Σε εξοχική κατοικία σε νησί υπάρχει από το 2008 ένα κλιματιστικό 12άρι της GREE, τύπου on-off (όχι inverter) με στοιχεία εξωτερικής μονάδας: GRSO-12H/KY-N.
Το προηγούμενο ΣΚ που είχα κατέβει στο νησί, μετά τις μεγάλες ζέστες (1 Ιουλίου) όπου το κλιματιστκό λειτουργούσε, παρατήρησα ότι η εσωτερική μονάδα δεν βγάζει αρκετά ζεστό αέρα, ακόμα και αν ρύθμιζα την θερμοκρασία στην ψύξη στους 16 βαθμούς (ελάχιστη). Με τα πολλά ανέβηκα στην εσωτερική μονάδα και με ένα θερμόμετρο υδραργυρικό που έχω στο ψυγείο τροφίμων (δυστυχώς δεν είχα κατάλληλο θερμόμετρο) και βάζοντας τη σκάλα του ανεμιστήρα στο ελάχιστο και τη ρύθμιση θερμοκρασίας στους 16 βαθμούς, μέτρησα μετά από 5-10 λεπτά που είχα το θερμόμετρο στις περσίδες της εσωτερικής μονάδας θερμοκρασία αέρα περί τους 17 βαθμούς.
Είναι προφανές νομίζω ότι η τιμή αυτή είναι αρκετά πάνω από το σωστό (νομίζω πρέπει να είναι το πολύ κάπου στους 10 βαθμούς σε ψύξη). Θερμοκρασία εξωτερικού χώρου ήταν γύρω στους 33 βαθμούς εκείνη την ώρα.
Η εξωτερική μονάδα βρίσκεται τοποθετημένη χαμηλά σε βεράντα, κάτω από πέργκολα, και δεν τη χτυπάει απευθείας ο ήλιος.
Παρατηρώντας την εξωτερική μονάδα, δεν είδα εμφανή ίχνη απώλειας ψυκτικού, δηλαδή δεν είδα οι σωλήνες να έχουν ασπρίσει, ενώ ούτε ήταν παγωμένοι.
Αυτό όμως που παρατήρησα ήταν ότι αρκετές φορές ενώ η εσωτερική μονάδα λειτουργούσε με ρύθμιση στους 16 βαθμούς, η εξωτερική μονάδα ήταν σταματημένη...Μάλιστα κάποια στιγμή αυτό κράτησε ώρα και μόνο όταν έκλεισα τελείως το κλιματιστικό και μετά από λίγο το ξανάνοιξα, εκκίνησε και η εξωτερική μονάδα, η οποία ωστόσο, έσβηνε κατά διαστήματα, ενώ λογικά θα έπρεπε να δουλεύει φουλ από τη στιγμή που ζητούσα στο εσωτερικό 16 βαθμούς και η πραγματική θερμοκρασία πρέπει να ήταν στο δωμάτιο γύρω στους 28...
Από αυτά τα συμπτώματα υποψιάζομαι ότι δε λειτουργεί σωστά ο πυκνωτής της εξωτερικής μονάδας και σκέφτομαι να τον μετρήσω και να τον αλλάξω.
Το πρόβλημα είναι ότι αφενός εκεί όπου βρίσκεται το μηχάνημα (νησί) δεν υπάρχουν καταστήματα αντίστοιχων ανταλλακτικών, ενώ παράλληλα, δεν βρίσκομαι και στο νησί τώρα που γράφω για να ανοίξω την εξωτερική μονάδα και να τσεκάρω τον πυκνωτή.
Έχω ωστόσο φωτογραφήσει το ταμπελάκι με τα πλήρη στοιχεία της εξωτερικής μονάδας και θα παρακαλούσα αν κάποιος φίλος γνωρίζει ποιος πυκνωτής ταιριάζει στη συγκεκριμένη εξωτερική μονάδα, να με διαφωτίσει ως προς τον τύπο του για να τον ψάξω και να τον αγοράσω εδώ στην Αθήνα, μιας και σκοπεύω να κατέβω τέλη της επόμενης εβδομάδας στο νησί και να ασχοληθώ με την επισκευή (έλεγχο-αντικατάσταση πυκνωτή). Η μονάδα χρησιμοποιεί φρέον R-407C και το ταμπελάκι της είναι το παρακάτω:
https://ibb.co/bb12HD4