Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Αλλαγή ηλεκτροβάνας αυτονομίας καλοριφέρ

    Χτες ειχα προβλημα στη λειτουργια του καλοριφερ ( δεν εκοβε ο θερμοστατης ) και μετα απο σχετικο ελεγχο (δεν ειμαι ο πλεον ειδικος στα ηλεκτρογουδραυλικα αλλα επειδη ειμαι ηλεκτρονικος μπορεσα να το βρω ) διαπιστωσα οτι η ηλεκτροβανα αυτονομιας εξω απο το διαμερισμα ειχε μικρη διαρροη προς το ηλεκτρικο της κομματι και προφανως απο αυτο , καποιο εξαρτημα (μια αντισταση 1Κ ή 100 Ω ) εχει καει σιγουρα . Επειδη υπαρχει η μικροδιαρροη του υδραυλικου μερους και να φτιαξω το ηλεκτρονικο , προφανως καλα ειναι να την αλλαξω συνολικα απλα ο προβληματισμος μου ειναι , ποιες ενεργειες πρεπει να κανω . Το κλεισιμο του διακοπτη δεξια αρκει για να μην τρεξουν νερα ; περιμενα αριστερα της ηλεκτροβανας να υπηρχε ο διακοπτης (εκει τον εχω δει σε καποιο βιντεο ) αλλα τον βλεπω τοποθετημενο μετα την ηλεκτροβανα προς τις παροχες .Αν χρειαστει να κλεισω απο πανω στον καυστηρα (ειναι στην ταρατσα ) πρεπει να εχω λεκανη (και αρκει ; ) για να μαζεψω τα ηδη υπαρχοντα νερα στο σωληνα; Υπαρχουν καποιες ενεργειες για να μην παρει << αερα >> το κλειστο συστημα κυκλοφοριας του νερου; Υπαρχει καποια προταση για συγκεκριμενη μαρκα ; η παλια ειναι TEMPA . Καποια οικονομικη αλλα αξιοπιστη ;
    151496086_416035169697736_6799107712969817860_n.jpg

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Δημήτρη αριστερά της ηλεκτροβάνας (όπως τη βλέπω), υποθέτω και είναι λογικό κάπου να βρίσκεται ένας διακόπτης. Για να αλλάξεις τον κορμό της ηλεκτροβάνας πρέπει να κλείσεις δύο διακόπτες (αριστερά-δεξιά). Οι δικιές μου είναι BrassForm. Είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς λειτουργούν απροβλημάτιστα αρκετά χρόνια.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikiforos. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jim21 (21-02-21)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Δυστυχως Νικηφορε δεν υπαρχει εκει βανα .Παει στο σωληνα που ανεβαινει πανω στον καυστηρα . Εκει υπαρχουν καποιες βανες και θα κοιταξω να βγαλω ακρη , ποιες εινα για το ζεστο νερο και αν υπαρχει ξεχωρη για μενα ή ειναι κοινη και για το διαμερισμα του κουνιαδου απο πανω . Η φαση ειναι οτι και στο ηλεκτρονικο κυκλωμα ελεγχου της ηλεκτροβανας , στη θεση μιας αντιστασης με χρωματα Καφε μαυρο κοκκινο που συμφωνα με την κωδικοποιηση ειναι 1 ΚΩ , ακριβως απο κατω στην πλακετα γραφει 15 ΚΩ ( οπως γραφει και αντιστοιχες τιμες για ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα ) .Το περιεργο πιο ειναι ... οτι πριν δω τι εγραφε απο κατω , μετρωντας με το πολυμετρο θεωρησα οτι ηδη ειχε αρχιζει να αρπαζει , αφου μου εδειχνε στη μετρηση .... 15 ΚΩ . Ασχολουμε με ηλεκτρονικα εδω και 35 χρονια σχεδον (μαζι με τις σπουδες ) αλλα αντισταση με χρωματα καφε μαυρο κοκκινο και χρυσο (ανοχη ) να δειχνει 15 Κ χωρις (; ) να ειναι καμμενη δεν εχω ξαναδει ... Σας τρελανα ; ε η (ιδια ) ηλεκτροβανα στο πιο κατω διαμερισμα εχει καφε μαυρο καφε ( 100 Ω ονομαστικη τιμη ) και δινει στο πολυμετρο ...15 ΚΩ ... Κατι διοδακια που εχει ολα οκ οπως και μια 39 Κ , το ρελεδακι στο πηνιο δινει 6.5 ΚΩ ...Αυτο μου φαινεται λιγο υψηλο σαν τιμη για πηνιο , ομως αν ειχε αρπαξει μαλλον δεν θα εδειχνε τιποτα .Θα κοιταξω να το αλλαξω μηπως ... σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη , γιατι μαλλον η υγρασια εντος του κουτιου μαλλον εφταιγε και αν δεν βγαλω ακρη με τις βανες πανω στον καυστηρα , θα φερω υδραυλικο και θα σταματησω να τον παριστανω εγω χαχα

Παρόμοια Θέματα

  1. Καμμένο ρελέ στον πίνακα αυτονομίας.
    από Sthol στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-21, 12:37
  2. Αλλαγή σώματος καλοριφέρ με μια βάνα
    από abalos στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-19, 16:54
  3. Αλλαγή σώματος καλοριφέρ με μια βάνα
    από abalos στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-19, 15:50
  4. Σύνδεση κεντρικού πίνακα αυτονομίας με WiFi
    από aber στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-18, 10:46
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 11:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας