Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή Τι πρωτότυπο, πάλι για πλακέτα

    Αγαπητοί συνφορουμίτες γειά σας.
    Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με την πλακέτα του διαδρόμου μου, (premier 1688a) αγορασμένος από Μακρο προ 7-8 χρόνια.
    Στη διετία άλλαξα για πρώτη φορά πλακέτα 120++ ευρο και τώρα πάλι μάλλον τα ίδια.
    Η διαφορά σήμερα είναι, πρώτον ότι έχασα τα στοιχεία του τεχνικού και το Μάκρο δε συνεργάζεται πλέον με κανένα, δεύτερον, οι τεχνικοί που βρήκα στο τηλέφωνο, θέλουν να έρθουν να πάρουν όλο το διάδρομο ξεκινώντας με ένα 50άρι και ότι βγει στη συνέχεια (άμα βγει από το σπίτι ότι και να σου ζητήσουν για να γυρίσει τα πληρώνεις ή όχι), και τρίτον, οι καιροί είναι δύσκολοι και απ'ότι διάβασα σε άλλες καταχωρήσεις τα διακοσάρια και τα τριακοσάρια δεν σπανίζουν.
    Οπότε έβγαλα κάτι σκουριασμένα κατσαβίδια, έβαλα μπαταρίες στο πολύμετρο διάβασα και το πόνημα "Μπάμπης ο μικρός ηλεκτρολόγος" και πήρα τη πλακέτα στο χέρι ψάχνοντας λύση.
    Πρώτα σιγουρεύτηκα ότι το μοτέρ γυρνάει, με μπαταρία από μηχανάκι 12v, ακολουθεί και ο ιμάντας χωρίς βάρος βέβαια και σταματάει και με το χέρι αλλά το βρίσκω λογικό καθώς το μοτέρ γράφει πάνω του DC180V-2,2 ΗΡ.
    Μετρώντας στη πλακέτα την έξοδο του +και- για το μοτέρ μου δίνει το πολύμετρο DC110V χωρίς κατανάλωση.
    Μόλις κουμπώνω το μοτέρ μηδενίζει.Παρεμπιπτόντως η τροφοδοσία για τον πίνακα ενδείξεων και οι ενδείξεις λειτουργούν, οπτικά δε, δεν φαίνεται ούτε κάτι φουσκωμένο ούτε κάτι μαυρισμένο.
    Η ερωτήσεις λοιπόν είναι, υπάρχει τρόπος ελέγχοντας ή αλλάζοντας κάτι μόνος μου να βρώ άκρη;
    Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ίδια πλακέτα για αντικατάσταση;
    Εάν μου στείλουν μία πλακέτα από Κίνα (αλλά λένε μέχρι 1,25ΗΡ) με κανα 35άρι ευρό αξίζει, θα ταιριάζει και θα γίνει δουλειά;
    Βρέθηκε επίσης στην Άπω ανατολή τροφοδοτικό με ποντεσιόμετρο για μοτέρ συνεχούς 2000W (λύση ανάγκης και ιδιοκατασκευή).
    Και αυτή είναι η πλακέτα μου για όποιον τη γνωρίζει, το δε τσιπάκι προγραμματισμού είναι τσιμενταρισμένο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Προεπιλογή

    για να χαλάει συνέχει σημαίνει η ελατωματική παρτίδα υλικού στην γραμμή παραγωγής ή ποιο πιθανόν κακή σχεδίαση... και αυτό που συνήθως αστοχεί στην κακή σχεδίαση είναι αυτά που αναλαμβάνουν τον έλεγχο φορτίων... άρα σε πρώτη φάση ελέγχεις ρελέ και τρανζίστορ ισχύος!

    κάνε έλεγχο και στη γέφυρα ανόρθωσης!!!

    το τσιμενταρισμένο τσιπακι ειναι μεσα στο μαυρο πλαστικο κουτι που φαίνεται?

    αφού έχει ενδείξεις έχεις πολλες πιθανότητες οτι ο μικροελεγκτής δεν έχει βλάβη....

    μην βάλεις άλλη πλακέτα αν δεν είναι ίδια... την ποιο μικρή θα την κάψει...

    καλο θα ταν αν έβαζες και άλλες φωτογραφίες ώστε να φαίνεται η πλακέτα και από άλλες πλευρές... πχ από πάνω και από αριστερα...
    τωρα πχ δεν έχουμε εικόνα πως οδηγείται το τρανζίστορ ισχύος που είναι στην ψύκτρα...
    ποιο ειναι το τρανζίστορ στην ψύκτρα?

    το καλό είναι οτι είναι πλακέτα μίας όψης οπότε ξεκολάς και ελέγχεις εύκολα τα εξαρτήματα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 08-11-14 στις 21:25

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    chip ευχαριστώ για την απάντηση.
    Τα ρελέ ακούγονται, το τσιπάκι υποθέτω ότι είναι μέσα στο κουτί, οι φωτογραφίες σε λίγο.
    Το τρανζίστορ και η γέφυρα δε θα έπρεπε να έχουν αλλοιώσεις από θερμοκρασία; αυτή δεν είναι η ζημιά τους ;

    Χωρίς να μπλέκω με επισκευές και πιθανές αποτυχίες ή επαναλήψεις της ίδιας βλάβης, μήπως η αγορά κάτι τέτοιου στα περίπου 30 ευρο θα με κάλυπτε;δεδομένου ότι το μοτέρ μου είναι 2,2ΗΡ (λέει)
    Είναι η απλή λύση με ποντεσιόμετρο που έλεγα πιο πάνω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχάς το τρανζίστορ IRFP460 και η δίοδος δίπλα ήταν καλυμμένες με πλαστικό και στερεωμένες με ένα ελασματάκι πάνω στο σασί χωρίς αλοιφή.
    Και τώρα με το φλας βλέπω η δίοδος έχει το χρωματάκι της.


    Ελέγχω αυτά τα δύο και βλέπουμε.

    Να και το τσιμενταρισμένο κουτάκι. Τι προστατεύουν άραγε;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν ένας διάδρομος γυμναστικής είναι απλά ένα μοτερ που γυρίζει και ρυθμίζεις στροφές.... οπότε δεν θα μου άρεσε σαν ιδεά να μπεί άλλη πλακέτα... στην πλακέτα επίσης που δείχνεις λείπει ο μικροελεγκτής...

    Ο μικροελεγκτης στη δική σου πλακέτα είναι αυτό που λέει ATMEL....

    Τα ρελέ οτι κάνουν τσικ δε σημαίνει οτι δουλευουν απαραίτητα... Για να είσαι σίγουρος οτι δουλεύουν πρέπει να αφαιρεθούν από την πλακέτα να τους δωθεί η τάση που θέλει το πηνίο τους και να ελέγξουν ένα μικρό φορτίο...

    Επίσης η δίοδος η γέφυρα και το τρανζίστορ πρέπει να ελεγχθούν... (αν πρώτα φανεί οτι τα τρία ρελέ είναι εντάξυ) Κάποιες φορές οταν καίγονται (διοδος γεφυρα τρανζίστορ) κάνουν τρύπα (μικρή ή μεγάλη) κάποιες φορές όμως δεν φαίνεται τίποτα εξωτερικα που να προδίδει καμένο εξάρτημα....

    Το καλυμένο κύκλωμα φαίνεται αναλογικό... πιθανό να είναι κύκλωμα οδήγησης του mosfet ίσως με κάποια προστασία... ή κάνει κάποια μέτρηση (τάσης ή ταχύτητας) δεν είναι ξεκάθαρο....

    πιθανό να υπάρχει καποιος αισθητήρας ταχύτητας στο διάδρομο θα πρεπε με κάποιο τρόπο να ελεγχθεί και αυτός....

    το τσιπάκι στα αριστερά είναι κάποιο LM324 ή LM339 ή είναι σβησμένα τα χαρακτηριστικά? πάντως είναι φθηνή κατασκευή με όχι επώνυμα υλικά κρίνωντας απο τους Chong πυκνωτές....

    όταν λες οτι λειτουργούν οι ενδείξεις σημαίνει οτι δείχνει οτι ρυθμίζει ταχύτητα? οτι πχ βαζεις ένδειξη 10... ή δειχνει οτι ειναι στο μηδεν η ταχύτητα ενώ ζητάς της αύξηση της?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 10-11-14 στις 21:19

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλε chip σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Τα ρελέ κάνουν και άλλη δουλειά εκτός από τσικ; Πάντως θα ελεγχθούν με τη σειρά που προτείνεις.
    Ευτυχώς έχω κρατήσει και την προηγούμενη πλακέτα οπότε έχω περιθώρια για πειραματισμούς και συγκρίσεις.
    Το τσιπάκι πράγματι είναι ξυσμένο-σβησμένο στα πλαίσια της μυστικότητας του προγράμματος της ΝΑΣΑ για σωματική άσκηση αστροναυτών. Αισθητήρας ταχύτητας εκτός από το φωτοκύτταρο;
    Οι ενδείξεις δουλεύουν και με το παραπάνω, με το "start" μετράει χιλιόμετρα, ανεβοκατεβάζει ταχύτητες, προγράμματα μέχρι και θερμίδες μου καίει (έχω χάσει κιλά και κιλά).
    Μπορεί ένας διάδρομος να μην είναι μόνο ένα μοτέρ, αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα έτσι δούλευε, χώρια που άμα δε βρώ λύση μόνος μου δε ξέρω αν αξίζει να επενδύσω χρήματα στο συγκεκριμένο διάδρομο.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρελέ κάνουν και άλλη δουλειά εκτός από τσικ;
    Προφανώς δεν τα βάζουν για να κάνουν απλά έναν τέτοιο ήχο, έτσι δεν είναι; Φιλικά πάντα. Στην ουσία είναι διακόπτες που αντί να τους πατάει κάποιο χέρι, τους πατάει ένας ηλεκτρομαγνήτης. Εφόσον εσύ ακούς το "τσικ" το ρελέ μηχανικά είναι εντάξει, αλλά οι επαφές του, στο σημείο που ακουμπάνε μεταξύ τους, μπορεί να μην αφήνουν το ρεύμα να περάσει, κυρίως επειδή έχουν μαυρίσει από τη χρήση. Πρέπει λοιπόν να το βάλεις να οπλίσει και με ένα πολύμετρο να δεις αν οι επαφές του δείχνουν βραχυκύκλωμα, ή εναλλακτικά, όπως είπε και ο Θανάσης, να του βάλεις ένα μικρό δοκιμαστικό φορτίο (μια μικρή λάμπα π.χ.)

    Τώρα για να είναι το πρόβλημά σου μόνο ημιαγωγοί, το βλέπω δύσκολο. Αυτοί συνήθως εάν χαλάσουν βραχυκυκλώνουν (εκτός αν σκάσουν τελείως, οπότε φαίνονται με γυμνό μάτι). Συγκεκριμένα αν είχες βραχυκύκλωμα στη γέφυρα ανόρθωσης ή στη δίοδο ισχύος που είναι στην ψύκτρα (το χρώμα είναι φυσιολογικό) θα είχες πτώσεις/καψίματα ασφαλειών και/ή εξαϋλωμένους χαλκοδιαδρόμους στην πλακέτα, ενώ αν είχες βραχυκύκλωμα στο MOSFET ισχύος το μοτέρ θα δούλευε μονίμως στο φουλ.

    Οπότε εκτός από τους ημιαγωγούς ισχύος δες για κατεστραμμένους χαλκοδιαδρόμους στην πλακέτα (φαίνονται με το μάτι και επίσης θα έχουν αφήσει ίχνη μαυρίλας στο κουτί κάτω από την πλακέτα), όπως επίσης για καμμένες ασφάλειες ή κακές επαφές (στη σύνδεση του μοτέρ κυρίως), ή σπασμένες/ραγισμένες κολλήσεις.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλιππε σ'ευχαριστώ κι εσένα για τη συνδρομή σου.
    Τελικά, χωρίς συμπτώματα, χρωματικές αλλοιώσεις, εκρήξεις και μαυρίσματα (όλα όπως τα έφτιαξε ο πατέρας τους), η λύση στο πρόβλημα δε γίνεται να αντιμετωπιστεί μάλλον από κάποιον των γνώσεών μου. Βέβαια εκείνο που κάνει "τσικ" το επανέλαβα γιατί μου άρεσε όπως το ανέφερε ο φίλος chip (Θανάσης; ), φαντάζομαι χοντρικά καταλαβαίνω τη χρήση και τη λειτουργία του.
    Οπότε περιορίζομαι στον έλεγχο ή αλλαγή 2-3 εξαρτημάτων καθώς τα υπόλοιπα είτε είναι τσιμενταρισμένα είτε με σβησμένα στοιχεία.
    Εξάλλου γιαυτό έγινε η αλλαγή της πλακέτας τη πρώτη φορά από τον τεχνικό που είπε ότι είναι μη επισκευάσιμη.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξάλλου γιαυτό έγινε η αλλαγή της πλακέτας τη πρώτη φορά από τον τεχνικό που είπε ότι είναι μη επισκευάσιμη.
    Ε, καλά, οι σημερινοί τεχνικοί αντιμετωπίζουν μια ολόκληρη πλακέτα ως ανταλλακτικό. Δεν κάθονται να την επισκευάσουν, και οι περισσότεροι δεν ξέρουν να κάνουν κάτι τέτοιο κιόλας. Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν επισκευάζεται.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Όχι μόνο σαν ένα ανταλλακτικό αλλά στο πουλάνε και 4-5 φορές πάνω από την αξία του.
    Γιαυτό καταλήγουμε να ψάχνουμε για λύσεις πρώτα στο ιντερνετ και μετά στον μάστορα, άμα ξέραμε και κινέζικα ....

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα εγκεφάλου
    από ane.pagtzo στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-14, 00:22
  2. [Κλιματιστικό Toyotomi] Μάλλον πλακέτα;
    από catamaran100 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-14, 14:58
  3. [Κλιματιστικό] πλακέτα air condition
    από andreas157 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 22:40
  4. [Τηλεόραση Sony] SONY KV-29X5D Δεν έχει ήχο πάλι!
    από supermanboy στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-12, 20:53
  5. Πλακέτα Κλιματιστικού
    από Νικος Κασωτάκης στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-11, 13:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας