Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΗΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή ΞšΞ΅Ξ½Ο„ΟΞΉΞΊΟŒΟ‚ Ρνισχυτης ikusi

    Καλησπέρα σας έχω τοποθετήσει έναν ενισχυτή κεντρικό ikusi στην είσοδο του ενισχυτή έχω συνδέσει τις δύο κεραίες UHF η έξοδος UHF είναι διπλή και μέσα στον ενισχυτή έχει ένα διχαλακι που γεφυρώνεις από τα,12 σε 24 volts. Ο ενισχυτής είναι ο Ikusi NBS-604 και η μία κεραία είναι televes 3994_1_n.jpg και η άλλη είναι κλασική μικρή κεραία αυτό που θέλω να ρωτήσω έιναι χρειάζεται αυτό το γεφυρωμα στον ενισχυτή? Μήπως επηρεάζει την απόδοση της televes? Μήπως πρέπει να βγάλω το διχαλακι απο τον ενισχυτή? Έχω δύναμη σήματος 84% και ποιότητα 100% η ενίσχυση είναι φουλ ανοιχτή ενώ τα κανάλια δεν έχουν όλα φουλ σήμα. Η κεραία βρίσκεται στην Σέριφο, σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε να μου λυθεί η απορία. Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλε Αλέξη,
    από την ιστοσελίδα : https://www.emimikos.gr/Documents/IK...NBS-600_en.pdf
    κατεβαίνει Οδηγός Εγκατ/σης του ενισχυτή κεραίας IKUSI NBS-604 στην Αγγλική γλώσσα.
    Μπορείς να κάνεις μετάφραση με το GOOGLE TRANSLATE στην Ελληνική.

    Έτσι στη παράγραφο 5 διαβάζεις :

    Η τροφοδοσία τάσης γι΄ ενισχυτές κεφαλής ιστού γίνεται εναλλάξ, με την εισαγωγή δύο γεφυρών,
    μεταξύ 12V και 24V.
    Το μοντέλο NBS-895 διαθέτει δύο γραμμικούς ρυθμιστές τάσης, οι οποίοι παρέχουν τάσεις 13V και 18V,
    επιλέξιμες με γέφυρα εισόδου.
    Επιπλέον υπάρχει ένας ταλαντωτής που παρέχει ένα σήμα 22 kHz, τ΄ οποίο διαμορφώνει τους ρυθμιστές
    πλάτους όταν επιλέγεται.

    Δεν φαίνεται να παίζει ιδιαίτερο ρόλο η τροφ/σία του ενισχυτή με 12V ή 24V.

    Εκείνο όμως που μετρά είναι αυτό που διαβάζεις στη παράγραφο 4 :

    Ρύθμιση του επιπέδου εξόδου RF και του εύρους κλίσης
    Συνδέστε έναν μετρητή στάθμης.
    Στη συνέχεια, χρησιμοποιώντας τον παρεχόμενο πλαστικό άξονα, ρυθμίστε κάθε ένα από τα ρυθμιστικά.
    Ρύθμιση ποτενσιόμετρων για ν΄ αποκτήσετε τ΄ επιθυμητό επίπεδο σήματος εξόδου (άθροισμα αυτού που
    απαιτείται στην τηλεόραση σημεία εκπομπής συν τις απώλειες διανομής).
    Εάν δεν χρησιμοποιείται είσοδος, ρυθμίστε για μέγιστη εξασθένηση τ΄ αντίστοιχο ποτενσιόμετρο.
    Τ΄ εύρος ελέγχου κλίσης IF (0-6 dB) παρέχεται με την εισαγωγή μίας γέφυρας παρέχεται σε μοντέλα
    NBS-895/695, με ποτενσιόμετρο (0 έως 12 dB) σε NBS-801.
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : Το μέγιστο επίπεδο εισόδου δεν πρέπει ν΄ υπερβαίνει τα 95dBμV εάν το κέρδος NBS
    είναι στο μέγιστο.

    Επίσης φαίνεται σημαντικό αυτό που αναγράφεται στη παράγραφο 7 :

    Τεχνικό Παράρτημα. Μείωση επιπέδου εξόδου σ΄ ενισχυτές ευρείας ζώνης.
    ΕΠΙΓΕΙΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΗΣ Τηλεόρασης : Τ΄ επίπεδα εξόδου RF που καθορίζονται σ΄ αυτόν τον
    οδηγό χρήσης για IMD3=-60 dB (DIN 45004 B) ισχύει όταν ενισχύονται 2 αναλογικά τηλεοπτικά κανάλια.
    Εάν, όπως συνήθως, ενισχύονται περισσότερα από 2 τηλεοπτικά κανάλια, τέτοια επίπεδα πρέπει να μειωθούν.
    ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ή ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΕΠΙΓΕΙΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ : Τ΄ επίπεδο εξόδου
    RF για IMD3=-42 dB (EN 50083-3) είναι τα 117dBμV κι ισχύουν όταν ενισχύεται 1 ψηφιακό τηλεοπτικό κανάλι
    με διαμόρφωση QPSK ή COFDM.
    Για μεγαλύτερο αριθμό καναλιών, τ΄ επίπεδα αυτά πρέπει να μειωθούν

    Απ΄ αυτά λοιπόν καταλαβαίνεις ότι αφού πρώτα είσαι βέβαιος ότι τ΄ άθροισμα απολαβής των 2 κεραιών σου
    είναι < ή = 95 dBμV, εφόσον το κέρδος στον ενισχυτή σου είναι ρυθμισμένο στο μέγιστο,
    για να συντονίσεις σωστά τα λαμβανόμενα κανάλια στη Σέριφο χρειάζεσαι ένα πεδιόμετρο.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kstigas (16-12-23)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας