Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή Αλλαγή θερμοσίφωνα ή ταχυθερμοσίφωνας ;

    Καλημέρα
    Θα ήθελα τη γνώμη σας : Έχω ένα θερμοσίφωνο της εταιρείας Κυριαζής πάνω από 15 χρόνια χωρίς προβλήματα (μόνο ένα θερμοστάτη άλλαξα πριν 2 χρόνια) .
    1. Μήπως να τον αλλάξω προληπτικά και άν ναί τί μάρκα να βάλω ; Θα ήθελα έναν με γυαλί γιατί με τον υπάρχοντα κρυώνει γρήγορα το νερό ιδίως το χειμώνα (Τους Elco δεν τους έχω σε εκτίμηση γιατί έναν που είχα βάλει σε άλλο σπίτι που έμενα όλο προβλήματα είχε και στο 2ο χρόνο τρύπησε) .
    2. Μια άλλη σκέψη είναι να βάλω ταχυθερμοσύφωνα στο πατάρι οπότε θα έχω μεγαλύτερη οικονομία στο ρεύμα . Μπορεί να γίνει όμως εγκατάσταση ταχυθερμοσύφωνα στον υπάρχοντα πίνακα - δίκτυο του σπιτιού ή χρειάζονται αλλαγές σε καλωδίωση - ασφάλειες ; Και εάν ναί , τί μάρκα ; Κατασκευή 1973 με (εκ κατασκευής) ρελέ διαφυγής και ασφάλειες Siemens .

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αν έχεις απλή μονοφασική παροχή από τη ΔΕΗ, τον ταχυθερμοσίφωνα τον σηκώνει δύσκολα, έως και καθόλου, εκτός αν κάνεις παραχωρήσεις στη θερμοκρασία ή / και παροχή του ζεστού νερού.
    Ενδεικτικά, για παροχή 6lt/min (μέση παροχή για ντους) με νερό 40°C, όταν έρχεται από το δίκτυο στους 10°C το χειμώνα (συντηρητική υπόθεση), απαιτούνται 12.24KW ηλεκτικής ισχύος, ήτοι 53A, όταν η απλή μονοφασική παροχή είναι 35A.
    Προσωπικά, αντί της προληπτικής αλλαγής του θερμοσίφωνα (που καταλαβαίνω γιατί τη σκέφτεσαι, έχω αντιμετωπίσει τρύπιους θερμοσίφωνες σε πατάρια), θα εξέταζα την περίπτωση διατήρησης του υπάρχοντος, που δεν ξέρεις πόση ζωή έχει ακόμη, με την προσθήκη σκάφης (ενδεικτικά) για την αποφυγή των συνεπειών του τρυπήματος, όταν έρθει η ώρα του.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Μονοφασικό έχω , οπότε ο ταχυθερμοσίφωνας μάλλον αποκλείεται . Όσο για τη σκάφη , δεν είναι σίγουρο ότι αν τρυπήσει θα στάζει προς τα κάτω ... Ο Elco που είχα το πέταγε το νερό στο ταβάνι του παταριού .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Το γυαλί ( επισμάλτωση ) είναι για να μη τρυπάει εύκολα ο λέβητας . Για να μην κρυώνει το νερό θέλεις καλύτερη μόνωση , και ίσως και στους σωλήνες που έρχεται το νερό σε σένα ( να μη ζεσταίνεις τσάμπα τους τοίχους ) .

    Αν θες να κάνεις κάτι προληπτικά μπορείς να τον ανοίξεις για επιθεώρηση του καζανιού και αν έχει άλατα να τον καθαρίσεις και να αλλάξεις το ανοδιο μαγνησίου ( αν έχει φθαρεί )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 16-09-21 στις 17:17

  5. #5
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γυαλί ( επισμάλτωση ) είναι για να μη τρυπάει εύκολα ο λέβητας . Για να μην κρυώνει το νερό θέλεις καλύτερη μόνωση , και ίσως και στους σωλήνες που έρχεται το νερό σε σένα ( να μη ζεσταίνεις τσάμπα τους τοίχους ) .

    Αν θες να κάνεις κάτι προληπτικά μπορείς να τον ανοίξεις για επιθεώρηση του καζανιού και αν έχει άλατα να τον καθαρίσεις και να αλλάξεις το ανοδιο μαγνησίου ( αν έχει φθαρεί )

    Δεν τίθεται θέμα μόνωσης γιατί ζεστό νερό δίνει μόνο στη μπανιέρα που είναι ακριβώς από κάτω και στον νιπτήρα , οπότε δεν χάνεται ζεστό νερό .

    Τελικά εφ' όσον δεν μπαίνει ταχυθερμοσύφωνας και αντί να μπω στη διαδικασία ανοίγματος , ελέγχου κλπ θα πάρω καινούργιο με μεγαλύτερη χωρητικότητα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ...

    Τί μάρκα όμως ;

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή αντίστασης σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα κάθετης τοποθέτησης
    από kgtsport στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-23, 12:13
  2. Ταχυθερμοσίφωνας σε κολεκτερ
    από DJman στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-19, 10:14
  3. Αυτοματοποίηση Θερμοσίφωνα
    από lsourtzo στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-18, 13:11
  4. Πρόβλημα με τον Θερμοσίφωνα
    από el3ctroman στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-16, 19:44
  5. Βλάβη σε θερμοσίφωνα
    από limas στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-15, 08:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας