Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Theo
    Εγγραφή
    Nov 2021
    Περιοχή
    Kalamata
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Tοποθέτηση επίτοιχου λέβητα αερίου (μονοκατοικία) σε αντικατάσταση πετρελαίου

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω απο την εμπειρία σας αν έχετε σχετικά με την τοποθέτηση επίτοιχου λέβητα αερίου.
    Πρόκειται για μονοκατοικία σε μερος χωρις άλλες κατοικίες γύρω-γύρω και μου έχουν διαθέσει σχεδον καινούργια δεξαμενή 1000λιτρα με κοστος μικρότερο απο 800 ευρώ και σκέφομαι να αγοράσω κάποιον λέβητα αερίου στα 900-1100ευρώ. Οι προτάσεις είναι 2. Ενας της BAXI και ένας της ARISTON στα 24KW με κοστος παραπλήσιο.
    Ερωτηση 1η .... Ποιόν λετε να προτιμήσω !
    Ερώτηση 2η ..... Ποιο περίπου θα είναι το κόστος των σωλήνων-βαλβίδων-φιλτρων κλπ για να συνδεθει στους σωλήνες ζεστού κρύου που μπαίνουν στο σπίτι για τα σώματα (απόσταση 60 εκατοστά) και στην δεξαμενή (σε απόσταση 5-6 μέτρα) και πόσο συνήθως είναι το κόστος της εργασίας του εγκαταστατή ?

    Μήπως δεν εγινα σαφής σας αναφέρω οτι το σημείο τοποθέτησης του λέβητα αεριου βρίσκεται δίπλα στον υφιστάμενο λέβητα πετρελαίου και ακριβως απο κάτω περνούν ήδη οι εξωτερικοι σωλήνες ζεστο κρύο που μπαίνουν στο σπίτι για τα σώματα. Θέλω να πω οτι η εργασία είναι απλή κόψε ράψε.


    Σας ρωτάω γιατι πρέπει να προυπολογήσω τα κόστη αυτά και έχω και μεταφορικά της δεξαμενής κλπ.
    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tvkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω απο την εμπειρία σας αν έχετε σχετικά με την τοποθέτηση επίτοιχου λέβητα αερίου.
    Πρόκειται για μονοκατοικία σε μερος χωρις άλλες κατοικίες γύρω-γύρω και μου έχουν διαθέσει σχεδον καινούργια δεξαμενή 1000λιτρα με κοστος μικρότερο απο 800 ευρώ και σκέφομαι να αγοράσω κάποιον λέβητα αερίου στα 900-1100ευρώ. Οι προτάσεις είναι 2. Ενας της BAXI και ένας της ARISTON στα 24KW με κοστος παραπλήσιο.
    Ερωτηση 1η .... Ποιόν λετε να προτιμήσω !
    Ερώτηση 2η ..... Ποιο περίπου θα είναι το κόστος των σωλήνων-βαλβίδων-φιλτρων κλπ για να συνδεθει στους σωλήνες ζεστού κρύου που μπαίνουν στο σπίτι για τα σώματα (απόσταση 60 εκατοστά) και στην δεξαμενή (σε απόσταση 5-6 μέτρα) και πόσο συνήθως είναι το κόστος της εργασίας του εγκαταστατή ?

    Μήπως δεν εγινα σαφής σας αναφέρω οτι το σημείο τοποθέτησης του λέβητα αεριου βρίσκεται δίπλα στον υφιστάμενο λέβητα πετρελαίου και ακριβως απο κάτω περνούν ήδη οι εξωτερικοι σωλήνες ζεστο κρύο που μπαίνουν στο σπίτι για τα σώματα. Θέλω να πω οτι η εργασία είναι απλή κόψε ράψε.


    Σας ρωτάω γιατι πρέπει να προυπολογήσω τα κόστη αυτά και έχω και μεταφορικά της δεξαμενής κλπ.
    Σας ευχαριστώ.
    Αυτά τα κόστη πρέπει να τα υπολογίσει ο εγκαταστάτης διότι μόνο αυτός μπορεί να έχει εικόνα,. Τώρα να σου πω εγώ 300ευρώ + ανταλλακτικά και ο άλλος να σου πει 500ευρώ+ανταλλακτικά δεν λέει και πολλά.Το κάθε σπίτι διαφορετικό και η κάθε αγορά διαφορετική όπως και οι μάστορες.Το σωστότερο πάντως είναι να διαλέξεις ο αντιπρόσωπος του συστήματος να προτείνει τον εγκαταστάτη μιας και η δουλειά έτσι θα γίνει πιο σωστή. Η έννοια σου πρέπει να είναι ποιός θα κάνει πιο σωστή δουλειά κι όχι ποιός θα πάρει τα λιγότερα λεφτά..
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Με τις ιδιες περιπου απαιτησεις εβαλα στο σπιτι μου.
    Πηρα προσφορες απο 2000 ευρω εως 2600 και προτιμησα την πρωτη.
    Μηχανημα WOLF FGK-K-28,24Kw made in Germany,καμιναδα, θερμοστατης,
    τοποθετηση και υλικα ολα μεσα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση Κεραίας σε Μονοκατοικία
    από Theodoros8 στο forum Πομποδέκτες & Κεραίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-21, 17:59
  2. Ρύθμιση λέβητα αερίου
    από caudillo στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-21, 00:25
  3. Σύνδεση θερμοστατη λέβητα
    από toalex στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-20, 17:36
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-18, 17:44
  5. Επιλογή επίτοιχου λέβητα αερίου
    από sz1962 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-17, 09:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας