Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 91
  1. #31

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το λες αυτό Βασίλη; Στις φωτογραφίες στο #8 φαίνεται ξεκάθαρα ότι τα ρακόρ είναι στην επάνω πλευρά της κυλινδρικής επιφάνειας. Αν ήταν κάθετος, θα ήταν στη βάση του κυλίνδρου, δίπλα στη φλάντζα της αντίστασης. Αν αναφέρεσαι στην τρίτη φωτογραφία, λογικά είναι ο παλιός που αντικαταστάθηκε, αφού ε΄'ιναι σκουριασμένος, και δεν είναι κάθετος, είναι οριζόντιος επίτοιχος.
    Για μένα δύο τινά παίζουν, (α) ο θερμοσίφωνας είναι μια χαρά αλλά οι προσδκίες υπερβαίνουν τις δυνατότητές του, ή (β) ο υδραλικός έλεγξε την ορθότητα της σύνδεσης μόνο ως προς τα χρώματα των πλαστικών δακτυλιδιών στη βάση τους (υποθέτω ότι υπάρχουν, αν και δεν φαίνονται στη φωτογραφία) αλλά αυτά ήταν λάθος τοποθετημένα από το εργοστάσιο.
    Διορθωνω...οριζοντιος........,

  2. #32

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Το να τελειωνει το νερό αποτομα το λες και καλό... Αρα δεν ανακατευεται εσωτερικά... Αρα αποκλειεται να ειναι αναποδα συνδεμενο παιδια!!!

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #33
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Όπως είπε στο #30 ο Νίκος ή τα χρώματα είναι ανάποδα ή για κάποιο λόγο δεν υπάρχει/έπεσε/έσπασε ο εσωτερικός λευκός πλαστικός σωλήνας που κατεβάζει το κρύο στον πάτο του θερμοσίφωνα
    1365425736_ehco2_03-800x600.jpg
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. #34

    Μέλος
    Όνομα
    Κατερίνα
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παιδιά ακριβώς επειδή το ζήτημα είναι σπαζοκεφαλιά, με συμβουλεψαν να μπω στο site και να ρωτήσω...δεν είμαι γνώστης αλλα ενιωσα ενα αδιεξοδο κ μπηκα μηπως μαθω κατι. Ο θερμοσιφωνας ειναι ρυθμισμενος στους 67 βαθμους. Αυτο που σας περιγραφω το επαθαν και οι 3 θερμοσιφωνες που εχω αλλαξει μεσα στον προηγουμενο μηνα.Ξαναλεω, το νερο ξεκιναει καυτο κ σε 8-9 λεπτα μετριας χρησης εξαφανιζεται. Πραγμα υπερβολικο γιατι πριν ενα διμηνο ΔΕΝ ειχα τετοιο θεμα. Δε λεω οτι κραταγε μια ωρα το νερο, αλλα δε γινεται με 80αρη θερμοσιφωνα να μη μπορουν να κανουν μπανιο 2 ατομα...αυτο προσπαθω να εξηγησω. Ο υδραυλικος που ηρθε τσεκαρε αν υπηρχε λαθος συνδεση ζεστου κ κρυου. Απο βδομαδα θα παρω και δευτερη γνωμη γιατι υποτιθεται κανεις ενα μπανιο να χαλαρωσεις κ εμενα εχει καταντησει αγχωτικο.

  5. #35
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Εχουμε μια υποδειγματικη (προς αποφυγη) εγκατασταση με αντεπιστροφη, βαλβιδα ασφαλειας, γειωση, σωστη όδευση καλωδιων, στυπιοθληπτη και ψαχνουμε να μετρησουμε ογκο ζεστου νερου με χρονο κατ εκτίμηση.
    Οτι κ αν σου ειπαν να δοκιμασεις, δεν εκανες τιποτα και αναμασας τα ιδια και τα ιδια. Ισως καποια αστρολογος να εχει την απαντηση. Δεν ξερω που βολοδερνει και ο Ερμης αυτον τον καιρο...

    Εφοσον δεν μπορεις (και δεν θελεις οπως βλεπω) να ασχοληθεις, φωναξε εναν υδραυλικο. Οχι τον "υδραυλικο" που ηρθε κ τον περασε.
    Υγ. Οσο για το αν ειναι αναποδα τα δαχτυλιδια μπλε κοκκινο, ειπες οτι εχουν 3 φίλοι σου (αν θυμαμαι καλα) τέτοιο θερμοσίφωνα., οποτε πηγαινε και δες τα εκει.
    Απο την καρεκλα και με μονο εργαλειο το πληκτρολογιο δεν λυνεται το θεμα.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (13-03-21)

  7. #36

    Μέλος
    Όνομα
    Κατερίνα
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε μια υποδειγματικη (προς αποφυγη) εγκατασταση με αντεπιστροφη, βαλβιδα ασφαλειας, γειωση, σωστη όδευση καλωδιων, στυπιοθληπτη και ψαχνουμε να μετρησουμε ογκο ζεστου νερου με χρονο κατ εκτίμηση.
    Οτι κ αν σου ειπαν να δοκιμασεις, δεν εκανες τιποτα και αναμασας τα ιδια και τα ιδια. Ισως καποια αστρολογος να εχει την απαντηση. Δεν ξερω που βολοδερνει και ο Ερμης αυτον τον καιρο...

    Εφοσον δεν μπορεις (και δεν θελεις οπως βλεπω) να ασχοληθεις, φωναξε εναν υδραυλικο. Οχι τον "υδραυλικο" που ηρθε κ τον περασε.
    Υγ. Οσο για το αν ειναι αναποδα τα δαχτυλιδια μπλε κοκκινο, ειπες οτι εχουν 3 φίλοι σου (αν θυμαμαι καλα) τέτοιο θερμοσίφωνα., οποτε πηγαινε και δες τα εκει.
    Απο την καρεκλα και με μονο εργαλειο το πληκτρολογιο δεν λυνεται το θεμα.
    Καταρχας ασχολουμαι με αυτο το θεμα τον τελευταιο μηνα, εχουμε τεσταρει διαφορα πραγματα που μπορεί να φταινε (εχει ερθει ο υδραυλικος 5-6 φορες σε αυτο το διαστημα) και οπως καταλαβαινετε επειδή εχουν σπασει κ μενα λιγο τα νευρα μου με ολο αυτο περιμενω μια τελευταια εκτιμηση απο τον ανθρωπο που εχει ηδη ερθει πριν παρω μια δευτερη γνωμη. Δεν αναμασω κατι, σας λεω ακριβως πως εχουν τα πραγματα, αν ειχα παραπανω γνωσεις δε θα φωναζα υδραυλικο αλλα θα το εφτιαχνα μονη μου. Επισης ειπα οτι αλλαξα 3 θερμοσιφωνες και οτι τον τελευταιο θερμοσιφωνα τον εχει κι ενας φιλος μου. Δεν περιμενω αστρολογικη απαντηση, αλλα πολλα απο αυτα που διαβασα τα εχει υποτιθεται τσεκαρει ηδη ο υδραυλικος. Μια τελευταια φορα λοιπον θα πω (χωρις να χρειαζεται η ειρωνεία) οτι πριν δεν ειχα κανενα θεμα αλλα το τελευταιο διαστημα φαινεται πως γενικα δεν κραταει το ζεστο νερο στο σπιτι. Σας ευχαριστω κ παλι για το χρονο σας.

  8. #37

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kat80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας ασχολουμαι με αυτο το θεμα τον τελευταιο μηνα, εχουμε τεσταρει διαφορα πραγματα που μπορεί να φταινε (εχει ερθει ο υδραυλικος 5-6 φορες σε αυτο το διαστημα) και οπως καταλαβαινετε επειδή εχουν σπασει κ μενα λιγο τα νευρα μου με ολο αυτο περιμενω μια τελευταια εκτιμηση απο τον ανθρωπο που εχει ηδη ερθει πριν παρω μια δευτερη γνωμη. Δεν αναμασω κατι, σας λεω ακριβως πως εχουν τα πραγματα, αν ειχα παραπανω γνωσεις δε θα φωναζα υδραυλικο αλλα θα το εφτιαχνα μονη μου. Επισης ειπα οτι αλλαξα 3 θερμοσιφωνες και οτι τον τελευταιο θερμοσιφωνα τον εχει κι ενας φιλος μου. Δεν περιμενω αστρολογικη απαντηση, αλλα πολλα απο αυτα που διαβασα τα εχει υποτιθεται τσεκαρει ηδη ο υδραυλικος. Μια τελευταια φορα λοιπον θα πω (χωρις να χρειαζεται η ειρωνεία) οτι πριν δεν ειχα κανενα θεμα αλλα το τελευταιο διαστημα φαινεται πως γενικα δεν κραταει το ζεστο νερο στο σπιτι. Σας ευχαριστω κ παλι για το χρονο σας.
    ...ξαναμελετησε με προσοχη το #35 και οσο σου ειναι δυνατον μεταφρασε το σε "τεχνικα-Ελληνικα".
    Ακολουθησε σωστα τις κατευθυνσεις που σου δινει και εκτιμω κι εγω πως θα λυσεις το προβλημα σου

  9. #38

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kat80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν περιμενω αστρολογικη απαντηση, αλλα πολλα απο αυτα που διαβασα τα εχει υποτιθεται τσεκαρει ηδη ο υδραυλικος.
    Επισης ειπα οτι αλλαξα 3 θερμοσιφωνες και οτι τον τελευταιο θερμοσιφωνα τον εχει κι ενας φιλος μου.
    Για άλλη μια φορά και για το καλό του κοινού
    Όταν θα έρθει ο τεχνικός ξανά , για την "2η γνώμη " δείξε του την σελίδα #15 (περί βαλβίδας αντεπίστροφης και ο σκοπός της βαλβίδας) ειδικά η παράγραφος Β) για τον σκοπό της αντεπίστροφης βαλβίδας τον εκθέτει στα μέγιστα τον τεχνικό τόσο ώστε να είναι άξιος να τον κλείσουν στα σίδερα .
    Όσο για τον φίλο σου που επαναλαμβάνεις ότι έχει τον "ίδιο" θερμοσίφωνα .

    Που είναι ίδιος ? στις φωτογραφίες στο #8 στην 3η φωτογραφία (παλιός θερμοσίφωνας σκουριασμένος ) διακρίνεται άριστα η αντεπίστροφη βαλβίδα .
    Σύγκρινε την με την 2η φωτογραφία του #8 (που δεν έχει αντεπίστροφη βαλβίδα)

    Το ότι ο 1ος θερμοσίφωνας (σκουριασμένος ) είχε την αντεπίστροφη βαλβίδα αλλά είχες πάλι τα ίδια προβλήματα ίσως είναι τυχαίο και έχουν βάλει καθέτου θερμοσίφωνα σε θέση οριζοντίου (και αυτό το προδίδει το στρόγγυλο όργανο μέτρησης της θερμοκρασίας στο επάνω μέρος ).

    https://www.youtube.com/watch?v=9bU-I2ZiML0
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-03-21 στις 21:30

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (13-03-21)

  11. #39
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι έχω να πω το εξής απλό... από τη στιγμή που εσύ, Κατερίνα, δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις για να ασχοληθείς περισσότερο προσωπικά, ή δεν θέλεις να το κάνεις, και ο υδραυλικός που φέρνεις ξανά και ξανά δεν έχει δώσει λύση, τότε υπάρχουν δύο ενδεχόμενα, ή (α) ο συγκεριμένος υδραυλικός είναι στην πραγματικότητα τσοπάνης με κάβουρα, οπότε και 102 φορές ακόμη να τον φέρεις δεν θα βγει κάτι, είτε (β) όλα είναι καλά (και ο υδραυλικός επίσης), και απλά έχεις παράλογες απαιτήσεις από έναν 80άρη θερμοσίφωνα. Γι'αυτό, η μόνη ρεαλιστική λύση που έχω να σου πρωτείνω, είναι αυτή που σου προτάθηκε ήδη και προπέρασες: φέρε έναν άλλο υδραυλικό! Αν όντως έχεις πέσει σε τσοπάνη, ένας σοβαρός υδραυλικός θα βρει και θα λύσει το πρόβλημα. Αν και ο άλλος σου πει ότι όλα είναι εντάξει, είμαστε στην περίπτωση (β).
    Εν τω μεταξύ, εμένα με προληματίζει η ευκολία με την οποία αλλάζεις θερμοσίφωνες, πρώτη φορά το ακούω αυτό! Τσάμπα τους έχεις;
    Και άλλο ένα πράγμα που με προβληματίζει είναι ότι ενω σου έχουν προταθεί κάποιοι εύκολοι πρακτικοί έλεγχοι που δεν απαιτούν τεχνικές γνώσεις, όπως το να μετρήσεις το περιεχόμενο ζεστό νερό στο θερμοσίφωνα, δεν κάνεις τίποτα και απλά αναμασάς τα ίδια και τα ίδια. Μήπως τελικά είσαι απλά troll?

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (14-03-21)

  13. #40

    Μέλος
    Όνομα
    Κατερίνα
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και πάλι, αν και γραφω αναλυτικα ακριβως την κατασταση μαλλον καποιοι απο εσας διαβάζουν μεμονομενα καποια ποστ κι οχι απο την αρχη και για αυτο διαβαζω σχολια τα οποια τα εχω απαντησει. Η φωτογραφια με τον 1ο θερμοσιφωνα (που ειναι και σκουριασμενος και ειναι οριζοντιος επιτοιχιος), ειναι ο θερμοσιφωνας που ειχε το σπιτι εδω και 14 χρονια και αποφασισαμε να το αλλαξουμε και να βαλουμε αλλον καινουργιο δαπεδου 80λιτρο στο παταρι. Ο παλιος σκουριασμενος θερμοσιφωνας λοιπον λειτουργουσε καλα (του ειχαν αλλαξει κ θερμοσταστη καποια στιγμη πριν ερθω εγω) απλα επειδη το χειμωνα ηθελε κανα 50λεπτο φουλ για να κανω μπανιο, ειπαμε να το αλλαξουμε με παταριου. Μεχρι πριν ενα διμηνο το νερο του παλιου μου εφτανε για ενα μπανιο! Ομως τελευταια και με ενα 50λεπτο που το αναβα το νερο τελειωνε γρηγοροτερα. Ηρθε ο υδραυλικος και μου εφερε εναν καινουργιο nobel 80λιτρο δαπεδου αλλα καπως στενομακρο για να χωρεσει απο την πορτα του παταριου. Το προβλημα δε λυθηκε κι επειδη ηρθε να τον τσεκαρει 2-3 φορες ακομα και μετα μιλησε με την αντιπροσωπεια, τον απεγκατεστησε και εγκαταστησαμε το ιδο μοντελο σε μια πιο "κοντοχοντρη" διασταση. Αυτον τον τελευταιο λοιπον εννοω οτι εχει ιδιο ο φιλος μου (μου εδειξε τα χαρτια του θερμοσιφωνα και εστειλε και φωτο). Επειδη οπως καταλαβαινετε ολα αυτα τα πηγαινελα δε γινοντουσαν αυτοματα και εγω στο εντομεταξυ εκανα παντα με κρυο νερο μπανιο στο τελειωμα, η υπομονη μου καπως σωθηκε. Εννοειται πως θα παρω και δευτερη γνωμη υδραυλικου απλα περιμενω μια τελευταια προσπαθεια απο τον υδραυλικο (ο οποιος ηταν σχολαστικος και ακρως συζητησιμος) που ηρθε εξαρχης.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-21, 13:30
  2. Ζεστό Νερό- Πίεση-Ηλιακός
    από malk στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-19, 16:23
  3. Ρεύμα στο μισό σπίτι / Ενδ. λυχνία σβηστή
    από geox23 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-19, 12:12
  4. Δεν κατεβάζει ζεστό νερό ο ηλιακός
    από andyferraristi στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 20:46
  5. [Κλιματιστικό LG] Θόρυβος στο ζεστό
    από picdev στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-17, 23:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας