Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή Αποξήλωση ειδών υγιεινής

    Καλησπέρα
    Σε διαμέρισμα κατασκευής 1973 θέλω να βγάλω τον (παλιό) μπιντέ . Με τα χρόνια παρατηρώ ότι κουνιέται ελαφρώς οπότε δεν πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα αφαίρεσης . Θα μείνει όμως η αποχέτευση η οποία μάλλον θα είναι σωλήνας από μόλυβδο ο οποίος είναι μεταξύ αποχέτευσης της μπανιέρας και σιφωνίου . Έχετε κάποια ιδέα για το πώς θα κλείσω την τρύπα που θα δημιουργηθεί ; Μπορώ να την κόψω με σιδηροπρίονο , αλλά πώς θα κλείσω την τρύπα ;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    θα βαλεις σιλικονη μεσα στην τρυπα. βαλε μια πετρα η ενα κομματι τουβλο μεσα και γεμισε το με σιλικονη. εναλλακτικα χρησιμοποιησε τσιμεντο. τωρα το αποτελεσμα αισθητικα δεν θα ειναι ωραιο αλλα ειπες οτι απλα θελεις να βγαλεις τον μπιντε.
    ολοκληρωμενη λυση θα δωσεις με την ανακαινιση του μπανιου. μα καλα, 50 ετων μπανιο δεν σκεφτεσαι την ανακαινιση εαν το ακινητο ειναι δικο σου?

  3. #3
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Άν το γεμίσω τοπικά θα φρακάρει η αποχέτευση της μπανιέρας .Πρέπει να υπάρχει δίοδος για να περνάνε τα νερά .
    Όσο για την ανακαίνιση , ναι είναι δικό μου αλλά είναι πολλά τα λεφτά ...

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    γιατι να φρακαρει η αποχετευση της μπανιερας? ειναι χωριστες οι αποχετευσεις. συνδεονται ολες μαζι στο σιφωνι του δαπεδου. εκει δεν πρεπει να φρακαρεις. στην αποχετευση του μπιντε μπορεις να βαλεις μεσα τουβλο η πετρα. μετα ριξε λιγο τσιμεντο η σιλικονη. εννοειται πως εαν εξεχει καποια σωληνα την κοβεις με σιδηροπριονο η σεγα. προσεχε μονο γιατι οι αποχετευσεις απο μολυβι ειναι ακρως τοξικες. μασκα και γαντια.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Χωροταξικά είναι πρώτα η μπανιέρα ,μετά ο μπιντές και τέλος το σιφώνι . Δηλ είναι το σιφώνι και τα υπόλοιπα είναι σε συνδεσμολογία αστέρα ; Εάν ναί , τότε δεν θα έχω πρόβλημα . Άν βγάλω τη σίτα από το σιφώνι (πράγμα δύσκολο αφού το βλέπω κολλημένο από τα χρόνια) θα φανούν 3 είσοδοι (νιπτήρας , μπανιέρα και μπιντές) ;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    nai, η συνδεση ειναι αστερας. δεν ειναι σε σειρα. στην περιπτωση σου πρεπει να εχει τρεις εισοδους και μια εξοδο. τεσσερις σωληνες πρεπει να βλεπεις εαν βγαλεις το σχαρακι.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Ok , ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Δεν το βλέπω σαν λύση να αφαιρέσεις τον μπιτέ κοίτα να τον στεραιώσεις.
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #9
    Το avatar του χρήστη madmakk
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το βλέπω σαν λύση να αφαιρέσεις τον μπιτέ κοίτα να τον στεραιώσεις.
    Δεν έχει χρησιμοποιηθεί σχεδόν ποτέ , μόνο χώρο πιάνει , γι αυτό θέλω να τον βγάλω ...

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Aenaos
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Εμενα που η λεκάνη του σπιτιού ειναι από τον παππού του ιδιοκτήτη και ειχε ταπα εξαερισμού, μου πρότειναν και εβαλα χαρτι κουζίνας και σιλικόνη. (ειχε βουλώσει η αποχέτευση και μου τα έβγαλε ολα απο εκει μαζι με ενα πατσαβούρι που την ειχαν βαλει για ταπα).
    Αυτό που σου πρότεινω ειναι, παρε ενα κομμάτι χαρτί κουζίνας και βαλε πανω σιλικόνη.γεμισε την τρύπα με αυτό και μετα βάλε σιλικόνη για να γεμίσει το υπόλοιπο κενο, στοκαρεις μετα και βαφεις.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας