Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Airelli 3219

  1. #1
    Το avatar του χρήστη vlahoskwn
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΦΘΙΩΤΙΔΑ
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή Airelli 3219

    Καλημέρα σας
    Ψαχνω το bios για την τηλεόραση αυτή
    Ο κωδικός της μητρικής είναι hk-t.rt2957p61
    Και ο κωδικός του panel είναι cx315dledm
    Υπάρχει περίπτωση να το έχει κάποιος η να ξέρει από πού να το αγοράσω;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Κωνσταντίνε.Έχω ενα rar απο όσο θυμάμαι είναι σωστό, αλλά με κάθε επιφύλαξη.Πως μπορώ να στο στείλω;

  3. #3
    Το avatar του χρήστη vlahoskwn
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΦΘΙΩΤΙΔΑ
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Μπορείς μέσω wetransfer η να σου δώσω ένα email;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Ok, το ανέβασα με το transfer.Τσέκαρε τις φώτο και τις σημειώσεις

    https://we.tl/t-PpEkoKXwLx

  5. #5
    Το avatar του χρήστη vlahoskwn
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΦΘΙΩΤΙΔΑ
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω μέχρι το μεσημέρι και θα ενημερώσω....

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vlahoskwn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (08-04-21)

  7. #6
    Το avatar του χρήστη vlahoskwn
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΦΘΙΩΤΙΔΑ
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    τελικα ανοιγωντας την ειχαμε και αλλο θεμα καποιος εχει ξανα προσπαθησει και εχει χαλασει τα pad και φυσικα στο τσιπακι ειναι κομμενο το ενα ποδαρακι
    αφου εφτιαξα τα Pad και θελω τωρα απλα να το περιποιηθω εχω θεμα με τα δυο στη μια διαδρομη πρεπει να λειπει μια αντισταση και στη δευτερη που δεν εχω φτιαξει λειπει μια αντισταση και βλεπω ενωνει με την επομενη(ειναι καλη) διαδρομη μηπως ξερουμε την τιμη των αντιστασεων;

    σας ανεβαζω κα μερικες φωτογραφιες για να δειτε
    https://we.tl/t-clhW94D61B

    Σε περίπτωση που δε τις βρίσκω αν τις παραλείψω θα έχω κάποιο θέμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vlahoskwn : 08-04-21 στις 15:13

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε,
    οι αντιστάσεις που λείπουν είναι smd σειράς 805 κι είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητες.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο στο Διαδίκτυο το Service Manual της Main Board : hk-t.rt2957p61,
    ίσως να το βρεις μ΄ εγγραφή στο World Press, αρκετά αβέβαιο (δεν μπόρεσα για δικό μου λόγο να
    το δοκιμάσω).
    Εκείνο που μπορείς να κάνεις αφού αγοράσεις την spi eeprom : 25Q64 που έχει καταστραφεί, ν΄
    υπολογίσεις με το νόμο του Ohm τις τιμές των αντιστάσεων των 2 χαλκοδιαδρόμων που απουσιάζουν.
    Οι χαλκοδιάδρομοι καταλήγουν σ΄ ανάλογα pins του IC : 25Q64 και στη σελίδα 30 των Datasheets του,
    που κατεβαίνουν από το site : http://www.zettadevice.com/upload/file/20150821/DS_Zetta_25Q64_RevA.pdf
    διακρίνονται τ΄ ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του (τάση – ένταση) οπότε εφαρμόζοντας το τύπο R = V / I
    βρίσκεις τις τιμές των αντιστάσεων.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  9. #8
    Το avatar του χρήστη vlahoskwn
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΦΘΙΩΤΙΔΑ
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    τις μονες αντιστασεις που εχω σειρας 805 αυτη τη στιγμη ειναι 10 ohm 15 ohm και 6.8 kohm
    επειδη εψαξα και εγω για καποιο σχηματικο της μητρικης εγραψα εδω αν και βρηκα ενα Block diagram για το 25q64 αλλα δε ξερω αν ειναι σωστο(φορουσε 4,7kohm)
    το Link που εβαλες δε λειτουργει και βρηκα αλλο datasheet αλλα εχω ενα θεμα γραφει supply voltage 3.0-3.6 και οσο για το ρευμα αναφερει διαφορες τιμες αναλογα με το σε τι κατασταση ειναι και σε ποια συχνοτητα....
    ισως εγω δεν εχω καταλαβει κατι σωστα λογω απειριας η ελλειψη γνωσεων κα γιαυτο θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας μιας και δε ξερω ποιες τιμες πρεπει να βαλω στον τυπο

    και για να σας βοηθησω μου λειπουν αντιστασεις στο 5o ποδαρακι (di) και στο 8o που ειναι το vcc και συνδεεται με το 7ο που ειναι το hold
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vlahoskwn : 08-04-21 στις 18:33

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε,
    το link που ΄γραψα ανοίγει κανονικά (πρέπει να ΄ναι συνεχόμενοι όλοι οι αλφαριθμητικοί χαρακτήρες / σύμβολα).
    Τώρα όσον αφορά τις αντιστάσεις :
    - στα pins 8 (VCC) , 7 (HOLD / IO3) γνώμη μου είναι να βάλεις μία smd αντίσταση 10ΚΩ γιατί το μέγιστο ρεύμα
    είναι 100 μA (δηλ. 0,1 mA = 0,0001 A) κι η τάση που πρέπει να ψαλιδιστεί πρέπει να ΄ναι γύρω στα 0,9V ,
    οπότε 0,9V : 0,0001A = 9ΚΩ,
    - στο δε pin 5 (DI O0) γνώμη μου και πάλι είναι, να βάλεις μία smd αντίσταση 6,8ΚΩ καθόσον το ρεύμα εκεί φθάνει
    τα 20 mA (δηλ. 0,00002A) κι η μέγιστη τάση μπορεί να φθάσει από VCC x 0,7 (δηλ. περίπου 2,44V) έως VCC+ 0,4V
    (δηλ. περίπου 3,9V) οπότε για περικοπή 1,4V (της διαφορά τους), θα ΄ναι 1,4V : 0,00002A = 7ΚΩ.
    Βέβαια όπως αναφέρεις το 25Q64 είναι μνήμη ROM που λειτουργεί με συγκεκριμένη συχνότητα (clk) από τον κατασκευαστή
    κάνει erase , hold, write protect DATA Input / Output , οπότε εφόσον λείπουν οι αντιστάσεις είναι μεγάλο το ρίσκο να βάλεις
    κάτι μ΄ υπολογισμούς που δεν ταυτίζονται με τη σκέψη του κατασκευαστή / προγραμματιστή.
    Ίσως χρειαστεί να περιμένεις μέχρι να σου απαντήσει κάποιος συνάδελφος που ΄χει μπροστά του το συγκεκριμένο σασί για
    να σου διαβάσει ακριβώς τις τιμές των αντιστάσεων.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  11. #10
    Το avatar του χρήστη vlahoskwn
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    ΦΘΙΩΤΙΔΑ
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    καλημερα
    βρηκα μια ιδια και πηρα τις αντιστασεις απο αυτες γιατι η δευτερη ειχε σπασμενο το βυσμα του tuner περασα και το bios του pliktras και δουλεψε
    σας ευχαριστω πολυ!!!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας