Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23
  1. #11
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και ξέρω τη διάταξη αποχέτευσης, εσύ δεν ξέρεις να μεταφέρεις σωστά αυτό που σκέφτεσαι.
    Για την κόφτρα στα σιφόνια σου έχει μιλήσει κάποιος;
    Ευτυχώς έχουμε πονηρούς που καταλαβαίνουν καλύτερα.Δεν βλέπω να έχεις συνεισφέρει καθόλου στο πρόβλημα που έχει ο άνθρωπος και ρωτάει.Επομένως γιατί απαντάς σε εμένα??Εγώ δεν έχω κάποιο ερώτημα να κάνω. Το δικό μου σύστημα που ανέβασα με δικές μου φωτογραφίες λειτουργεί χωρίς προβλήματα, και πάνω σε αυτό το σύστημα μόνο απαντώ. Τρικυμία εν κρανίο τόπο...???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 01-03-21 στις 00:52
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς έχουμε πονηρούς που καταλαβαίνουν καλύτερα.Δεν βλέπω να έχεις συνεισφέρει καθόλου στο πρόβλημα που έχει ο άνθρωπος και ρωτάει.Επομένως γιατί απαντάς σε εμένα??Εγώ δεν έχω κάποιο ερώτημα να κάνω. Το δικό μου σύστημα που ανέβασα με δικές μου φωτογραφίες λειτουργεί χωρίς προβλήματα, και πάνω σε αυτό το σύστημα μόνο απαντώ. Τρικυμία εν κρανίο τόπο...???


    Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984
    Συνδέεται η αποχέτευση της λεκάνης στο σιφόνι; Γιατί;

    Που πιστεύεις ότι πάνε τα απόνερα...???Φυσικά στην αποχέτευση πάνε Συνημμένα Thumbnails

    Απαντώ στην ερώτηση#8.

    Την κόφτρα σιφωνιού την ξέρεις;

  3. #13
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984
    Συνδέεται η αποχέτευση της λεκάνης στο σιφόνι; Γιατί;

    Που πιστεύεις ότι πάνε τα απόνερα...???Φυσικά στην αποχέτευση πάνε Συνημμένα Thumbnails

    Απαντώ στην ερώτηση#8.

    Την κόφτρα σιφωνιού την ξέρεις;
    Ρωτάς εμένα,σαν να έχω απορίες εγώ. Είτε την γνωρίζω την κόφτρα ( αν ονομάζεται έτσι) είτε όχι, είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει, δεν αφορά εμένα. Στο έγραψα πιο πάνω. Σε κάποιον άλλο πρέπει να απευθυνθείς. Αυτό σου έγραψα.Βάλε λοιπόν φωτογραφία με κόφτρα και εξήγησε στον άνθρωπο να μάθει. Εδώ υπάρχει μία φωτογραφία και προσπαθούμε να καταλάβουμε πως τα κατάφερε να την βουλώσει. Εν τω μεταξύ δεν έχω δηλώσει υδραυλικός αλλά δεν βλέπω και κάποιον άλλο να έχει άποψη. Ετυχε όμως στη ζωή μου να φτιάξω δύο ολοκληρωμένα συστήματα παροχής νερού και αποχέτευσης και τα πήγα καλά.Το αν έχει κλαπέτο εσωτερικά για τους αφρούς είναι άλλο θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 01-03-21 στις 08:33
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Αν ήξερες το παραμικρό από κόφτρα και συγκοινωνούντα δοχεία δεν θα εγγραφές: Ο σωλήνας ο χοντρός που είναι στο κέντρο συνδέεται στον σκατοσωλήνα της λεκάνης, θέλει προσοχή ο καθαρισμός , και φυσικά θα έπρεπε να είναι κομμένος σύριζα με το πατοσίφωνο από μέσα. #3 δημοσίευση.

    Απλά παρέχεις λανθασμένες οδηγίες με κίνδυνο εάν τις ακολουθήσει κάποιος να κάνει ζημιά.

    Η γωνιά που δείχνει στο σιφώνι , ίσως είναι μάρκας VALSIR, αφαιρείται για καθαρισμό-ξεβούλωμα του σιφωνιού.

    Προς το νηματοθέτη: αφαίρεσε τη γωνιά με προσοχή, κάνε την επισκευή σου και επανατοποθέτηση.
    Προς θεού μην την κόψεις σύριζα.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #15
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήξερες το παραμικρό από κόφτρα και συγκοινωνούντα δοχεία δεν θα εγγραφές: Ο σωλήνας ο χοντρός που είναι στο κέντρο συνδέεται στον σκατοσωλήνα της λεκάνης, θέλει προσοχή ο καθαρισμός , και φυσικά θα έπρεπε να είναι κομμένος σύριζα με το πατοσίφωνο από μέσα. #3 δημοσίευση.

    Απλά παρέχεις λανθασμένες οδηγίες με κίνδυνο εάν τις ακολουθήσει κάποιος να κάνει ζημιά.

    Η γωνιά που δείχνει στο σιφώνι , ίσως είναι μάρκας VALSIR, αφαιρείται για καθαρισμό-ξεβούλωμα του σιφωνιού.

    Προς το νηματοθέτη: αφαίρεσε τη γωνιά με προσοχή, κάνε την επισκευή σου και επανατοποθέτηση.
    Προς θεού μην την κόψεις σύριζα.

    Την δημοσίευση #3 πράγματι την έχω κάνει εγώ....... Γιατί δεν έγραψες στην δημοσίευση #4 όλα αυτά που γράφεις τώρα αφού έχεις εμπεριστατωμένη άποψη ..??Ηθελες να κάνεις τον πονηρό έτσι???Σου αρέσουν οι κόντρες έτσι??Είσαι και στην προσωπική σου ζωή τέτοιος άνθρωπος, η απλά κάνεις δοκιμές ακόμη??Για πες μου γιατί μου άνοιξες την όρεξη.Δεν μας είπες όμως το πατοσίφωνο συνδέεται στην αποχέτευση ή και γι αυτό έχεις αντίθετη γνώμη??? γιατί βλέπω στο #6 συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και δεν καταλαβαίνω τον λόγο...... Κι αν δεν πηγαίνουν από το πατοσίφωνο στην αποχέτευση τότε να μας γράψεις εσύ που ξέρεις καλύτερα που πηγαίνουν.......??Αιντε πια, φτάσαμε στο #15 γιατί στο #6 μόνο ειρωνευόμασταν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 01-03-21 στις 13:01
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #16
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την δημοσίευση #3 πράγματι την έχω κάνει εγώ....... Γιατί δεν έγραψες στην δημοσίευση #4 όλα αυτά που γράφεις τώρα αφού έχεις εμπεριστατωμένη άποψη ..??Ηθελες να κάνεις τον πονηρό έτσι???Σου αρέσουν οι κόντρες έτσι??Είσαι και στην προσωπική σου ζωή τέτοιος άνθρωπος, η απλά κάνεις δοκιμές ακόμη??Για πες μου γιατί μου άνοιξες την όρεξη.Δεν μας είπες όμως το πατοσίφωνο συνδέεται στην αποχέτευση ή και γι αυτό έχεις αντίθετη γνώμη??? γιατί βλέπω στο #6 συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και δεν καταλαβαίνω τον λόγο...... Κι αν δεν πηγαίνουν από το πατοσίφωνο στην αποχέτευση τότε να μας γράψεις εσύ που ξέρεις καλύτερα που πηγαίνουν.......??Αιντε πια, φτάσαμε στο #15 γιατί στο #6 μόνο ειρωνευόμασταν.

    Ο ΅ΆπαθώνΆΆ το τελευταίο που θέλει είναι βροχή από διαφορετικές απαντήσεις και να μην ξέρει ποια να ακολουθήσει.
    Δεν συνηθίζω να παρεμβαίνω όταν κάποιος έχει αναλάβει να βοηθήσει τον παθόντα και επειδή έχω μάθει να ακούω και να μαζεύω γνώσεις, λέω: ποιος ξέρει μπορεί μάθω κάτι νέο που δεν το ξέρω. Όταν όμως στην πορεία, βλέπω ότι το εμπεριστατωμένο και περισπούδαστο ύφοςβ€”γραφή του σωτήρα είναι αερολογίαβ€”μπαρουφολογία αναγκάζομαι να παρεμβώ.
    Τότε η πρώτη δουλειά μου είναι να στείλω για τσάι το σωτήρα, μην πάρει και κάποιον στο λαιμό του και μετρά να πω την άποψη μου στον παθόντα.

    Κατάλαβες τώρα, σωτήρα γιατί δεν έλεγα τίποτα μέχρι τη στιγμή που άρχισες να γίνεσαι επικίνδυνος.

    Καλό μήνα με υγεία.

  7. #17
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Δεν έστειλες κανέναν για τσάι κύριε σωτήρα. Οι φωτογραφίες που ανέβασα στηρίζουν αυτά που έγραψα εγώ........ και οι φωτογραφίες που ανέβασες εσύ στηρίζουν αυτό που έγραψες εσύ...........Μόνο που εσύ έχεις το κακό ελάττωμα που έχουν και κάποιοι τεχνικοί της εποχής της παλιάς αλλά και της νέας ενίοτε να ειρωνεύονται τον συνομιλητή τους. Οπότε το σίγουρο είναι ότι πρέπει πρώτα να μάθεις τρόπους καλής συμπεριφοράς και σωστής ομιλίας.Εσύ είσαι επικίνδυνος για τα αυτιά μου πάντως.Καλό μήνα σου εύχομαι κι εγώ.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους , μην τσακώνεστε . Κατέληξα ότι θα αφήσω τον υπάρχοντα "ανάποδο" σκληρό πλαστικό σωλήνα στην θέση του , ο οποίος αμφιβάλω αν είναι έστω και Φ50 . Για Φ40-45 τον έχω . Αν τον κόψω θα αποκτήσω μόνιμες μυρωδιές . Οπότε πρέπει να στρίψω και να βάλω έναν εύκαμπτο , λεπτό σωλήνα , μέσα στον σκληρό πλαστικό . Πρέπει να κάνει 2 γωνιές και να τον σπρώξω όσο πάει . Να τον προσαρμόσω στον σωλήνα του ποτίσματος , να ανοίξω την βρύση και ελπίζω όλα τα κατάλοιπα να καταλήξουν στον βόθρο . Καλή η θεωρία , άντε κάντο στην πράξη . Το γώνιασμα/στρίψιμο με απασχολεί . Καμιά ιδέα ;;

  9. #19
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Πρέπει να είναι αφαιρούμενη η γωνιά για λογούς καθαρισμού. Σε άλλα σιφώνια έχει λαστιχένια τάπα, στα πιο παλιά μολυβένια είχε μπρούτζινη βιδωτή.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    abliani (01-03-21)

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι αφαιρούμενη η γωνιά για λογούς καθαρισμού. Σε άλλα σιφώνια έχει λαστιχένια τάπα, στα πιο παλιά μολυβένια είχε μπρούτζινη βιδωτή.

    Ατυχώς δεν είναι αφαιρούμενη . Είναι το πρώτο που με απασχόλησε , αλλά δεν απασχόλησε καθόλου τον υδραυλικό . Θα επιμείνω , καμιά ιδέα ;;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σιφώνια δαπέδου , πως ανοίγουν ;
    από DimMani στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-21, 20:14
  2. Θόρυβος στο σιφώνι
    από speedtouch στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-20, 21:32
  3. Ανεμιστήρας δαπέδου με πρόβλημα...
    από DimMani στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-17, 16:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας