Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    τζονι
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    παγκρατι
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή προβλημα με μυρωδια απο μπανιο / αποχετευση . τι να κανω

    καλημερα σας

    εχω μπει στο σπιτι που ειμαι τωρα εδω και 5 χρονια. ανακαινιστηκε το μπανιο τοτε ολοκληρο.
    πολυκατοικια του 80. το μπανιο εχει απο πανω του παταρακι που απο εκει περναει και ο σωληνας αποχτευσης των απο πανω διαμερισματων . εκει οταν εγινε η ανακοινιση υπηρχε μια διαρροη στον σωληνα των απο πανω που μουεκευε το ταβανι στο παταρακι. διορθωθηκε τοτε πανω στις εργασιες.

    απο τοτε μεχρι σημερα εχω που και που θεματα με μια περιεργη μυρωδια αλλα δε μπορω να καταλαβω απο που προερχεται.
    μπορει να εμφανιστει σε ξεμπαρκες στιγμες και χωρις να εχει τραβηξει καζανακι καποιος απο τους απο πανω. η μυρωδια οταν εμφανιζεται υπαρχει και στο παταρακι με τον σωληνα.. και στην τουαλετα.

    αποσο εχω δει ο σωληνας στο παταρακι δεν εχει καποια διαρροη, αλλα η μυρωδια ,μυρωδια, το εριξα στην κλεισουρα του παταριου και στην υγρασια.

    σιφωνια ειναι ολα οκ καθαρα .. ειναι δυνατον να εχει παλι καποιο θεμα το κοματι του σωληνα των απο πανω?

    επειδη οικονομικα ειμαι λιγο στριμωγμενος, ειπα να ρωτησω εδω πριν καλεσω καποιον υδραυλικο, να παρω κανα δυο ιδεες , τι να κοιταξω, τι μπορει να φταιει..

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Κοιταξε τις σωληνες μηπως εχει καποια ταπα και εχει φυγει.Η μυρωδια αυτη ομως θα ηταν μονιμη και οχι καποιες στιγμές.Αν δεν υπαρχει και διαρροη πιθανοτερο η μυρωδιά να προέρχεται απο υγρασία.Άσε το ανοιχτό το πορτάκι λίγο διάστημα να δεις αν θα ξεμυρίσει.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Μηπως μυριζει οταν αναβεις απορροφητηρα;
    Καθαριστηκε σιφωνι πατώματος κ δεν μπηκε η ταπα;
    Βουλωμενο εξαεριστικο;

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    τζονι
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    παγκρατι
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε τις σωληνες μηπως εχει καποια ταπα και εχει φυγει.Η μυρωδια αυτη ομως θα ηταν μονιμη και οχι καποιες στιγμές.Αν δεν υπαρχει και διαρροη πιθανοτερο η μυρωδιά να προέρχεται απο υγρασία.Άσε το ανοιχτό το πορτάκι λίγο διάστημα να δεις αν θα ξεμυρίσει.
    σορρυ θα ακουστω ασχετος, αλλα ποιους σωληνες? και ποια ειναι η ταπα? η μυρωδια ειναι καποιες στιγμες δλδ μπορει να μυριζει για κανα διημερο 1 φορα τη μερα και μετα για 6 μηνες τπτ..ποιο πορτακι ν αφησω ανοιχτο? του παταριου? το εκανα αυτο και απλα η μυρωδια εμφανιζεται και εξαφανιζεται, δεν νομιζω να ειναι υγρασια

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    τζονι
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    παγκρατι
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως μυριζει οταν αναβεις απορροφητηρα;
    Καθαριστηκε σιφωνι πατώματος κ δεν μπηκε η ταπα;
    Βουλωμενο εξαεριστικο;
    οχι δεν εχω παρατηρησει καμια σχεση αποροφητηρα με την μυρωδια.. πως μπορει να εχουν σχεση αυτα τα δυο ?
    εγω το καθαρισα το σιφονι, ανοιξα το καπακι του και με γαντακι/χερακι μαζεψα οτι μπορει να ειχε μαζευτει εκει μεσα, δεν εβγαλα και τπτ σημαντικο, εριξα νερο καθαρισα την μακα και ξαναεβαλα το καπακι.
    οταν λες βουλωμενο εξαεριστικο?που ειναι αυτο? μπορω να το τσεκαρω εγω μονος μου?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrix : 07-03-21 στις 14:11

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μην έχει σχέση με διαρροή από το σωλήνα, αλλά η μυρωδιά να έρχεται από το πατοσίφωνο αν η στήλη της αποχέτευσης δεν έχει εξαερισμό επάνω από κατασκεής, ή είναι βουλωμένη ψηλά. Αν συμβαίνει αυτό, επηρρεάζεται από τον καιρό (συνήθως μυρίζει με το νοτιά, δεν ξέρω γιατί). Δοκίμασε να σκεπάσεις προσωρινά με κάτι το σιφώνι στο πάτωμα, για να δεις αν θα κόψει τη μυρωδιά. Αν ναι, τότε το πρόβλημα είναι στον εξαερισμό της στήλης.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    τζονι
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    παγκρατι
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    επανερχομαι στο θεμα
    απο τοτε που εκανα το αρχικο ποστ. χρησιμοποιησα ενα καρο καθαριστικα ( φυσικα και χημικα ) στις σωληνωσεις της τουαλετας δλδ νιπτηρα, μπανιερα και πατοσιφωνο. καθαριστηκαν ολα

    για καμποσες μερες δεν ειχα θεμα ωσπου ξαφνικα μια μερα απο το πουθενα εκει που καθομουν, μου ηρθε αυτη η γνωριμη μυρωδια στην μυτη, μπηκα στο μπανιο και η μυρωδια βρισκοταν μεσα..μυρισα απο κοντα ολα τα σημεια, δεν εβγαινε απο αυτα η μυρωδια...! που σημαινει οτι βγαινει αποο αλου και απλα μπαινει στο μπανιο λογο κατευθηνσης αερα(?)

    ανοιξα το παταρι απο πανω και μυριζε κλεισουρο-κατι. μπηκα μεσα μεχρι τον καθετο σωληνα της αποχετευσης, δεν ειδα καμια διαροη. ανοιξα παραυθρο μπανιου και σε 2 λεπτα ολα οκ καμια μυρωδια. τις επομενες μερες παλι δεν υπηρχε προβλημα.. μεχρι σημερα η μυρωδια εμφανιστηκε 4-5 φορες σε ξεμπαρκες ωρες. οταν επαιρνα χαμπαρι την μυρωδια δεν ειχε τραβηχτει καζανακι απο τους απο πανω η καζανακι γενικως.

    δε μπορω να καταλαβω τι και πως. ειναι δυνατον να μυριζει ο καθετος σωληνας στο παταρι? και γιατι να μυριζει αφου δεν υπαρχει διαρροη?
    ειναι δυνατον να βγαινει η μυρωδια απο καποιο σιφωνσι το μπανιο ? δε θα μυριζε τπτ οταν εβαλα την μυτη μου στο καθενα να τσεκαρω?
    μυρωδια υγρασιας δεν ειναι. κατι σαν "διακριτικη σκουπιδιλα" μου κανει

    ο σωληνας της εκτονωσης στην ταρατσα δε μου φαινεται βουλωμενος. αν ηταν βουλεωμενος δε θα ειχα συνεχομενα προβληματα? δε θα μυριζε κια σε αλλα διαμερισματα ?

    εχει καποιος καμια ιδεα? τι να κανω τι αλλο να τσεκαρω ...

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-21, 18:44
  2. [Miele] Βλάβη αποχέτευσης νερού, ελέγξτε την αποχέτευση
    από NikitasAnastasiadis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-20, 16:29
  3. [DVD Player] Προβλημα με πορτακι απο dvd
    από kokoblue στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-18, 21:59
  4. [Οθόνη Acer] Προβλημα με κουμπία απο AL1916W
    από sokra στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 09:43
  5. Προβλημα σε dimmer απο μοτερ !
    από christakosxo στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-14, 16:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας