Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΚΟΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΟΤΑΝ ΣΒΗΣΩ ΞΑΝΑ ΑΝΑΒΕΙ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ

    Χαίρετε σε όλους και να είμαστε πάντα καλα ! Εχω μια απορία ,αγόρασα σήμερα μια ηλεκτροσυγκόληση HELIX S MINI 140 A INVERTER η οποία όταν την έβαλα στην μπρίζα χωρίς ηλεκτρόδιο ,με τα καλώδια της αλλα και χωρίς αυτά , ίσα που την άναψα να την ακούσω και να την περιεργαστώ ως καινούριο κοσκινάκι μου ,είδα ότι κάθε φορά που την έσβηνα δλδ διακόπτης στο οφ , έσβηνε μετ΄απο λίγα δευτερόλεπτα (ως ΚΑΛΑΒΑ ΑΥΤΌ ΕΊΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΌ ) , όμως μετα από 4 περίπου δευτερόλεπτα έκανε ένα στιγμιαίο -ον- μόνη της (άναβε η οθονίτσα των αμπερ και με ενα τσικ ξανασβηνε αμέσως και κατόπιν τούτου εμενε σβηστη)και αμέσως οφ χωρίς να ανάβει ανεμιστήρα.Το έκανε όλες τις φορές ας πούμε 5 φορές που την άναψα για αυτ'ο τον λογο και μονον για να σιγουρευτώ οτι δεν με γελούν τα μάτια μου .Είναι αυτή φυσιολογική λειτουργία ?&nbsp;<br>&nbsp; Στο ιντερνετ μια παρόμοια άλλης μάρκας που κατάφερα να δω σε βίντεο όταν την εβαλε στο στο οφ (επίσης χωρίς χρήση του ηλεκτροδίου απο την στιγμη που την άναψε μεχρι που την εσβησε για να μιλησει ) εσβηνε και τελος ,οχι οπως η δικιά μου.<br>&nbsp; Σκέφθηκα μήπως έχει πυκνωτη μέσα (είμαι εντελώς άσχετος απο ηλεκτροστυγκόληση αλλά αποφάσισα να μάθω και να φτιάξω τα κάγκελα του μπαλκονιού , ως και να αλλάξω κουπαστή επίσης ,μεγάλες βλέψεις , είδομεν αν θα πετύχουν&nbsp; &nbsp; και μετα που την σβηνω αφου δεν εκτόνωσε το ρεύμα (δικές μου σκέψεις αυτές και μόνον ) μήπως για αυτό κάνει το στιγμιαίο ον-οφ ?<br>&nbsp;Ποιά η γνώμη σας ?<br>Απο την άλλη επειδή ήταν η τελευταία στο μαγαζί και έχω την εντύπωση ότι ήταν ανοιχτή εκθεσιακά , και την ξαναέβαλαν στο κουτί της πριν πάω εκεί με το γνωστή σφράγιση φαρδύ σελοτέιπ (επειδή τηλσα να ρωτήσω αν την έχουν για να πάω)&nbsp; &nbsp;,όπως επίσης λείπει απο πάνω της&nbsp; το πράσινο αυτοκόλητο OK&nbsp; που έχουν οι όμοιες της ως είδα στο ιντερνετ σε unboxing και άλλες ψιλο λεπτομέρειες που είδα μου έρχονται σκέψεις μήπως ηταν και απο επισκευή μέσω εγγυησης και ξαναγύρισε στο μαγαζί προς πώληση.<br>Εχω την εντύπωση ότι το αυτοκόλητο -οκ PASSED-&nbsp; που έχουν όλα τα καινούρια ,αφαιρείται εαν πάει στην αντιπροσωπεία για κάποια επισκευή μιά οποιαδήποτε συσκευή.Η δική μου έτσι κι αλιώς δεν τόχει πάνω της.<br>Θα με βοηθήσετε πολύ αν θα μου πείτε την γνώμη σας η μου μεταφέρετε την γνώση σας , μήπως του την πάω πίσω άμεσσα .Ετσι κι αλλιώς δεν την έχω χρησιμοποιήσει.<br>Ευχαριστώ εκ των προτέρων&nbsp;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Ο κάθε κατασκευαστής κάνει OFF την μηχανή όπως θέλει. Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε όλο και περισσότερες μηχανές να σβήνουν με παρόμοιο τρόπο όπως αυτό που περιγράφεις. Αυτό συμβαίνει διότι κατά την σχεδίαση του μηχανήματος όταν η μηχανή σβήνει ξεφορτίζουν οι πυκνωτές με αυτόν τον τρόπο.Υπάρχουν κι άλλες λεπτομέρειες των σύγχρονων μηχανών αλλά δεν θα καταλάβεις αν σου γράψω.Πάντως η απενεργοποίηση δείχνει φυσιολογική.Και φυσικά θα μπορούσες να την πας πίσω και να ζητήσεις να ανάψετε μία καινούρια μηχανή να δεις ότι το ίδιο γίνεται και σε άλλη μηχανή.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κάθε κατασκευαστής κάνει OFF την μηχανή όπως θέλει. Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε όλο και περισσότερες μηχανές να σβήνουν με παρόμοιο τρόπο όπως αυτό που περιγράφεις. Αυτό συμβαίνει διότι κατά την σχεδίαση του μηχανήματος όταν η μηχανή σβήνει ξεφορτίζουν οι πυκνωτές με αυτόν τον τρόπο.Υπάρχουν κι άλλες λεπτομέρειες των σύγχρονων μηχανών αλλά δεν θα καταλάβεις αν σου γράψω.Πάντως η απενεργοποίηση δείχνει φυσιολογική.Και φυσικά θα μπορούσες να την πας πίσω και να ζητήσεις να ανάψετε μία καινούρια μηχανή να δεις ότι το ίδιο γίνεται και σε άλλη μηχανή.
    Δημήτρη σε ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση , να είσαι πάντα καλά , καλό Σ/Κ ,Γιώργος .

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] LG TV προβλημα οταν ανάβει...
    από alexisk10 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-21, 20:28
  2. [Τηλεόραση Samsung] Samsung lcd le32r86bdx οταν χρησιμοποιω τα scart 1&2 αναβει και σβηνει
    από Mpamphs123 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-20, 18:47
  3. [ΡάδιοDVD Αυτοκινήτου] Δεν εχω ηχο στο gps στο 2din του αμαξιιου οταν ανάβω την μηχανη!!
    από 1kost1 στο forum Car HiFi & Safety
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-19, 13:55
  4. [Κλιματιστικό Toyotomi] ξανα δουλεψε!!!!
    από kalamaria στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-17, 10:57
  5. [Τηλεόραση Samsung] LE40B650T2W αναβει και οταν την κλεινω δεν ξανα αναβει
    από beckos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-15, 01:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας