Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

Προεπιλογή Pitsos E-NR: PKNB36V121/08

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος , λίγο έως πολύ άσχετος με τα ηλεκτρικά. Έχω το ψυγείο pitsos E-NR: PKNB36V121/08 γύρω στα 7 χρόνια. Πριν από κανένα μήνα ξεκίνησε να σφυρίζει το αλαρμ και να αναβοσβηνει το νούμερο της κατάψυξης. Το παρούσα σταματάγε και μετά ξανά το ίδιο. Ώσπου παρατήρησα ότι σταματούσε και να δουλεύει . Το έβγαζα από τη πρίζα το ξανσβαζα, έπαιρνε μπρος και μετά πάλι τα ίδια. Ήρθε ένας τεχνικός έβγαλε τη πλακέτα, την πήγε σε κάποιον άλλο να τη δει και μου είπε ότι είναι σωστή..ίσως να φταίει ο αισθητήρας της κατάψυξης. Γιατί το μοτέρ δούλευε κανονικά και έπιανε θερμοκρασία και στη κατάψυξη και πάνω στη συντήρηση. Αλλά με τις ώρες του μέχρι να ξανασταματησει. Ρώτησα και άλλους δύο μάστορες , ο ένας είπε ότι πιθανώς να χάνει υγρά και να θέλει πέταγμα το ψυγείο και ο άλλος για χαλασμένη πλακέτα. 3 μάστορες 3 διαφορετικές διαγνώσεις. Εάν έχανε υγρά το μοτέρ δεν θα δούλευε συνέχεια προσπαθώντας να πιάσει τη θερμοκρασία? Σήμερα έβγαλα μόνος μου τη πλακέτα , άλλαξα τους πυκνωτές και την έβαλα πάλι να δουλέψει. Από τις 2.30 το μεσημέρι μέχρι στιγμής το ψυγείο δουλεύει κανονικά , το μοτερ σταμάτησε κάνα δυο φορές για λίγο και ξαναπήρε μπρος κανονικά. Έχει καταλάβει κανείς τι μπορεί να παίζει από τα όσα μπερδεμένα έχω γράψει? Είμαι σε απόγνωση γιατί τα οικονομικά είναι χάλια και δεν ξέρω αν συμφέρει να γίνει κάποια αλλαγή αισθητήρων η κάτι άλλο ή αν χρειάζεται αγορά καινούργιου ψυγείου

Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

Προεπιλογή

Να σημειώσω ότι μετά τον πρώτο τεχνικό το ψυγείο δουλεύε κανονικά για περίπου δύο εβδομάδες δίχως να χτυπήσει το αλαρμ μέχρι πριν λίγες ημέρες όπου το έκανε ξανά.

Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Περιοχή
    Έβρος

Προεπιλογή

άλλαξα τους πυκνωτές και την έβαλα πάλι να δουλέψει. Από τις 2.30 το μεσημέρι μέχρι στιγμής το ψυγείο δουλεύει κανονικά , το μοτερ σταμάτησε κάνα δυο φορές για λίγο και ξαναπήρε μπρος κανονικά.
    Για πόσο περίπου χρονικό διάστημα σταμάτησε και πόσο χρονικό διάστημα δουλεύει
    μέχρι στιγμής το ψυγείο δουλεύει κανονικά

Δηλαδή από τις 2.30 το μεσημέρι και μέχρι τώρα ~ 10 ώρες μόνο τις 2 φορές σταμάτησε και ξαναπήρε μπρος? στις υπόλοιπες ώρες τι κάνει. Κανονικά καλό θα ήταν να έβαζες από τα θερμόμετρα με καντράν και επέκταση με καλώδιο του αισθητήρα και να παρακολουθείς σε τι θερμοκρασίες κόβει και ξαναπαίρνει μπροστά (και αν εξηγούνται σε κατάλληλο χρόνο οι παύσεις εκκινήσεις βάση της θερμοκρασίας που βλέπεις στο καντράν θερμόμετρου) μπορεί και να το έφτιαξες ήδη.

Κανονικά 2 θερμόμετρα θέλει για κατάψυξη και συντήρηση να παρακολουθείς τα συμβάντα (χωρίς να ανοίγεις πόρτες κάθε τόσο) αν έχεις ένα , προτιμότερο στην συντήρηση παρακολουθείς θερμοκρασίες .
    Το μοντέλο έχει και ανεμιστήρα (μπας και κολλάει περιστασιακά ) αυτό θα σου το δείξει αν έχεις 2 θερμόμετρα κατάψυξη και στην συντήρηση.

Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Περιοχή
    Έβρος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πόσο περίπου χρονικό διάστημα σταμάτησε και πόσο χρονικό διάστημα δουλεύει

Δηλαδή από τις 2.30 το μεσημέρι και μέχρι τώρα ~ 10 ώρες μόνο τις 2 φορές σταμάτησε και ξαναπήρε μπρος? στις υπόλοιπες ώρες τι κάνει. Κανονικά καλό θα ήταν να έβαζες από τα θερμόμετρα με καντράν και επέκταση με καλώδιο του αισθητήρα και να παρακολουθείς σε τι θερμοκρασίες κόβει και ξαναπαίρνει μπροστά (και αν εξηγούνται σε κατάλληλο χρόνο οι παύσεις εκκινήσεις βάση της θερμοκρασίας που βλέπεις στο καντράν θερμόμετρου) μπορεί και να το έφτιαξες ήδη.

Κανονικά 2 θερμόμετρα θέλει για κατάψυξη και συντήρηση να παρακολουθείς τα συμβάντα (χωρίς να ανοίγεις πόρτες κάθε τόσο) αν έχεις ένα , προτιμότερο στην συντήρηση παρακολουθείς θερμοκρασίες .
    Το μοντέλο έχει και ανεμιστήρα (μπας και κολλάει περιστασιακά ) αυτό θα σου το δείξει αν έχεις 2 θερμόμετρα κατάψυξη και στην συντήρηση.[/COLOR]
    Να σημειώσω ότι μετά τον πρώτο τεχνικό το ψυγείο δουλεύε κανονικά για περίπου δύο εβδομάδες δίχως να χτυπήσει το αλαρμ μέχρι πριν λίγες ημέρες όπου το έκανε ξανά.
    Τι έκανε ο πρώτος τεχνικός και τι συμπτώματα είχες πριν να έρθει

Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

Προεπιλογή

Καλημέρα. Τίποτα στην ουσία δεν έκανε ο τεχνικός. Έβγαλε την πλακέτα, την έστειλε να την δούνε την ξαναπέρασε και το βάλαμε μπρος να δούμε αν δουλεύει. Δούλεψε κανονικά και είπε να έχουμε το νου μας. Εν τέλει σήμερα στις 6 το πρωί στο ψυγείο ξαναηχησε το αλαρμ και όταν πήγα δεν ακουγόταν τίποτα, ούτε ανεμιστήρας ούτε μοτέρ. Το έκλεισα μέχρι στιγμής ξανά. Πάει πουθενά το μυαλό σας ? Υπάρχει περίπτωση να έχει χάσει υγρά ?

Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

Προεπιλογή

Τόσες φορές το αντιλήφθηκα εγώ γιατί έλειπα και κάποιες στιγμές. Αλλά ήταν και δύο ημέρες κλειστό δεν θα ήταν λογικό να δουλεύει συνέχεια για να πιάσει τις θερμοκρασίες που είχα ρυθμίσει ?

Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Περιοχή
    Έβρος

Προεπιλογή

Από το 1ο ποστ έχουμε δεδομένα (και ας πούμε αληθή) 1) το έλεγχο πλακέτας που δεν βρήκαν πρόβλημα 2) την δήλωση ότι έπιανε θερμοκρασία κατάψυξη και συντήρηση
    Επομένως αποκλείουμε πλακέτα και πρόβλημα ψυκτικό
    Από την στιγμή που ηχεί αλάρμ πιθανά κάτι συμβαίνει μετά από κάποιες ώρες και μειώνεται η ψύξη (και καλά κάνει που ηχεί το αλάρμ) δεν ρίχνουμε απαραίτητα ευθύνες σε υποτίθεται κακή απόδοση ψύξης εξαιτίας ψυκτικού κυκλώματος (γιατί το έχουμε απορρίψει και αυτό)
    Επομένως θα είναι πιθανά κάτι περιφερειακό π.χ. το ρελέ με θερμικό κωδ 51174 / ανεμιστήρας κωδ 62522 / αισθητήρας θερμοκρασίας στην εβαπορέτα κωδ 54625
    https://www.eaparts.gr/models/modelitem?mid=23485
    Επειδή λες για μόνιμη διακοπή , πιο ύποπτο το θερμικό
    Για το αν φταίει αισθητήρας θερμοκρασίας και ανεμιστήρας , με έλεγχο και παρακολούθηση κάπως το προσεγγίζεις τι φταίει από τα 2 .

3 τεχνικοί δεν μπορεί να είναι όλοι ανίκανοι να λύσουν το πρόβλημα , επομένως πιθανά δεν θέλουν να χάσουν χρόνο για την περίπτωση που απαιτεί παρακολούθηση (π.χ. να έπαιρναν ψυγείο στο "στρατηγείο" τους για να το παρακολουθήσουν συνοπτικά.

Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Στις 6 το πρωί που άναψε το αλαρμ, έκλεισα το ψυγείο για λίγες ώρες από το κουμπί κλεισίματος. Το άνοιξα πριν καμιά ώρα και μου έκανε εντύπωση ότι δεν αναβοσβηνε κανένα λαμπάκι θερμοκρασίας ενώ δεν ακουγόταν τίποτα, ούτε ανεμιστήρας ούτε μοτέρ. Έπαιξα λίγο με τα πλήκτρα θερμοκρασίας και όταν έκλεινα πόρτα άκουγα μόνο τον ανεμιστήρα να δουλεύει δίχως να εκκινεί το μοτέρ. Το ξανά έβαλα στους μείον 18 έκλεισα ξανά το ψυγείο και μόλις το έβαλα στη πρίζα σφύριξε το αλαρμ και έδωσε κατευθείαν και το μοτέρ. Προς το παρόν τώρα λειτουργεί μέχρι να ξανακλεισει μάλλον. Επειδή φαίνεστε γνώστης του αντικειμένου, αξίζει να πάω σε διόρθωση του πιθανού προβλήματος η να ψαχτω για νέο ψυγείο ? Και για Θεσσαλονίκη γνωρίζει κανείς κανένα καλό Μαστορα? Ευχαριστώ

Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Περιοχή
    Έβρος

Προεπιλογή

αξίζει να πάω σε διόρθωση του πιθανού προβλήματος η να ψαχτω για νέο ψυγείο ?
    Αξίζει στον 1ο που θα σου πει συγκεκριμένη τιμή και θα σου το επιστρέψει λειτουργικό (τι να σου πούμε τώρα)
    Αυτό θυμίζει (για περίπου 2 εβδομάδες) κάποιο φράξιμο από πάγους στα κανάλια μεταφοράς (π.χ. στην περιοχή ανεμιστήρα που απάγει ψύξη από κατάψυξη προς συντήρηση) μπορεί να είναι χαλασμένη κάποια αντίσταση απόψυξης (π.χ. εντός του ανεμιστήρα μεταφοράς κάποια αντίσταση απόψυξης)

η να ψαχτω για νέο ψυγείο ?
    Αν συμβεί αυτό θα πάμε μαζί να το αγοράσουμε , θα έχει μόνο 3 πράγματα , θερμοστάτη μηχανικό , διακόπτη πόρτας , και λάμπα φωτισμού , όχι τίποτα παπάτζες με συνέταιρο την παπαδιά , με πλακέτες αισθητήρες ανεμιστήρες και μπόλικα "μαργαριτάρια" . Τέτοιο απλό ψυγείο έχω εγώ , και προσεύχομαι κάθε μέρα να χαλάσει (για να ξεμουδιάσει λίγο το χέρι μου , αλλά που τέτοια τύχη).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 17-10-21 στις 13:04

Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

Προεπιλογή

Έχω και κάποια νεότερα μιας και σήμερα ήμουν σχεδόν όλη μέρα σπίτι και παρακολουθούσα τη λειτουργία του ψυγείου. Από τις 10 το πρωί δεν έχει ανάψει καθόλου το αλαρμ, η ψύξη και σε συντήρηση και στη κατάψυξη είναι πλήρης αλλά έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιες στιγμές σταματάει το μοτέρ και ο ανεμιστήρας που νομίζω είναι το φυσιολογικό και εκκινούν μετά από κάποια ώρα. Αλλά 2-3 φορές παρατήρησα ότι σταματάει το μοτέρ ενώ ο ανεμιστήρας λειτουργεί κανονικά. Είναι φυσιολογικό αυτό ? Να δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας δίχως το μοτέρ ?

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. [Pitsos] Pitsos power jet
    από Νίκος-2 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-21, 01:37
  2. [Pitsos] Pitsos P1KNT3600
    από manosmix στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-20, 18:48
  3. [Pitsos] pitsos δεν ψυχει .
    από jakjak στο forum Ψυγείο