Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    αλεξ
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Πανελ καλοριφερ

    Ενα θεματακι που παρατηρησα πριν απο λιγο ειναι οτι απο τα 8 σωματα καλοριφερ που εχω στο σπιτι,τα 2 σωματα δεν μου λειτουργουν σωστα!Συγκεκριμένα το 1 πανελ οι δυο ακρες ειναι καυτές αλλα στην μεση ειναι κρυο,και το 2 πανελ η δεξια του πλευρα ειναι καυτη και το υπολοιπο χλιαρο προς το κρυο! Πηγα και τα εκανα εξαερωση αλλα δεν εχει αέρα μεσα!Την πιεση στο κλειστο κυκλωμα ειναι 1,5 bar και το δοχειο διαστολης το εχω φουσκωμενο 1,3bar.Τι μπορει να φταει στην προκειμενη περιπτωση;
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    εξαερωση κανε.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέγκυ
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα έχω το ίδιο πρόβλημα με 2 σώματα απο τα 8 του καλοριφέρ. Έκανα εξαέρωση μέχρι που ετρεχε νερό αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Όταν κάνουμε εξαέρωση μέχρι ποσο πρέπει να αφήσουμε το νερό να τρέξει ώστε να έχει γίνει σωστά. Και στα δυο το νερό βγαίνει κρύο. Σας ευχαριστώ πολύ!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Μετά την εξαέρωση που πραγματοποίησαν οι 2 παραπάνω , δεν σπανίζουν περιπτώσεις που τα σώματα έχουν μια μοναδική βάνα και στην ίδια βάνα ενώνονται η είσοδος έξοδος της ροής .
    Άλλοι τις βάνες αυτές τις λένε μονοσωλήνιες ή διακόπτες βρόγχου.
    https://www.skroutz.gr/c/969/accesso...87%CE%BF%CF%85
    Χάριν της "νέας τεχνολογίας " κάθε πέρυσι και καλύτερα . (αυτά δεν είναι δικές μου γνώμες , αλλά γνώμες των τεχνικών του αντικειμένου που πέρασαν επίσης από μένα με το ίδιο πρόβλημα και μου απάντησαν κατευθείαν και μόνο με οπτική εξέταση).

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MAIK721 (03-01-21)

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    ¨Οπως πολύ σωστά το είπε το έθεσε ο Πέτρος όταν η εξαέρωση δεν επιλύει το πρόβλημα ,συνήθως οφείλεται στην σωστή ρύθμιση του διακόπτη ή στον ίδιο τον διακόπτη ή ακόμα και στην λάθος τοποθέτηση του διακόπτη.
    Στην δική μου περίπτωση ο απλός περιστροφικός (καινούριος!) διακόπτης εξαγωγής σε δισωλήνιο κεντρικής θέρμανσης ,αντικαταστάθηκε με σφαιρικό ολικής ροής της cimberio και ησύχασα.Δεν επέστρεφε αρκετό κρύο νερό, Οι διατομές ήταν σωστές αλλά όχι και η λίγο περίεργη επιδιόρθωση(μπουρδούκλωμα) που έγινε στους σωλήνες.

    Καλή χρονιά σε όλους!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 03-01-21 στις 11:58

  7. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Πολλά μπορεί να φταίνε, λάθος διακόπτες, λάθος σύνδεση, βουλωμένοι διακόπτες, βουλωμένα σώματα, λάθος επιλογή ή ρύθμιση κυκλοφορητή, ελλειπής πίεση στο σύστημα, κακή (ή καθόλου) ρύθμιση κυκλωμάτων μονοσωληνίου, με πιθανότερο πιστεύω το τελευταίο, ειδικά αν το πρόβλημα υφίστατο εξ αρχής. Κανονικά χρειάζεται επιτόπου εξέταση από έμεπιρο/γνώστη θερμοϋδραλικό (όχι "όλα τα σφάζω" συγκολλητή χαλκοσωλήνων). Από απόσταση μόνο εικασίες μπορεί να γίνουν, εφόσον δοθούν περισσότερες πληροφορίες. Για αρχή:
    Το πρόβλημα υπήρχε ανέκαθεν, ή εμφανίστηκε με τα χρόνια;
    Το σύστημα είναι μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο;
    Σε περίπτωση μονοσωληνίου, είναι γνωστή η σειρά του προβληματικού σώματος στο βρόχο;
    Μιλάμε για ατομικό (ενός διαμερίσματος) λέβητα, ή σε πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα;
    Φωτογραφίες από το προβληματικό σώμα που να φαίνεται και η σύνδεσή του (διακόπτης/ες και σωλήνες)

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέγκυ
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά μπορεί να φταίνε, λάθος διακόπτες, λάθος σύνδεση, βουλωμένοι διακόπτες, βουλωμένα σώματα, λάθος επιλογή ή ρύθμιση κυκλοφορητή, ελλειπής πίεση στο σύστημα, κακή (ή καθόλου) ρύθμιση κυκλωμάτων μονοσωληνίου, με πιθανότερο πιστεύω το τελευταίο, ειδικά αν το πρόβλημα υφίστατο εξ αρχής. Κανονικά χρειάζεται επιτόπου εξέταση από έμεπιρο/γνώστη θερμοϋδραλικό (όχι "όλα τα σφάζω" συγκολλητή χαλκοσωλήνων). Από απόσταση μόνο εικασίες μπορεί να γίνουν, εφόσον δοθούν περισσότερες πληροφορίες. Για αρχή:
    Το πρόβλημα υπήρχε ανέκαθεν, ή εμφανίστηκε με τα χρόνια;
    Το σύστημα είναι μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο;
    Σε περίπτωση μονοσωληνίου, είναι γνωστή η σειρά του προβληματικού σώματος στο βρόχο;
    Μιλάμε για ατομικό (ενός διαμερίσματος) λέβητα, ή σε πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα;
    Φωτογραφίες από το προβληματικό σώμα που να φαίνεται και η σύνδεσή του (διακόπτης/ες και σωλήνες)
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και καλή χρονιά!
    Το σύστημα είναι μονοσωλήνιο και βρισκεται σε μονοκατοικία με κεντρικό λέβητα που όμως τροφοδοτεί δυο διαμερίσματα. Είχε αυτονομία αλλά δεν την χρησιμοποιούμε πλέον
    Το σώμα 1 είναι αυτό που παραμένει κρύο παρόλο που το έχω κάνει εξαέρωση
    σώμα καλοριφέρ 1 (1).jpg
    και το άλλο είναι αυτό που μετά την εξαέρωση είναι χλιαρό
    σωμα 2 .jpg
    Δεν ξέρω εάν τις έχω βγάλει καλά τις φωτο. Εάν χρειάζεστε κάτι περισσότερο παρακαλώ πείτε μου να σας το προσθέσω!

    Παλιά λειτουργούσαν κανονικά τα σώματα. Τα τελευταία χρόνια το σύστημα θέρμανσης εδώ και μια 7ετία το χρησιμοποιούσαμε σπανια λόγω απουσίας αλλά παρόλα αυτά λειτουργούσε την τελευταία φορά που το είχαμε ξαναχρησιμοποιήσει!

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Αυτό δεν είναι μονοσωληνιο.δειτε και την πιεση του νερού μηπως εχει κολλησει ο μειωτης (εκτος και αν είναι ανοικτού κυκλώματος καθοτι παλιο).

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι δισωλήνιο σαν το δικό μου. Αυτοί οι διακόπτες αλλάχτηκαν με σφαιρικό 3 θέσεων 0 ,1/2 και 1. Οι σωλήνες στους πάνω διακόπτες φέρνουν το ζεστό νερό. Εκεί είναι η εισαγωγή. Ισως κάποιος πείραξε τους διακόπτες και τους έκλεισε ή εχουν κολλήσει.Και μάλλον τους κάτω διακόπτες που φέυγει το κρύο. Γυρνώντας αριστερόστροφο προς το + ανοίγουν.
    Το πρώτο που θα δοκίμαζα θα ήταν να τους ανοίξω λίγο ακόμα, 1 2 ολόκληρες περιστροφές. Αν δεν δείτε αποτέλεσμα θα πρέπει να τους επαναφέρετε στην αρχική τους θέση γιατί δεν θα ζεσταίνουν άλλα σώματα που είναι συνδεδεμένα στην σειρά.Θέλει μεθοδικότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 04-01-21 στις 16:47

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Μαικ το δισωληνιο εχει τα σωματα σε παραλληλη συνδεση και οχι εν σειρα σε κλαδους.Οποτε καθε σωμα εινια ανεξάρτητο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΛΑΔΙΟΥ
    από messinios στο forum Θερμαντικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-20, 10:47
  2. εγκατασταση καλοριφερ
    από pantg στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 15:33
  3. [Κλιματιστικό] ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.
    από kostas-23 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 22:44
  4. ΛΕΒΗΤΑΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ
    από OBIVAN1 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 10:20
  5. καλοριφερ λαδιου
    από stinger στο forum Θερμαντικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-14, 22:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας