Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κουζίνα

  1. #1

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    102

    Προεπιλογή Κουζίνα

    Καλησπέρα σας, παρακαλώ τις γνώσεις και γνώμες σας.
    Είναι ένας φούρνος miele του αδελφού μου που με ταλαιπωρεί (εντοιχιζόμενο).
    Θα πω εν συντομία το στορυ. Κάποια φορά ενώ έκλεισε τον φούρνο έπειτα από μαγείρεμα του έριξε το ρελέ, στη συνέχεια όλα καλά. Με φώναξε διότι έκανε το ίδιο με το που σήκωνε το ρελέ. Είχε κάψει αντίσταση αερόθερμου, αλλάχτηκε και όλα καλά. Έπειτα από δέκα μέρες ενώ έκλεισε το φούρνο πάλι έριξε το ρελέ. Απομονώνω τον ανεμιστήρα ψύξης και δουλεύει μια χαρά σε όλα. Βάζω σήμερα έναν τυχαίο ανεμιστήρα επάνω και μου το που ανεβάζω ρελέ τον ρίχνει αμέσως. Έχω αλλάξει και κεντρικό διακόπτη επιλογής προγραμμάτων. Κάτι γίνεται όταν παρεμβαίνει το ανεμιστηράκι. ΤΙ;;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Εδώ φίλε μου για να είσαι 100% σίγουρος, πρέπει να κάνεις έλεγχο ηλεκτρικής μόνωσης(Megger) για να δεις που έχεις θέμα

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Sep 2020
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Απομόνωσε τον ανεμιστήρα και έλεγξε τίς γραμμές του. Κάτι δεν πάει καλά εκεί όπως τα λες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostaspan : 16-02-21 στις 23:36

  4. #4

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    102

    Προεπιλογή

    Μια γραμμή είναι από τον διακόπτη και το άλλο από κλέμα που παίρνει ρεύμα.
    Βασικά το απομόνωσα, έδωσα φάση, γείωση από την κλέμα και απλά για την ώρα κλείνω την κουζίνα από τον πίνακα όταν τελειώσει το ψήσιμο γιατί δουλεύει συνέχεια.
    Απλά ακόμη μου έχει μείνει η απορία.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Μεσσήνιε, χωρίς παρεξήγηση να σου πω 2 πράγματα και αν θες τα κρατάς. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη ή μάστορα άλλα όσο ζω θέλω να μαθαίνω και να διαβάζω, σίγουρα. Απο μικρό παιδί είχα κόλλημα με το "γιατί και πως" και ήθελα να γίνονται όλα βάση ασφαλείας και να έχω την απάντηση, στο γιατί, προκλήθηκε μια ζημιά. Νομίζω ότι γενικά δεν είναι σωστό να αλλάζουμε πράγματα χωρίς να είμαστε σίγουροι. Πρώτον, θα εκτεθούμε σε άγνωστο πελάτη, αλλά θα αυξήσουμε και το κόστος. Δεν ξέρω αν είσαι επαγγελματίας ή αν βοηθάς τον αδερφό σου, αλλά αν όντως είσαι ηλεκτρολόγος, να αγοράσεις ένα μεγκώμετρο, δεν κοστίζει ακριβά με 100-150ευρώ θα κάνεις τη δουλειά σου. Δεν νοείται ηλεκτρολόγος χωρίς αυτό το όργανο και δεν λέω ότι τα όργανα κάνουν το μάστορα, αλλά τον βοηθάνε σίγουρα σε πάρα πολλές υποθέσεις. Έτσι μεθαύριο, αμέσως οταν βρεθείς κάπου θα ξέρεις εξαρχής ότι αυτά που μέτρησες είναι εντάξει και δε θα υπάρχει θέμα με την ασφάλεια. Σε γνωστή μου, πήγε ηλεκτρολόγος και της είπε δεν ξέρω που είναι η διαρροή πέτα το φούρνο(αφού πρώτα της άλλαξε αυτά που νόμιζε), πήγε συνάδελφος μου με το εργαλείο και εντόπισε αμέσως το πρόβλημα. Ακόμα και εγώ που είμαι ηλεκτρονικός έχω τέτοιο όργανο και με έχει σώσει, ειδικά σε μοτέρ βιομηχανίας και σε περιπτώσεις που μου λένε "κάποτε το κάνει κάποτε δεν το κάνει".

    ΥΓ. Στην Ελλάδα είμαστε πίσω σε πάρα πολλά θέματα. Βλέπω βιντεάκια που ανεβάζουν ελληνικά κανάλια απο πολυτεχνίτες για το πώς πχ να φτιάξεις μια μπαλαντέζα ή ένα καλώδιο (άπο το οποίο, περνάει ένα υψηλό ρεύμα) και παρότι γίνεται με λάθος τρόπο η όλη παρουσίαση και η αναπαραγωγή, κανείς δεν γνωρίζει, ότι και η κατασκευή καλωδίου απαιτεί μέτρηση μόνωσης.

  6. #6

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    102

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ pliktras.
    Δεν είμαι Ηλεκτρολόγος και φυσικά δεν είμαι επαγγελματίας. Έχω γνώσεις ηλεκτρονικών και ρεύματος και γι'αυτό βοηθάω τον αδελφό μου. Το γιατί το έχω και εγώ μια ζωή μέσα μου, απλά εδώ είναι μετρημένα κουκιά. Έχεις δίκιο όσο αφορά το μεγκόμετρο.
    Σε ευχαριστώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουζίνα αερίου
    από Ελεάννα στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-20, 18:30
  2. [Άλλη] αλλαγή αντίστασης σε κουζίνα
    από goosey στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 17:51
  3. [Miele] κουζίνα H5241B klixon
    από GeorgeZ στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-17, 09:03
  4. [Άλλη] Κουζίνα princess
    από jcb στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 22:10
  5. [Άλλη] Πρόβλημα με κουζίνα
    από Neurotic στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 15:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας