Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό 24V-2A, 5V-1.5A,3.3V-2A

    Γειά σας,καλώς σας βρήκα!
    Έκανα μια προσπάθεια να επιδιορθώσω ένα τροφοδοτικό smps αν το λέω καλά και απ ότι βλέπω όλα πήγαν καλά,μετα από πολύ ψάξιμο και έλεγχο βρήκα ένα μοσφετ και την αντίστοιχη αντίσταση οδήγησης του καμμένη,ένα τσιπ που απ ότι έχω καταλάβει είναι ένας ελεγκτής pwm ρεύματος καθώς και κάτι τρανζίστορ καμμένα.Όλα αυτά τα άλλαξα και ενεργοποίησα το τροφοδοτικό αφού είχα ελέγξει όλες τις διοδους και τα υπολοιπα τρανζίστορ ότι είναι καλά.Πήρα το πολύμετρο και μέτρησα τις εξόδους και είδα ότι είναι σωστές αλλά παρατήρησα το εξής,κοντά στις εξόδους των 24,5 και 3.3V έχει κάτι αντιστάσεις,οι αντιστάσεις των 24 βολτ μετα απο καποια λεπτα καινε,είναι δύο 100ohm συνδεδεμένες σε σειρά.
    Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο τροφοδοτικό δεν το είχα παρατηρήσει άλλη φορά για να ξέρω αν και πριν την επισκευή μετά από λίγα λεπτά οι αντιστάσεις αυτές έκαιγαν,είναι φυσιολογικό αυτό?

    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θέλω να μάθω αν είναι φυσιολογικό αυτό.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Φωτογραφια! Ισως βοηθουν την σταθεροποιηση. Εχουν 24v στα ακρα; 200ωμ; και ζεματανε;;;; δεν αντεχεις να τις ακουμπας;

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Γειά σου κλικ,ναι εχουν 24v στα ακρα και ζεματανε μετα απο λιγη ωρα.Λοιπόν αφερεσα αυτές τις αντιστάσεις και τις μέτρησα και κάτι δεν πάει καλά ή εγώ δεν διαβάζω σωστά τον χρωματικό κώδικα.Τις μέτρησα μια μια ξεχωριστά και έβλεπα ~0.35k ohm στην κάθε μια και σύνολο ενωμένες σε σειρά όπως ήταν κανονικά ~0.70k ohm.Βέβαια τα χρώματα των αντιστασεων είναι καφε-μαυρο-καφέ-χρυσό που σημαίνει ότι είναι 100ohm η κάθε μία....

    Η αντιστάσεις εινσι αυτές και απ ότι
    κατάλαβα είναι 5w σωστά?

    Σωστά δεν τα βλέπω τα χρώματα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακης12 : 28-01-21 στις 23:46

  4. #4
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Λογικά εσύ βλέπεις καλύτερα τα χρώματα παρά από τις φωτο.
    Μήπως όμως είναι ΠΟΡΤ-ΠΡΑΣ-ΚΑΦΕ ?
    Ειδικά στην πρώτη επάνω δεν δείχνουν να είναι ίδια τα ΚΑΦΕ και το ΜΑΥΡΟ σαν να πρασινίζει λίγο
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Γιώργο η αλήθεια είναι ότι αν τις δεις σε φουλ φωτισμο φενονται τα χρώματα κάπως αλλά από την άλλη αφού δείχνουν 0.35k ohm σωστά λες οτι πρέπει να είναι πορτοκαλί -πράσινο -καφέ δηλαδή 350 ohm άρα λάθος δικό μου,ετσι και αλλιώς τι πιθανότητες υπάρχουν και οι δύο να έχουν "χαλάσει " και να δείχνουν ίδιες τιμές! Το θέμα όμως είναι γιατί ζεματανε??Οι αντιστασεις αυτες ειναι συνδεδεμένες σε σειρά και παράλληλα με την έξοδο,δεν έχω κάποιο φορτίο συνδεδεμένο στην έξοδο.

    Το μόνο που δεν έχω ελέγξει είναι το ha17431vp,μπορεί να προέρχεται από εκεί το πρόβλημα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακης12 : 29-01-21 στις 01:25

  6. #6
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Οι αντιστάσεις δεν έχουν πρόβλημα ούτε υπερθερμαίνονται. H ισχύς που καταναλώνει η κάθε μια είναι περίπου 1/2W και την ίδια ισχύ καταναλώνουν είτε βάλεις φορτίο είτε όχι αφού βρίσκονται πάνω στα 24V.
    Για μένα το τροφοδοτικό σου δουλεύει σωστά εφ' όσον όπως λες βγαίνουν οι τάσεις που έχουν οριστεί από τον κατασκευαστή.
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,κάπου είδα ότι γενικά είναι καλό όταν γίνεται επισκευή ενός τροφοδοτικου καλό είναι στην θέση της ασφάλειας να μπαίνει μια λάμπα ώστε να τσεκάρεις αν κάτι δεν πάει καλά ώστε να γλυτώνεις κάθε φορά τα καμμένα υλικά αν υπάρχει ακόμα κάποιο βραχυκύκλωμα.Έτσι έβαλα μια λάμπα στην θέση της ασφάλειας και είδα το εξής, την πρώτη φορά είχα πάνω τις αντιστάσεις αυτές και είδα ότι η λάμπα φωτιζε λίγο όταν το ενεργοποιούσα,μετά αφαιρεσα αυτές τις αντιστάσεις και ξανά ενεργοποίησα το τροφοδοτικό και είδα ότι η λάμπα δεν άναβε καθόλου ύστερα από ένα στηγμιαιο αναμα που έκανε στην αρχή.Άρα αφού οι αντιστάσεις αυτές είναι παράλληλα με την έξοδο θα έχω κάποια κατανάλωση οπότε λογικό να ανάβει λίγο η λάμπα όταν είναι αυτές πάνω.Αν υπολογίσουμε το ρεύμα θα βρούμε ότι είναι Ir = 24V/700R = 0.034A ή 34mA και Pr = 0.001156A*700R = 0.8092W επομένως έχουμε κατανάλωση κοντά στο 1W άρα είναι λογικό να ζεματανε μετα απο λίγο έτσι? Όταν εννοώ ζεματανε θέλω να πω ότι με τα από κάποιο διάστημα δεν μπορεις να τις αγγίζεις.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    12v δεν εχει το τροφοδοτικό? μια φωτο του μπορουμε να εχουμε?

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις μέρες το τροφοδοτικό το έχω πάνω στο μηχάνημα και δουλεύει ακόμα! Δεν μπορούσα να περιμένω το νεο που παράγγειλα,θα αργήσει πολύ!Κάποια μέρα ίσως βρω χρόνο να τραβήξω κάποιες φωτογραφίες απλά πρέπει να το κάνω βίδες το μηχάνημα γιατί δεν είναι εύκολα προσβάσιμο.

    Οι συγκεκριμένες αντιστάσεις που είναι παράλληλα με την εξοδο είναι για να κρατάνε σταθερή την τάση?

    Σύμφωνα με τους παραπάνω υπολογισμούς δεν είναι λογική η θέρμανση τους?

    Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό δεν το είχα παρατηρήσει ξανά οπότε μου προέκυψαν κάποιες αμφιβολίες όταν είδα μετά την επισκευή να ζεσταίνονται έντονα οι αντιστάσεις,βέβαια μπορεί να είναι και λογικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακης12 : 31-01-21 στις 20:23

  10. #10
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Ναι οι αντιστασεις βοηθουν τη διατήρηση ελαχιστου ρεύματος που απαιτει η συγκεκριμένη σχεδιαση που ακολουθηθηκε. Η θερμοτητα δεν ειναι προβλημα, προφανώς δεν αποδιδει περισσοτερη ενεργεια απ οση θα υπολογιζεις με τον γνωστο τυπο... αλλιως θα σε καλουσε ο πετρος ζωγραφου να δουλεψετε μαζι (τους ακροατες του).

Παρόμοια Θέματα

  1. απο RJ 24V γίνεται σε 6V ;;;
    από 1kost1 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-20, 22:08
  2. Victron energie Atlas inverter 24V 2000W
    από GeorgeZ στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-19, 16:31
  3. Προσαρμογή 24v μοτέρ σε γεννήτρια
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-18, 17:38
  4. Φορτιστης μπαταριων αυτοκινητου 12-24v
    από mariosmfj στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-16, 16:09
  5. Ρελε 24V 30A
    από JOUN στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-15, 19:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας