Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49
  1. #41

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Για να το λέει ναι θα βοηθήσει , αλλά γελάω που δίνουν εγγύηση 12 μήνες .(δηλαδή ούτε τον εαυτό του υπάρχει πιθανότητα να μην προστατεύει και θα προστατέψει το ψυγείο )
    Θα σοβαρευτούμε επιτέλους με αυτά τα ηλεκτρονικά?

  2. #42

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς φίλε μου τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ, με Bosch ψυγείο (ίδια μητρική εταιρεία με pitsos) στα ίδια χρόνια λειτουργίας με το δικό σου.

    Αφού το έκανα βίδες και όλα φαίνονταν να έχουν τις σωστές τιμές πχ τύλιγμα κομπρεσορα, ρελέ εκκίνησης, αισθητήρες κτλ, κατέληξα και αγόρασα με ρίσκο νέα πλακέτα από την Bosch περίπου στα 85 ευρώ και το πρόβλημα λύθηκε. Την κράτησα και την παλαιά μήπως εντοπίσω κάποια στιγμή το πρόβλημα, αφού φαίνεται ότι δεν έχουν πρόβλημα οι πυκνωτές και τα ρελέ της πλακέτας αλλά κάτι που δεν κατάφερα ακόμη να εντοπίσω. Το ψυγείο είναι συνδεδεμένο με πρίζα προστασίας από υπερτάσεις. Γενικά η εικόνα που αποκόμισα είναι κακή. Σήμερα, παρότι το ψυγείο δουλεύει κανονικά, μπορεί 1 φορά στο 9μηνο να βγάλει ένα alarm χαμηλής θερμοκρασίας για την πλάκα του ή η συντήρηση να χάσει την ψύξη της.

    Ο ανεμιστήρας της κατάψυξης είχε αρχίσει να κάνει θόρυβο εξωφρενικό και το κόστος αυτού 70 ευρώ. Χρειάστηκε να το λύσω ξανά και να βάλω λιπαντικό για να συνεχίσει να δουλεύει.

    Τώρα 1000 ευρώ ψυγείο με τέτοια προβλήματα κάτι σημαίνει για την αξιοπιστία της εταιρίας.

  3. #43

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bilkil2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Επειδή σαν τον Διογένη αναζητώ με το φανάρι έντιμο τεχνικό, τον πήρα τηλ ( τον τεχνικό) και τον ρώτησα αν γίνεται να πληρωθεί μετά από μέρες γιατί δεν ειμαι βέβαιος ότι είναι από πλακέτα η ότι δεν ταιει μόνο η πλακέτα, η απάντηση του ήταν εγώ από την στιγμή που την περάσω την πληρώνομαι και μετά δεν έχω ευθύνη αν φταίει και κανένα μοτέρ και κόβει μετά από ώρες. Άρπα κόλα δλδ 100 ευρώ και γεια σας. Πήγα πήρα την πλακέτα , την πήγα σε ένα απ' τους καλύτερους πλακετάδες της πόλης όπου την εξέτασε και μου είπε ότι η πλακέτα έχει όντως πρόβλημα στο πρόγραμμα της το οποίο ΔΕΝ γίνεται. Η πας για αγορά καινούργιας η καινούριο ψυγείο. Καινούργια δεν υπάρχει στην Ελλάδα μόνο παραγγελία απο έξω από το επίσημο σάιτ της Πίτσος ( κοίταξα και σε καταστήματα ανταλλακτικών) με τιμή 84 ευρώ και αναμονή 3 βδομάδες. Οπότε αποφάσισαμε να πάμε σε νέο ψυγείο. Αν έχετε κάποια πρόταση σε κόστος μέχρι 450 ευρώ θα το εκτιμούσα. Γιατί παραπάνω δεν δίνω όντας Καμμένος από ψυγεία ( 2 χαλασμένα ψυγεία στα 11 χρόνια). Σκέφτομαι για κανένα φτηνό μοντέλο της Samsung.
    Ο τεχνικός πως διέγνωσε πρόβλημα στο πρόγραμμα αφού αυτό είναι αποθηκευμένο σε rom και πιθανότατα κωδικοποιημένο; Ναι η πλακέτα πιθανόν να έχει πρόβλημα σε κάποιο από τα στοιχεία του αλλά όχι στο πρόγραμμα.....

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον sdancer75 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (28-10-21), mikemtb73 (28-10-21)

  5. #44

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdancer75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικός πως διέγνωσε πρόβλημα στο πρόγραμμα αφού αυτό είναι αποθηκευμένο σε rom και πιθανότατα κωδικοποιημένο; Ναι η πλακέτα πιθανόν να έχει πρόβλημα σε κάποιο από τα στοιχεία του αλλά όχι στο πρόγραμμα.....
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω τι να σας πω. Αυτό μου είπε πως έχει πρόβλημα στο πρόγραμμα του και δεν διορθώνεται. Εν τέλει παρήγγειλα ένα Samsung από Κωτσόβολο και σε μέλλοντα χρόνο ίσως παραγγείλω πλακέτα για το Πίτσος να το έχω σαν εφεδρικό .

  6. #45

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο το νέο απόκτημα . Όσο για το παλιό δώσε το σε τεχνικό να σου προσαρμόσει άλλη "πλακέτα" (εάν είναι εφικτό π.χ. αισθητήρα περιβάλλοντος και πλακέτα ισχύος που εμποδίζουν , αλλά το παίρνουμε με το πνεύμα παλιότερων ψυγείων που δεν τα είχαν αυτά , και είχαν μόνο μηχανικό χρονοδιακόπτη απόψυξης )
    https://images.search.yahoo.com/sear...ninternational

    https://www.supereverything.gr/2017/...-stc-1000.html
    Εάν πετύχει με θερμοστάτη "πλακέτα" του εμπορίου και όχι της εταιρίας , θα προσεύχεσαι να χαλάσουν , αλλά ούτε ο διάολος θα σου κάνει το χατίρι.
    Τέτοιους θερμοστάτες (του εμπορίου ) έχουν και πολύ ακριβά επαγγελματικά ψυγεία όρθια και μάλιστα με no frost συστήματα .
    Μην στεναχωριέσαι για τους θερμοστάτες του εμπορίου , και αυτά έχουν "ντουντούκες" με alarm και ενδείξεις θερμοκρασιών. (και αν θέλεις βάζεις επιπρόσθετα ψηφιακό θερμόμετρο για να βλέπεις πότε πάει να στουμπώσει το σύστημα ροής απόψυξης )
    Πρέπει να είναι κάτι γνώριμο σε εμάς , γιατί αν μπλέξεις με κρυφούς κωδικούς της εταιρίας , την κάτσαμε .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 30-10-21 στις 10:13

  7. #46

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bilkil2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω τι να σας πω. Αυτό μου είπε πως έχει πρόβλημα στο πρόγραμμα του και δεν διορθώνεται. Εν τέλει παρήγγειλα ένα Samsung από Κωτσόβολο και σε μέλλοντα χρόνο ίσως παραγγείλω πλακέτα για το Πίτσος να το έχω σαν εφεδρικό .
    Το Bosch με έσκασε..... Πριν 2 μήνες είχα κάνει απόψυξη και σήμερα το κάνω ξανά γιατί έπιασε πάγο στην κατάψυξη και δεν έχω ψύξη στη συντήρηση. Όλες οι μετρήσεις των αισθητήρων, αντίστασης κτλ βγήκαν καλές, Με κούρασε σαν ψυγείο με τέτοιου είδους θέματα. Σκέφτομαι για Hitachi ή Liebbher

  8. #47

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdancer75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Bosch με έσκασε..... Πριν 2 μήνες είχα κάνει απόψυξη και σήμερα το κάνω ξανά γιατί έπιασε πάγο στην κατάψυξη και δεν έχω ψύξη στη συντήρηση. Όλες οι μετρήσεις των αισθητήρων, αντίστασης κτλ βγήκαν καλές, Με κούρασε σαν ψυγείο με τέτοιου είδους θέματα. Σκέφτομαι για Hitachi ή Liebbher
    Για liebbher δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα, τουλάχιστον για τα τελευταία χρόνια. Hitachi ήταν η πρώτη μου επιλογή, αλλά το μοντέλο που ήθελα δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο. Και μετά πήγα στη δεύτερη επιλογή "πόλεμος της Κορέας". Samsung δηλαδή η LG

  9. #48

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Με ηλεκτρονικά εξαρτήματα που είναι αναλώσιμα πχ ηλεκτρολυτικους πυκνωτές ή πολυπροπυλενίου δεν έχει πολύ ψωμί μια συσκευή η οποία δουλεύει 24/365 ημέρες τον χρόνο και ειδικά με τις τιμές που δουλεύουν οι αντιπροσωπείες. Τώρα δε αν σκεφτείς ότι τίποτα από όλα αυτά δεν είναι Bosch παρά μόνο το σασί δεν νομίζω ότι αξίζει να πληρώσει κανείς πολλά λεφτά για την αγορά τους. Να σκεφτείς ότι το φελιζολ που έχουν για μόνωση ακριβώς πάνω από τον condenser το πουλάνε 25 ευρώ τι να λέμε.....

  10. #49

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου έχετε δίκιο σ΄ όλα όσα γράφετε για τα ψυγεία διαφόρων σημερινών
    επώνυμων μοντέλων.
    Που είναι η ΙΖΟΛΑ των παλαιών καιρών που όπως γράφει κι ο φίλος Πέτρος από
    Διδυμότειχο κρατούσε μία ζωή και μάλιστα έμενε και στους απογόνους.
    Και το PITSOS πάντως - τουλάχιστον όταν κατασκευαζόταν στην Ελλάδα - θεωρείται
    από τα καλλίτερα ψυγεία ακόμα, και μεταξύ αυτών των NO FROST, που αντιπαθεί ο
    φίλος Πέτρος.
    Τώρα όσον αφορά τ΄ ηλεκτρονικό μέρος του ψυγείου (η πλακέτα δηλ. που δίνει
    τις εντολές - κατόπιν των θερμοκρασιακών σημάτων που λαμβάνει από τους αισθητήρες -
    να λειτουργήσει ο compressor, έχει εκτός από πυκνωτές κι αντιστάσεις ολοκληρωμένο
    μ΄ εγγεγραμμένο πρόγραμμα (λειτουργικό) τ΄ οποίο, παρ΄ ότι απορεί ο φίλος Γιώργος
    από Λάρισα, ναι μπορεί, από αρκετούς λόγους κυρίως όμως από υπερλειτουργία / υπερθέρμανση,
    αλλά κι από αύξηση τάσης VCC σ΄ ακροδέκτη(ες) του, να χάσει το προγραμματισμό του ή
    ν΄ αλλοιωθεί το πρόγραμμά του.
    Ο τεχνικός λοιπόν το συμπέρανε από τη μη λειτουργία του compressor όχι από μετρήσεις.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Pitsos power jet
    από Νίκος-2 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-21, 01:37
  2. [Pitsos] Pitsos P1KNT3600
    από manosmix στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-20, 18:48
  3. [Pitsos] pitsos δεν ψυχει .
    από jakjak στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-18, 18:50
  4. [Pitsos] PITSOS VARIO 8
    από sotos1987 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-14, 19:29
  5. ΨΥΓΕΙΟ PITSOS
    από MEN1979 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-13, 13:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας