Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 1 από 1
  1. #1
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή Service πικαπ Denon DP 51F η 52 F

    Service πικαπ Denon DP 51F η 52 F
    Οτι και να λεμε τα μηχανηματα εκεινης της σειρας ηταν πανεμορφα …Πολυτελως μινιμαλ, λειτουργικα ,σιγουρα με δυνατοτητες αλλα και φοβερη ποιοτητα κατασκευης …Στο συγκεριμενο προιον Θεωρησα οτι το ειχα τσεπη μια και εχω το 52F σαν βασικο player στο σπιτι μου το οποιο ηδη εχω επισκευασει με επιτυχια ….
    Η αρχη λειτουργιας ειναι γενικα απλη κινητηρας Direct Drive , Βραχιονας τεχνολογιας Dynamic Servo Tracer οπου σε απλα Ελληνικα σημαινει οτι οι κινησεις του βραχιονα γινονται ηλεκτρονικα . Αυτο αφορα την κινηση του βραχιονα και στον οριζοντιο αξονα στην περιπτωση που πρεπει να μετακινηθει απο ενα σημειο του δισκου σε ενα αλλο,και στον καθετο αξονα για το Lift , αλλα αντιστοιχα και για το βαρος και για το antiscating .

    Ειναι πανω απο εναμισυ χρονο που εχω αυτο το πικαπ στο σπιτι μου το οποιο τοποθετησα στην θεση ενος Technics MK II με την προοπτικη οτι το Denon θα ηταν σαφως πιο audiophile απο το δικο μου ….Ενα χρονο μετα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος . Εχω επισκευασει 4 τετοια μηχανηματα αυτης της σειρας με απολυτη επιτυχια μαζι και το δικο μου, αλλα να που βρεθηκε ενα να μου βαλει τα γυαλια και να μου δεσει τα χερια οποτε πλεον δεν ειμαι και τοσο σιγουρος ουτε για το audiophile concept ουτε για το ποσο καλα ζουν στoν χρονο .
    Στο σερβις ξεκιναμε απο ενα πολυ βασικο προβλημα …Οπως θα δει καποιος στις φωτο ακριβως διπλα στον κινητηρα υπαρχει μια αρκετα μεγαλη ψυκτρα η οποια φιλοξενει δυο τρανσιστορ εξοδου που λειτουργουν τον κινητηρα …Καταλαβαινουμε απο το μεγεθος οτι αυτη η ψυκτρα θα παραγει σε ενα βαθμο καποια θερμοτητα …
    Ακομα χειροτερα για μοντελα που ειναι για ταση 100 βολτ Ιαπωνιας και καποιοι απο εμας τα τρεχαμε με μετασχματιστες που υπαρχαν στο ραφι χωρις πολυ σκεψη που ειναι οι γνωστοι 220/110…Τα 110 εξ ορισμου ειναι ηδη 10% παραπανω και συνηθως επειδη η ταση πλεον στην Ελλαδα ειναι 230-240 τελικα στο πικαπ φτανει μια ταση απο 110 -125 βολτ ….
    Πολυ ….παρα πολυ …σημαινει οτι τα τρανσιστορ ζεσταινονται περισσοτερο απο οτι πρεπει και ευτυχως ενω αντεχουν η θερμοτητα που παραγουν καταστρεφει το πλαστικο που κραταει το μοτερ και ετσι το μοτερ απλα “”πεφτει μεσα “”.
    smart

    Σημαινει παραλληλα οτι και λογο ηλικας αλλα και λογο επιπλεον θερμοκρασιας οι περισσοτεροι πυκνωτες μεσα πανε για πεταμα …easy fix και το ενα και το αλλο οι πυκνωτες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια ωρα δουλεια ενω το μοτερ καθετε πλεον σε βασεις οι οποιες ειναι περαστες βιδα παξιμαδι και οχι λαμαρινοβιδες οποτε η κατασκευη ειναι απολυτα ισια αλλα και μακραν πιο ασφαλης απο οτι αρχικα ηταν .
    Στο Denon DP 51 δυστυχως ομως δεν τελειωσαμε εδω …Στο συγκεριμενο μηχανημα υπαρχουν δεκαδες NPN tranistor τα οποια ειναι κατασκευασμενα απο την Hitachi τα οποια δυστυχως παρουσιαζουν φαινομενα διαρροης , και στην περιπτωση που διαβαζει καποιος συναδελφος δεν αντιμετωπιζεται το προβλημα μετρωντας με ενα πολυμετρο …Στο πολυμετρο παιζει να δειξει μια χαρα …Την διαρροη την βγαζει υπο ταση και μαλιστα αναλογα την θερμοκρασια …Το ιδιο τρανσιστορ σε ενα κυκλωμα προενισχυτη θα δουλευε μια χαρα αλλα στα καλα καθουμενα θα εκανε σκασιματα και εναν ηχο σαν τσαλακωμα εφημεριδας απο τα ηχεια ….
    Δυστυχως αλλαχτηκαν ολα και μετα απο ολα αυτα το πικαπ δεν ξεκινησε …. Μετα απο ολα αυτα τα ζορια που τραβηξε το μηχανημα στην ζωη του θερμοκρασιες , πυκνωτες και τρανσιστορ κατι απο ολα αυτα πειραξε ενα απο τα ολοκληρωμενα που ελεγχουν την οριζοντια κινηση προφανως σε συνεργασια με τους τοπικους αισθητηρες και αρα ο κυκλος δεν μπορει να ολοκληρωθει και φυσικα δεν μπορει να λειτουργησει το μηχανημα . Totally unobtainable Εκει σταματαμε … δεν μπορει να γινει απολυτως τιποτα .
    Οποτε μια και εχω την ταση να γραφω παντα αυτο που πιστευω και παρολο οτι διαθετω τον εξοπλισμο να επιβεβαιωσω σε εναν πολυ μεγαλο βαθμο οτι ο δικος μου βραχιονας στο Denon DP 52F λειτουργει σωστα και συμπεριφερεται σωστα τελικα δεν το εκανα ποτε … Εχασα την εμπιστοσυνη μου στο προιον και θεωρω οτι σε ενα μεσο αναπαραγωγης τοσο απλης αρχης λειτουργιας τα πολλα ηλεκτρονικα μαλλον θα πρεπει να περισσευουν. Για την προσωπικη μου χρηση αρχες του χειμωνα θα στηθω με την λογικη τεστ το ενα διπλα στο αλλο στο συγκεριμενο συστημα και συγκεριμενο χωρο και μπορει να επανελθω αν και κατι λεει μεσα μου οτι το Technics MK II θα καταπιει το Denon για πρωινο .
    Σαν closing argument θα εγραφα ναι σε αγορα μεταχειρισμενου εφοσον ειναι λειτουργικο to begin with, αν και ουτε ευκολα ουτε φτηνα θα βρεθει …Σιγουρα με την αγορα και με το καλημερα σας εναν ελεγχο τι γινεται μεσα αν θελουμε να το κρατησουμε για χρονια πολλα …Ναι σε αυτον που του αρεσουν τα ηλεκτρονικα και οι αυτοματισμοι αλλα για τον χαρακτηρα του ως audiophile pick up διατηρω καποιες επιφυλαξεις .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Airgeorge (16-06-21), andyferraristi (08-06-21), george Mp (08-06-21), mikemtb73 (08-06-21), selectronic (13-06-21)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Πικάπ] Service πικαπ Thorens TD166MKII
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-15, 21:20
  2. [Ραδιόφωνο] Service Denon TU 660
    από east electronics στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-14, 22:57
  3. [HiFi] service DENON PMA 320
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-13, 13:35
  4. DENON PMA 320 ( SERVICE )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 17:57
  5. SERVICE DENON PMA 520
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-11, 20:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας