Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή Χρειάζεται αντίσταση σε led 12V?

    Καλησπέρα
    Έχω ένα led cob 12V 3W 0.280mA.
    Μπορώ να το τροφοδότησω κατευθείαν με ένα τροφοδοτικό 12V? Η χρειάζεται κάποια αντίσταση σε σειρά. Άποψη μου είναι ότι δεν χρειάζεται αλλά με συναδέλφους που μίλησα μου λένε ότι χρειάζεται αντίσταση για κάποιου είδους προστασία χωρίς να μπορούν να μου το εξηγήσουν.
    Παρακαλώ την γνώμη σας
    Ευχαριστώ

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Εδώ λέει ότι ΔΕΝ χρειάζεται:
    Do LEDs need resistors?

    The simplest circuit to power an LED is a voltage source with a resistor and an LED in series. ... The ballast resistor is used to limit the current through the LED and to prevent that it burns. If the voltage source is equal to the voltage drop of the LED, no resistor is required.


    Do I need a resistor for a 12V LED?

    1 Answer. AFAIK there is no, or at least no common, led diode that is typically 12V forward voltage by it self. 12V led are modules that consist of some combination of diodes and resistors to make them suitable for 12V power applications without needing extra current limiting.23 Μαρ 2017




    Εδώ όμως λέει ότι χρειάζεται:

    LEDs have a fairly constant voltage across them, like 2.2V for a red LED, which only slightly rises with current. If you supply 3V to this LED without series resistor the LED will try to set for a voltage/current combination for this 3V. There's no current that goes with this kind of voltage, theoretically it would be 10s, maybe 100s of amperes, which would destroy the LED. And that's exactly what happens if your power supply can supply enough current.
    So the solution is a series resistor. If your LED needs 20mA you can calculate for the red LED in the example
    R=ΔVI=3Vβˆ’2.2V20mA=40Ω

    You may think that supplying 2.2V directly will also work, but that's not true. The slightest difference in LED or supply voltage may cause the LED to light very dim, very bright, or even destroy. A series resistor will ensure that slight differences in voltage have only a minor effect on the LED's current, provided that the voltage drop across the resistor is large enough.
    Κι επειδή το stackoverfow (εν προκειμένω stackexchange) έχει πάντα δίκιο, χρειάζεται.
    You only live twice.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ολα τα led χρειαζονται αντισταση σε σειρα για να περιοριζουν το ρευμα. τελεια και παυλα. τωρα αυτο που πηρες εσυ μπορει να εχει αντισταση ενσωματωμενη στην συσκευασια του για τα 12v και γι αυτο να λεει οτι δεν χρειαζεται. δεν ειναι κακο να το δοκιμασεις σε ενα τροφοδοτικο εργαστηριου στα 12v με μια εξωτερικη αντισταση σε σειρα με αυτο πχ 2κΩ. αν φεγγει αχνα μειωσε την σταδιακα και εαν κρινεις οτι ηδη την εχει ενσωματωμενη και δεν χρειαζεται μην την βαλεις.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Εγώ ακόμη και δοκιμασμένο 12 volt button με Led αυτά τα κινέζικα να χρησιμοποιήσω μία 100Ωμ ή μία 200Ωμ θα την βάλω σε σειρά οπωσδήποτε κι ας μην χρειάζεται..
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (04-07-22)

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Το Led δεν έχει σίγουρα αντίσταση. Τα χαρακτηριστικά του λένε ότι σας έγραψα στο αρχικό post. Παντως αν δεν χρειάζεται αντίσταση και βάλω εγώ μια το μόνο που θα συμβεί θα είναι να έχω μικρότερη φωτεινότητα νομίζω.
    Η αντίσταση θα πρέπει να είναι σε συγκεκριμένα watt?

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικό θα παρέχει το ρεύμα που θα ζητήσει το Led σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του νομίζω. Οποτε led 12V 3W, θα τράβηξει 250mA. Αν το τροφοδοτικό είναι 12V 1A ας πούμε θα δώσει την απαραίτητη τάση και 250mΑ, οπότε προς τι ο περιορίστης ρεύματος?
    Επίσης σε σειρά η αντίσταση δεν περιορίζει το ρεύμα αλλά την τάση που πέφτει πάνω στο Led με άμεσο αντίκτυπο στην ισχύ αφού το ρεύμα θεωρητικά μένει σταθερο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karatron : 07-03-21 στις 17:02

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Γιώργο...ΔΕΝ διαβάζεις αυτά που γράφουμε...άδικα κουραζόμαστε...
    3 τελευταίες γραμμές από αυτό που παρέθεσα από stackexchange...
    You only live twice.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (04-07-22)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό LG] Βλαβη σε κλιματιστικο lg ca12awr (αναβει 6plasma led και 1 power led)
    από volanis21 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 19:14
  2. [Τηλεόραση Samsung] samsung led tv ΑΝΑΒΟΣΒΉΝΕΙ ΤΟ POWER LED ΜΠΡΟΣΤΆ ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΑΝΆΒΕΙ
    από argyrios στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-14, 22:50
  3. [Τηλεόραση Samsung] Η τηλεόραση χρειάζεται (προθερμανση) 20 λεπτά για να ανάψει
    από harrist στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-12, 19:39
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-12, 21:43
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 11:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας