Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Basscadet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Καμένη πλακέτα για Indesit WG 1031 TP R

    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά
    έχω ένα πλυντήριο Indesit μοντέλο WG 1031 TP R που σταμάτησε να γυρίζει ο κάδος. Τα προγράμματα εκτελούνται κανονικά, όλες οι αντλίες και χρονοδιακόπτες λειτουργούν απλά δεν γυρίζει ο κάδος (χαρακτηριστικά στην τελευταία πλύση που λειτουργούσε έριξε μία ασφάλεια στον πίνακα -όχι το ρελέ). Ήρθε τεχνικός, το είδε και μου είπε οτι είναι θέμα πλακέτας, την οποία δεν βρίσκει στα ανταλλακτικά καθώς το πλυντήριο είναι 16+ ετών. Πήρα κι εγώ 2-3 ανταλλακτικάδες και δεν την έχει κανένας, ούτε καν για παραγγελία.

    Σε μία ματιά που έριξα στην πλακέτα πίσω, είναι της Remco μοντέλο 5525 και πρόσεξα οτι κάτω δεξιά είχε τινάξει την διαδρομή, πέταξε τον χαλκό εκεί (κόκκινο βελάκι) κι είχε μαυρίσει άρα εκεί μας έκανε το τσαφ. Αν προσέξτε στο μπλε τοξάκι έχει και κάτι σαν ρωγμή (!) εκεί, σαν να λύγισε κάπως η πλακέτα. Το σύγκρινα με άλλες φωτογραφίες που βρήκα online (τις έβαλα πιο κάτω) κι εκεί είχε κανονική διαδρομή που σε μένα είχε ξηλωθεί. Η κομμένη αυτή διαδρομή πάει στο ανόδιο 2 μιας τριοδου BTB12 600 BW (πράσινο τοξάκι). Αφού μου είπε οτι δεν υπάρχει ανταλλακτικό και πάω για νέο πλυντήριο είπα να ενώσω το κομμένο σημείο να δω τι γίνεται κι ενώ ξεκίνησε το πρόγραμμα, αναμενόμενα άρχισε να γυρίζει το μοτέρ αλλά σε μεγάλη ταχύτητα οπότε το σταμάτησα. Για να έκανε τόσο μεγάλο τσαφ σχεδόν σίγουρα κάηκε το τριοδάκι πίσω (κι ίσως και κάτι άλλο) οπότε αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να τη στείλω για επισκευή (τρέχα γύρευε τώρα με τις μεταφορικές και τα lockdown) είτε να παραγγείλω απ έξω μία πλακέτα που βρήκα στα 75 ευρώ από Γαλλία στο ebay (κι εκεί πάλι θα περιμένω πολύ περισσότερο με τα ταχυδρομεία λόγω COVID). Αν πάρω εκείνη απ έξω χρειάζεται κάποιο προγραμματισμό; Υποθέτω πως όχι γιατί φαίνεται πολύ απλό κύκλωμα που απλά ανεβοκατεβάζει στροφές στο μοτέρ, δε μοιάζει να κάνει κάτι παραπάνω. Ευχαριστώ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Ας πούμε ότι η πλακέτα επισκευάζεται και είναι καμένο το triac και η αντίσταση στη βάση του, μπορεί όταν τοποθετηθεί πάνω στη συσκευή να κάνει τσαφ και να καεί πάλι. Αν το μοτέρ π.χ έχει ζημιά τότε δεν πρόκειται να λειτουργήσει η πλακέτα.Επομένως αν αυτό το triac τροφοδοτεί το μοτέρ τότε ένας έμπειρος τεχνικός πρέπει πρώτα να ελέγξει το μοτέρ αν είναι στα καλά του και μετά την πλακέτα.Και δεν είναι μόνο το Triac και η αντίσταση βάσης . Είναι και η DZ1 και τέλος πάντων διάφορα από εκεί πάνω, αλλά το μοτέρ είναι στα καλά του???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 05-01-21 στις 16:22
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Basscadet (06-01-21)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη Basscadet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Τι να σου πω, ο πλυντηριάς που ήρθε έριξε μια ματιά κάτω στο μοτέρ να δει σε τι κατάσταση είναι τα καρβουνάκια, το βάλαμε μία μπροστά να δούμε τι κάνει και μου πε οτι φταίει πλακέτα. Μετά που έκανα γέφυρα στο κομμένο σημείο γύρισε κανονικά το μοτέρ αλλά το έκλεισα αμέσως γιατί έπαιρνε στροφές ενώ έπρεπε να γυρνάει πιο χαλαρά, άρα γυρίζει μεν αλλά δεν έχω ιδέα αν στέλνει άσχετα ρεύματα δε. Άρα μου λες οτι πιθανόν να χει κάποιο θέμα και το μοτέρ και να ρίχνει κεραυνούς στην πλακέτα (αλλά τρέχα γύρευε ποιός θα το κοιτάξει αυτό).

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Χρειάζεται μετρήσεις με πολύμετρο και για τα υπόλοιπα. Το triac και η αντίσταση πάνε σίγουρα για άλλαγμα και δεν ξέρω τι άλλο Οι φωτό δεν είναι και τόσο καθαρές. Για τα καταστήματα ισχύει το clickaway με ραντεβού

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIK721 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Basscadet (06-01-21)

  7. #5
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    To triac έστω ότι το βρίσκεις (να προσέξεις το επίθεμα να είναι BW) θα πρέπει όμως να είσαι τυχερός αν δεν έχει πειράξει τον μC γιατί όσο μπορώ να δω οδηγείται απ' ευθείας από αυτόν.
    Αν πάρω εκείνη απ έξω χρειάζεται κάποιο προγραμματισμό; Υποθέτω πως όχι γιατί φαίνεται πολύ απλό κύκλωμα που απλά ανεβοκατεβάζει στροφές στο μοτέρ, δε μοιάζει να κάνει κάτι παραπάνω.
    Αν έχει ίδια στοιχεία με την δική σου είναι οκ
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gep58 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Basscadet (06-01-21)

  9. #6
    Το avatar του χρήστη Basscadet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Καθώς είναι μηχάνημα με δυνατό μοτέρ καλό είναι να μη ρισκάρω μπαλώματα (δεν είμαι τεχνικός) μη βρω το μπανιο μου γκρεμισμένο αν αποφασίσει ν'απογειωθεί ο κάδος κάποια στιγμή. Θα έστελνα την πλακέτα σε κάποιον τεχνικό για επισκευή που έχουν και στοκ από κομμάτια και θα γίνει γρήγορα (δεν παλεύεται για καιρό χωρίς πλυντήριο). Τώρα όμως μπήκα σε σκέψεις οτι η πλακέτα έφαγε κεραυνό κανονικό από κάπου (για να ξηλωσε διαδρομή δεν ήταν απλή υπέρταση που έκαψε κάτι ευαίσθητο ηλεκτρονικό) οπότε μπορεί μεν να την φτιάξουν ή να βάλω καινούργια αλλά σε κάποιο επόμενο πλύσιμο (σύντομα θα ξανακαεί αν όχι εκείνο το σημείο κάποια μέρη παρακάτω και φτου κι απ την αρχη. Η και να μην είναι πλακέτα στα 16+ χρόνια που το έχουμε όλο και κάτι θα χαλάσει σύντομα οπότε ας πάρω καινούργιο να χω το κεφάλι μου ήσυχο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι πρωτότυπο, πάλι για πλακέτα
    από NEOMELOS στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-20, 08:32
  2. Αναζήτηση Service Manual για πλυντήριο INDESIT witxl 109
    από Spirost στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-19, 19:17
  3. [Indesit] Ερωτηση για ιμαντα πλυντηριου INDESIT WIT61EU
    από ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-19, 13:54
  4. [Άλλη] Πλακέτα indesit pwe91672w
    από Simos1982 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 15:09
  5. TDA9394H/N1/S/1031
    από vagionline στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 10:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας