Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή πρόβλημα με headphones σε ενισχυτή Technics SU-V620 mark2

    Καλησπέρα σας.

    Είμαι προγραμματιστής οπότε έχω μια οικειότητα με τα ηλεκτρονικά, αλλά με κυκλώματα έχω λίγο μαύρα μεσάνυχτα (ό,τι θυμάμαι από το σχολείο) οπότε θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας πριν πιάσω το καλάι με το παρακάτω πρόβλημα που έχω στον ενισχυτή μου:

    Έχω τον Technics SU-V620 mark2 (με τον οποίο έχω κολλήσει χρόνια για κάποιο λόγο) ο οποίος ξαφνικά άρχισε να κάνει το εξής:

    Στην έξοδο των headphones κόβει ένα σχετικά μεγάλο εύρος από τις χαμηλές συχνότητες. Σε τραγούδια κόβει σχεδόν εντελώς τα φωνητικά ή ακούγονται μακριά και σαν ηχώ (σαν karaoke)

    Το περίεργο είναι πως εάν αλλάξω το balance της εξόδου προς το δεξί ή το αριστερό, είτε από τον ενισχυτή είτε από την πηγή το πρόβλημα του ήχου διορθώνεται μάλλον αρκετά, αλλά δίνει κανονικά έξοδο ταυτόχρονα και στα 2 ακουστικά (ακόμα και αν το θέσω τέρμα αριστερά ή δεξιά, ακούγεται ήχος και από τα 2, μονοφωνικός, ωστόσο καθαρός)

    Η έξοδος στα ηχεία είναι κανονική και με πολύ καλή ποιότητα.

    Στην αρχή σκέφτηκα μήπως βραχυκυκλώνει το R με το L κάπου στο jack ή στο κύκλωμα για τα ακουστικά, οπότε βρήκα εδώ τα schematics του ενισχυτή https://www.manualslib.com/manual/38...s-Su-V620.html και είπα να το ψάξω λίγο, κυρίως για να δω τη διαδρομή των καναλιών που φτάνουν μέχρι τα headphones.

    Μέτρησα με ένα πολύμετρο και κλειστό τον ενισχυτή την αντίσταση μεταξύ Right-Left, Right-Ground, Left-Ground. Έδειξε περίπου ~95Ω μεταξύ R και L και κάπου ~46Ω μεταξύ R και Ground και L και Ground.

    Αν διαβάζω σωστά το κύκλωμα, τότε στην πράξη με αυτή τη μέτρηση, μετράω τις παρακάτω αντιστάσεις R645 και R646 οι οποίες είναι από 47Ω οπότε οι τιμές είναι φυσιολογικές. (?)
    out1.png


    Μετά πρόσεξα στα διαγράμματα, ότι λίγο πριν την έξοδο στο jack, το R και το L συνδέονται με το Ground μέσω των πυκνωτών C561 και C562. Μου έκανε εντύπωση γιατί υπάρχουν αυτοί οι πυκνωτές, και κάπου διάβασα πως μπαίνουν στα jack γιατί έχουν τον ρόλο του high-pass filter. Δυστυχώς το πολύμετρό μου δεν μετράει χωρητικότητα, οπότε δεν έχω τρόπο να καταλάβω αν έχουν καταστραφεί (οπτικά φαίνονται μια χαρά), ωστόσο επειδή το πρόβλημα που έχω μοιάζει με κάποιο φίλτρο που κόβει περισσότερα από όσα θα έπρεπε, αρχίζω να πιστεύω ότι φταίνε οι εν λόγω πυκνωτές.

    out2.png


    Επίσης αν διαβάζω σωστά τα διαγράμματα, νομίζω ότι εάν ήταν πρόβλημα κάπου πιο πίσω από τις αντιστάσεις R645 και R646, και προς τον ενισχυτή (IC601) (τουλάχιστον κάτι που θα επηρέαζε και το balance με αυτόν τον τρόπο), τότε θα έπρεπε να έχω το ίδιο πρόβλημα και στα speakers, όχι μόνο στα headphones.

    Στέκει να αλλάξω αυτούς τους 2 πυκνωτές ή έχω πάρει εντελώς λάθος δρόμο; Πάει το μυαλό σας αυτή η συμπεριφορά του ενισχυτή να παραπέμπει σε κάτι άλλο;

    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ingray για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (27-03-21)

  3. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Εφόσον τα ηχεία παίζουν σωστά τα δυο κανάλια και επίσης λειτουργεί σωστά το ρυθμιστικό balance (όταν παίζουν τα ηχεία), το πρόβλημα είναι κατά 99% είτε στα ίδια τα ακουστικά (δοκίμασε με κάποιο άλλο ζευγάρι και καλύτερα όχι ακουστικά για κινητό που έχουν και μικρόφωνο) είτε στο βύσμα των ακουστικών (έλεγξε αρχικά για ψυχρές κολλήσεις στους ακροδέκτες του βύσματος) .
    Κάνε αυτούς τους απλούς ελέγχους και πιστεύω να εντοπίσεις το πρόβλημα.

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Όχι έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά και με άλλα ακουστικά.

    Το balance όντως λειτουργεί σωστά με τα ηχεία

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Έλεγξε το βύσμα των ακουστικών..........αρχικά για ψυχρές κολλήσεις.

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Μαλλον δεν γειωνει το βυσμα των ακουστικων του ενισχυτη και οτι ακους το ακους με τα δυο + των καναλιων
    και πολλες συχνοτητες η αλλιως ηχοι αλληλοαναιρουνται.

  7. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν είχα βραχυκυκλώσεις ή αν δεν γείωνε σωστά, θα είχα και διαφορετικές μετρήσεις από το πολύμετρο, έτσι δεν είναι;

    (Επίσης βάζοντας στη θύρα του jack ένα βίσμα, μέτρησα στα γυμνά καλώδια πλέον που πάνε προς τα ακουστικά από ~47Ω μεταξύ R-G και L-G και 94Ω μεταξύ R-L (το οποίο χοροπηδάει λίγο 1-2Ω, φαντάζομαι λόγω πυκνωτών που φορτίζουν ξεφωρτίζουν). Άρα λογικά το βίσμα μοιάζει να συμπεριφέρεται σωστά ακόμα και όταν έχει jack καρωμένο πάνω, εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά.)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ingray : 27-03-21 στις 15:56

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη,
    αποκόλλησε κι έλεγξε με τάση ίση με την αναγραφόμενη στο σώμα του το Relay RL603 (RSYD013M-0),
    αν κλείνουν κι οι δύο επαφές του.
    Επίσης έλεγξε τάσεις στ΄ άκρα των TRN΄s : Q601, Q602, Q604, Q605, και Q603, Q606, Q607 (2SC3311),
    αν παρουσιάζονται τιμές ταυτόσημες μ΄ αυτές που αναγράφονται στο Service Manual κι αν όχι σε κάποιο(α)
    απ΄ αυτά τότε αποκόλλησέ το μέτρησέ το με το πολύμετρό σου στη θέση μέτρησης διόδων αλλά και στη
    θέση μέτρησης hfe και σε περίπτωση που το(α) βρεις " ανοικτό(α) " ή " βραχυκυκλωμένο(α) " αντικατέστησέ το(α).
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε ενισχυτή παλιότερης εποχής, και ήταν κάποιο καλώδιο γείωσης από την πλακέτα στο σασί.

    Δημήτρη το ρελέ και τα Q601-607, αν δεν κάνω λάθος είναι για την προστασία των ηχείων και ακουστικων. Γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα; Την ερώτηση την κάνω για να μάθω, όχι επειδή αμφισβητώ αυτό που λες!

    Φιλικά
    Μιχάλης

  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Παρήγγειλα ένα πολύμετρο που μετράει capacity για να μου φύγει ο ψυχαναγκασμός με τους 2 πυκνωτές.

    Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω, για να καταλάβω ότι ένας πυκνωτής μας έχει αφήσει χρόνους, αρκεί να μετρήσω το capacitance ή υπάρχει περίπτωση να δίνει σωστό capacitance αλλά να είναι προβληματικός όταν λειτουργεί σε τέτοιο κύκλωμα; Πρέπει να μετρήσω και κάτι άλλο;

    Θα μετρήσω επίσης όλες τις γειώσεις που φαίνονται στα διαγράμματα από το IC601 μέχρι και τα ακουστικά και ό,τι άλλο μοιάζει με γείωση και θα δω και τα relays που λέει ο Δημήτρης.

    Δημήτρη, αν διαβάζω σωστά το κύκλωμα, τότε τα Q605, Q604, Q602, και Q601 οδηγούν τα RL601 και RL602 που είναι των ηχείων και προς τα πίσω καταλήγουν στα κουμπιά Α και Β που έχει ο ενισχυτής για τα αντίστοιχα speakers, ενώ τα Q606, Q603 και Q607 οδηγούν το RL603 που είναι των ακουστικών και το RL603 οφείλει να κλείνει μόλις ανοίξει ο ενισχυτής, έτσι δεν είναι;

    Άρα οι επαφές 3-1 και 4-2 του RL603 οφείλουν να κλείνουν με το που πάρει ρεύμα ο ενισχυτής, σωστά; Σε αυτή την περίπτωση εάν δεν έκλειναν, τότε δεν θα έπρεπε να μην έχω καθόλου ήχο στο R ή/και το L των ακουστικών;
    (Συγχώρεσε μου αντίστοιχα το θράσος των ερωτήσεων, αλλά ρωτάω κι εγώ να μαθαίνω γιατί δεν έχω ξανασχοληθεί σοβαρά να διαβάσω κύκλωμα και φαίνεται ενδιαφέρον)

    Θα αφήσω τελευταία λύση να μετρήσω τα relays, γιατί αν καταλαβαίνω καλά, είναι ασφαλές να μετρηθούν μόνο αν αποκοπούν από την πλακέτα και μετρηθούν με εξωτερική τάση, και δεν ξέρω αν έχω εργαλεία και δεξιότητα να το κάνω αυτό.

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Το βύσμα των ακουστικών μαζί με το αισθητήριο υπέρυθρων είναι σε ένα ξεχωριστό πλακετάκι , το οποίο συνδέετε μέσω connector με την διπλανή πλακέτα των tone control της πρόσοψης και η πλακέτα των tone control συνδέετε με την main board πάλι μέσω connector.
    Έλεγξε και όλους αυτούς τους connector's για τυχών ψυχρές κολλήσεις .
    Με την προϋπόθεση ότι τα ακουστικά είναι σωστά 100% και η γείωση στο βύσμα είναι σωστή,υπάρχουν οι εξής καταστάσεις - προϋποθέσεις:

    α) Αν υποθέσουμε ότι δεν πατούσαν και οι δυο επαφές στον ρελέ RL603, που δίνει το σήμα στο βύσμα των ακουστικών, θα ακουγόταν σήμα μόνο στην μια από τις δυο κάψες των ακουστικών .Επίσης με σωστές συνθήκες λειτουργίας του ενισχυτή είναι σχεδόν απίθανο να καούν (π.χ. λόγω υψηλών τάσεων -ρευμάτων) οι επαφές του συγκεκριμένου ρελέ.



    β) Εφόσον ακούγεται σήμα στα ακουστικά, σημαίνει ότι το ρελέ RL603 κλείνει τις επαφές του, επομένως τα τρανζίστορ Q603 - Q606 που οδηγούν το ρελέ RL603, (όπως επίσης και το Q607 που οδηγεί το κύκλωμα για το led operation στην πρόσοψη, το οποίο ανάβει μετά από λίγα δευτερόλεπτα αφού πατηθεί το power και υποδηλώνει ότι δεν << βλέπει >> κάποιο error το κύκλωμα προστασίας, επομένως ο ενισχυτής μπαίνει σε φυσιολογική λειτουργία) κατά πάσα πιθανότητα λειτουργούν σωστά.

    γ) με την ίδια λογική τα τρανζίστορ Q601-Q604 και Q602-Q605 όπου οδηγούν τα ρελέ RL601 ( Speakers A) και RL602 (Speakers B) αντίστοιχα, λειτουργούν σωστά εφόσον έχουμε σωστό σήμα στα ηχεία (άρα κλείνουν οι επαφές των συγκεκριμένων ρελέ).

    δ) Όσο για τους πυκνωτές C561 και C562 που αναφέρεις, είναι νομίζω πολύ μικρές οι πιθανότητες να έχουν πρόβλημα και για να σε βοηθήσω βγάλεις κάποιο συμπέρασμα:

    1) αν ήταν βραχυκυκλωμένος κάποιος από τους δύο, θα έκοβε το σήμα από την αντίστοιχη κάψα των ακουστικών (επομένως αν ήταν και οι δυο βραχυκυκλωμένοι δεν θα είχε σήμα καμία κάψα στα ακουστικά) και για αυτή την περίπτωση, το βραχυκύκλωμα είναι εύκολο να το καταλάβεις αν κάνεις απλά μέτρηση ωμικής αντίστασης στους πυκνωτές,

    2) αν υποθέσουμε ότι έχει αλλοιωθεί η χωρητικότητα κάποιου εκ των δυο, τότε θα αλλοιωθεί και η χροιά του αντίστοιχου καναλιού και αυτό επειδή θα έχει επηρεαστεί η συχνότητα λειτουργείας του φίλτρου που σχηματίζεται από τον συγκεκριμένο πυκνωτή και τις αντιστάσεις του συγκεκριμένου κλάδου,

    3) αν υπήρχε διαρροή στους πυκνωτές θα συνέβαινε πάλι αλλοίωση της χροιάς ,της έντασης κ.λ.π. του σήματος των ακουστικών

    4) μπορείς απλά να κάνεις μια δοκιμή, αφαιρώντας τους δυο πυκνωτές από το κύκλωμα (ή βγάζοντας το ένα άκρο του καθένα πυκνωτή στον αέρα) ώστε να δεις αν υπάρχει κάποια διαφορά κατά την λειτουργία των ακουστικών ,

    Αυτά τα ολίγα .
    Φιλικά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τελικός Ενισχυτής] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ technics SU-V620
    από gagastasos στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-21, 19:30
  2. technics su v620
    από gagastasos στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Ήχου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-21, 20:15
  3. technics su v620
    από gagastasos στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-21, 15:17
  4. προβλημα με ενισχυτη Technics SU-V620
    από madevill στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-14, 01:01
  5. Πρόβλημα με ενισχυτή ήχου 7W
    από stauroskan στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-10, 16:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας