαλί» .
    5. Τέλος προ καιρού , ο φούρνος σταμάταγε να λειτουργεί , αφού ανέβαζε κάποια θερμοκρασία . Ένας ηλεκτρολόγος ακύρωσε/κατήργησε την ασφάλεια υπερθέρμανσης . Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο .
    6. Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει ;
    Ρωτάω πολλά , επειδή ξέρω λίγα . Προτίθεμαι δε αν η ζημιά δεν ξεπερνάει τα 150¤ να την προσπαθήσω/διορθώσω , αν τα ξεπερνάει , ατυχώς πάω για καινούργια . Το να έλθει τεχνικός , πέρα από το κόστος , θα αργήσει αφού κατοικώ σε δυσπρόσιτη (σύμφωνα με τα courier) περιοχή . Ευχαριστώ .

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Πριν κάνω την κουζίνα φύλλο και φτερό , θέλω να ξέρω ότι μπορώ να βρω ότι ανταλλακτικά χρειασθώ . Εισάγοντας τον κωδικό της , NrP1HCB89625/02
    τα 2 πρώτα "Nr " σβήσε τα και παίρνεις μόνο το P1HCB89625/02
    https://www.eaparts.gr/models/modelitem?mid=3337

    Ένας ηλεκτρολόγος ακύρωσε/κατήργησε την ασφάλεια υπερθέρμανσης . Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο .
    https://www.antalaktika-hlektrikon.g...s-bosch-detail
    Ανάλογα τις γνώσεις που έχεις , οπτικά τουλάχιστον και όσο αφορά όλα τα στοιχεία του φούρνου και της μιας εστίας που δεν λειτούργησε , πιστεύω θα δεις την συσχέτιση τους (συνδεσμολογικά) στο τι μπορεί να φταίει , κάτι γενικό πρέπει να είναι (βλέποντας τον διακόπτη επιλογής φούρνου , που πιθανά δεν σχετίζεται με την εστία ) , πλακέτα ελέγχου , ή γραμμή κομμένη από συνδέσεις παροχής της κουζίνας . Αυτά μόνο οπτικά .
    Λογικά η ασφάλεια υπερθέρμανσης (135C) δεν σχετίζεται με υπόθεση φούρνου , αλλά εξωτερικά προστασία του φούρνου με βοηθητικό ανεμιστήρα εξωτερικού χώρου π.χ. για τα εξωτερικά κυκλώματα (τι έκανε τώρα και το κατήργησε δεν μπορώ να καταλάβω, τον άφησε τον ανεμιστήρα τον εξωτερικό να λειτουργεί μόνιμα? καθόλου? ) . Να το βάλει πάλι πίσω ή να το αντικαταστήσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-12-21 στις 20:56

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Κυριακίδης;614157]τα 2 πρώτα "Nr " σβήσε τα και παίρνεις μόνο το P1HCB89625/02
    https://www.eaparts.gr/models/modelitem?mid=3337

    ΚατΆαρχάς ευχαριστώ . Όπως ήδη σημείωσα «ρωτάω πολλά , επειδή ξέρω λίγα» , που σημαίνει ότι , αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση , χρειάζομαι οδηγίες βήμα-βήμα . Τι και πως το ανοίγω (για να έχω πρόσβαση) . Που και πως , σε ποια θέση τοποθετώ το πολύμετρο και τι ενδείξεις περιμένω , ώστε να αξιολογήσω την κατάσταση του κάθε οργάνου . Αφού εντοπίσω το πρόβλημα – αν το εντοπίσω – ίσως χρειασθώ την βοήθειά σου , για να βρω ανταλλακτικό/κά . Ατυχώς είμαι άσχετος μεν , προσεκτικός δε , όσον αφορά το ηλ.ρεύμα . Αν χρειάζονται φ/φίες ενημέρωσέ με . ευχαριστώ

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλε συνονόματε,
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ εύχομαι σε σένα και την οικογένειά σου.
    Μ΄ ΥΓΕΙΑ πάνω απ΄ ΟΛΑ.
    Όπως γράφει ο φίλος Πέτρος από τον Έβρο, οπτικός έλεγχος σημαίνει αφού ανοίξεις προσεκτικά τη
    κουζίνα σου αποσυνδεδεμένη από τ΄ ηλεκτρικό δίκτυο των 220 V A.C. να παρατηρήσεις αν έχει κοπεί
    ή αποσυνδεθεί κάποιο καλώδιο που εκκινεί από το μεταβλητό δ/πτη θέσεων του φούρνου και πηγαίνει
    να συνδεθεί στη παροχή των 220 V A.C. για να τροφ/θεί με τάση ο φούρνος.
    Τ΄ ίδια παρατηρείς και στο μεταβλητό δ/πτη θέσεων της εστίας που δεν ανάβει.
    Αυτά αφορούν τον οπτικό έλεγχο.
    Όταν αυτά δεν παρατηρούνται οπτικά γιατί μπορεί να πρόκειται για δ/πη εντός των καλωδίων που δεν
    φαίνεται ή κι ακόμα η δ/πή σε κάποιο μεταλλικό ακροδέκτη είναι μη εμφανίσιμη οπτικά τότε αρχίζει ο έλεγχος
    με το πολύμετρο σε θέση X 200Ω μεταξύ όλων των ακροδεκτών των καλωδίων που φεύγουν από τους
    μεταβλητούς δ/πτες θέσεων φούρνου κι εστίας με τους αντίστοιχούς τους στα σημεία που καταλήγουν και
    μπορούν να μετρηθούν.
    Επίσης μετράς ωμικά τις αντιστάσεις του φούρνου πάνω κάτω και GRILL, αφού αφαιρέσεις τ΄ οπίσθιο καπάκι
    της κουζίνας και παρατηρήσεις τους ακροδέκτες των αντιστάσεων αυτών όπου καταλήγουν και καλώδια από
    το μεταβλητό δ/πτη θέσεων του φούρνου.
    Πρόσεξε λίγο γιατί αυτοί οι ακροδέκτες είναι πιθανόν να ΄ναι καλυμμένοι απ΄ υαλοβάμβακα που καλύπτει όλη
    τη πλάτη του φούρνου.
    Έτσι λοιπόν βρίσκεται με τη βοήθεια του πολυμέτρου η οποιαδήποτε δ/πή σε καλώδιο, ή κι ακροδέκτη (με σχετικό
    ταρακούνημά του).
    Φυσικά κι η ασφάλεια υπερθέρμανσης φούρνου θα πρέπει ν΄ αντικατασταθεί με νέα ίδιας τιμής ανοχής θερμοκρασίας.

    Καλή επιτυχία σε κάθε σου προσπάθεια.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Thirio (18-04-22)

  6. #15

    Μέλος
    Όνομα
    gonlig
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    kamia fotografia tis koyzinas

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Ηλ.κουζίνα PITSOS . Ο φούρνος δεν αποδίδει...
    από DimMani στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-19, 08:12
  2. [AEG] AEG φουρνος δεν δουλευει
    από dim s-max στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 00:49
  3. [Miele] Φουρνος Miele H 331 Δεν δουλευει το GRILL
    από makismpl στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-17, 01:20
  4. [Bosch] κουζινα bosh pyrolise προβλημα πανω αντισταση φουρνου
    από cards44 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-16, 00:38
  5. [Indesit] Δεν δουλευει ο φουρνος κουζινας indesit
    από kyriakoo στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 21:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας