Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo600f
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    ΕΎΟΣΜΟΣ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Ενεργό subwoofer πρόβλημα

    Ενεργό subwoofer sony sa- wms335 .Σε χαμηλή ένταση δεν ακούγεται τίποτα, μόλις το δυναμωσεις βγάζει ήχο με διακοπές και παραμορφωμένο. Το λαμπάκι του πράσινο ,το auto save power δουλεύει, καλώδιο (line in) αλλαξα τίποτα.Το άνοιξα καμμένο δεν φαίνεται κάτι ούτε μυρίζει, κολλήσεις φαίνονται καλές.Αν μπορει κάποιος να με κατευθύνει τι να ψάξω, με τα ηλεκτρονικά έχω μικρή εμπειρία. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Teo600f Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργό subwoofer sony sa- wms335 .Σε χαμηλή ένταση δεν ακούγεται τίποτα, μόλις το δυναμωσεις βγάζει ήχο με διακοπές και παραμορφωμένο. Το λαμπάκι του πράσινο ,το auto save power δουλεύει, καλώδιο (line in) αλλαξα τίποτα.Το άνοιξα καμμένο δεν φαίνεται κάτι ούτε μυρίζει, κολλήσεις φαίνονται καλές.Αν μπορει κάποιος να με κατευθύνει τι να ψάξω, με τα ηλεκτρονικά έχω μικρή εμπειρία. Ευχαριστώ.
    Κομμένο ίσως το φιτίλι στον κώνο του μεγαφώνου.......? Πρέπει να δοκιμάσεις το μεγάφωνο έξω από το κουτί του sub ΄΄ μεμονωμένος έλεγχος με άλλη πηγή΄΄ .
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    δοκιμασε και με ενα αλλο μεγαφωνο για να δεις εαν το προβλημα ειναι στο μεγαφωνο η στον ενισχυτη.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo600f
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    ΕΎΟΣΜΟΣ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Το φυτιλί είναι εντάξει. Το woofer δεν έχω να το δοκιμάσω αλλού, αλλά το μέτρησα με το πολυμετρο ,έχει 8Ωμ ,όταν το πατάς προς τα μέσα σιγά σιγά μειώνεται η αντίσταση μέχρι που δείχνει 0Ωμ.Κινείτε ομαλά χωρίς θόρυβο. Θεωρώ ότι το woofer είναι καλό. Για να μην αρχίσω και ξηλωνω οτι να' ναι και να μετράω, καμία ιδέα τι εξάρτημα μπορεί να φταίει (πυκνωτής, αντίσταση, τρανζίστορ )Ευχαριστώ.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Teo600f Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φυτιλί είναι εντάξει. Το woofer δεν έχω να το δοκιμάσω αλλού, αλλά το μέτρησα με το πολυμετρο ,έχει 8Ωμ ,όταν το πατάς προς τα μέσα σιγά σιγά μειώνεται η αντίσταση μέχρι που δείχνει 0Ωμ.Κινείτε ομαλά χωρίς θόρυβο. Θεωρώ ότι το woofer είναι καλό. Για να μην αρχίσω και ξηλωνω οτι να' ναι και να μετράω, καμία ιδέα τι εξάρτημα μπορεί να φταίει (πυκνωτής, αντίσταση, τρανζίστορ )Ευχαριστώ.
    Την στιγμιαία διακοπή δεν θα μπορούσες να την δεις με πολύμετρο. Δεν προλαβαίνει να στην δείξει .Το Woofer πρέπει να δοκιμαστεί να παίξει με άλλη πηγή.#2
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 18-02-21 στις 08:32
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Teo600f Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φυτιλί είναι εντάξει. Το woofer δεν έχω να το δοκιμάσω αλλού, αλλά το μέτρησα με το πολυμετρο ,έχει 8Ωμ ,όταν το πατάς προς τα μέσα σιγά σιγά μειώνεται η αντίσταση μέχρι που δείχνει 0Ωμ
    Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω, δεν μου ακούγεται φυσιολογικό! Τί δουλειά έχει η ωμική αντίσταση του πηνίου σε DC, με τη θέση του σε σχέση με το μαγνήτη; Κάτι μου λέει ότι βρήκες το πρόβλημα, αν η μέτρηση είναι σωστή.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo600f
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    ΕΎΟΣΜΟΣ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Θα το δοκιμάσω με άλλη πηγή και θα ενημερώσω

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Teo600f για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (18-02-21)

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo600f
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    ΕΎΟΣΜΟΣ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Τελικά το έφτιαξα .Μετά από παρότρυνση γνωστού αγόρασα και άλλαξα όλα τα ic (8τεμ) BA4558 .Χρησιμοποιησα rc4558p απο τα χαρακτηριστικά τους θεώρησα ότι ταιριάζουν. Δύο βδομάδες σχεδόν, παίζει 5-6 ώρες κάθε μέρα χωρίς πρόβλημα .Εχω την εντύπωση ότι παίζει πιο καλά και στο ίδιο level η ένταση παίζει πιο δυνατά.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Teo600f για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (23-03-21)

  11. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Teo600f Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το έφτιαξα .Μετά από παρότρυνση γνωστού αγόρασα και άλλαξα όλα τα ic (8τεμ) BA4558 .Χρησιμοποιησα rc4558p απο τα χαρακτηριστικά τους θεώρησα ότι ταιριάζουν. Δύο βδομάδες σχεδόν, παίζει 5-6 ώρες κάθε μέρα χωρίς πρόβλημα .Εχω την εντύπωση ότι παίζει πιο καλά και στο ίδιο level η ένταση παίζει πιο δυνατά.
    Οπότε δεν ήταν στο μεγάφωνο το πρόβλημα αλλά στην προ ενίσχυση. Ενδιαφέρουσα βλάβη αν είναι αυτή 100%.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Home Cinema] δεν δουλευει το subwoofer
    από johnpats στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-18, 17:38
  2. [Ηχεία Αυτοκινήτου] προβλημα με subwoofer
    από rexton32 στο forum Car HiFi & Safety
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 19:09
  3. [Ηχεία] Αναζήτηση σχηματικού για το το ενεργό ηχείο GSR12 της M-audio
    από Thansavv στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 18:24
  4. [Τελικός Ενισχυτής] Spicom pro αυτοενισχυόμενα ενεργά
    από διμαρα11 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 21:06
  5. Προβλημα σε SubWoofer
    από amnisia στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 00:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας