Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Δεν κατάλαβα εάν υπάρχει διαφωνία.
    Τα Smps και linear δεν είναι "εξωτερικές πηγές"; Εάν δεν τα έχει πρόχειρα στο σπίτι του, μία καλή αρχή δεν θα ήταν μία μπαταρία;
    Ο φίλος Μιχάλης πρόσθεσε και την ωμική μέτρηση.
    Επαναλαμβάνω. Ο άνθρωπος είχε σκοπό να τρέχει με το μοτέρ παραμάσχαλα. Αποκλείσαμε πλακέτα; Αποκλείσαμε καρβουνάκια, βραχυκυκλώματα κλπ;

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Καλημέρα . Καμία παρεξήγηση ή διαφωνία δεν υπάρχει. Είπα για αρχικές βασικές μετρήσεις και ελέγχους .

    https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43269

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα εάν υπάρχει διαφωνία.
    Τα Smps και linear δεν είναι "εξωτερικές πηγές"; Εάν δεν τα έχει πρόχειρα στο σπίτι του, μία καλή αρχή δεν θα ήταν μία μπαταρία;
    Ο φίλος Μιχάλης πρόσθεσε και την ωμική μέτρηση.
    Επαναλαμβάνω. Ο άνθρωπος είχε σκοπό να τρέχει με το μοτέρ παραμάσχαλα. Αποκλείσαμε πλακέτα; Αποκλείσαμε καρβουνάκια, βραχυκυκλώματα κλπ;
    Είσαι λίγο εριστικός η μου φαίνεται;
    Όταν ζήτησα βοήθεια είχαμε lockdown; Όταν ζήτησα βοήθεια πως μπορώ μα τσεκάρω το μοτέρ καθώς δεν έχω εμπειρία .. είπα ότι θα το πάρω παραμάσχαλα κ θα τρέχω σε μάστορες με καραντίνα; Μην ανησυχείς μπορώ να μείνω αγύμναστος για 1 μήνα.. Δε θα βγω με καραντίνα.. συγνωμη που ζήτησα βοήθεια..

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο περίεργο είναι ότι με λίγο ψάξιμο θα δεις ότι το συγκεκριμένο μοντέλο ,και όχι μόνο, βγάζει αυτό το πρόβλημα με την έντονη μυρωδιά καμμένου λόγω φθηνής κατασκευής. Μέχρι που το μοτερ παραδίδει πνεύμα. Αν κατά 90% φταίει το μοτέρ όπως υποψιάζομαι και εγώ και ο κάτοχος, το θεωρώ οικονομικά ασύμφορο να αντικατασταθεί ή να γίνει περιέλιξη σε ένα μοτέρ δεκαετίας.
    Για να ελεγχθεί όμως ,οπτικά σε πρώτη φάση , θα πρέπει και να ανοιχθεί. ¨Οπως έγινε ο οπτικός έλεγχος και στην πλακέτα.
    Το επόμενο βήμα για μένα λοιπόν θα ήταν να πάρει μετρήσεις από την πλακέτα πριν ξεβιδώσει το μοτέρ.
    Καλημέρα! Πήρα μετρήσεις απ την πλακέτα βάση του σχεδίου που είχε κάτω απ το καπακι.. τα βλέπω σωστά.. και ολες οι λειτουργιες του Διαδρομου ειναι σώστες.. χωρις το μοτερ πανω. Επίσης όπως προείπα οπτικά δεν φαίνεται να έχει κάτι..

    Δε γνώριζα για κακη ποιότητα διαδρομου, μοτέρ,πλακέτα.. καθώς το πήρα με 80χλμ χρήση από ξάδερφό πριν 10 χρόνια χωρίς να το ψάξω..

    Θα δοκιμασω να βάλω κ μπαταρία στο μοτέρ να δω ανταπόκριση.. κ βλέπω μετά..

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pliktras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν αναφέρεστε σε εμένα, αναφέρομαι στο μοτέρ .Σχεδόν οι περισσότεροι διάδρομοι έχουν 180v μοτέρ, αυτό το σετ που έχει ο Γιώργος εχει 130v και μάλλον αυτή την πλακέτα


    Eίτε με Smps είτε με linear τροφοδοτικό, αλλά γενικά πάνω κάτω κάπως έτσι είναι όπως φαίνεται στη φώτο.Απο εκεί και μετά το θέμα είναι ότι του είπα οτι και οι πλακέτες ειναι προβληματικές και μελλοντικά βγάζουν κάποιο πρόβλημα αστάθειας, κακής οδήγησης στο igbt κ.ο.κ. και χρειάζονται τροποποιήσεις(για μένα δε συμφέρει να μπει κάποιος σε τέτοια διαδικασία).
    Αυτή είναι η πλακέτα.. Δε συμφέρει από θέμα κόστους;

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Ε όχι να μου τη λες κιόλας.
    Πρώτος σου πρότεινα δοκιμή με μπαταρία και συνέχισα να ασχολούμαι με το θέμα σου ψάχνοντας τρόπους να διαγνώσουμε εάν είναι το μοτέρ ή τιποτα άλλο.
    Και συγνώμη εάν δεν κατάλαβα ότι θέλεις να το στείλεις με curier "Καμια βοηθεια;; που μπορω να στειλω το μοτερ για ελεγχο ;" ​και όχι να το κουβαλάς παραμάσχαλα.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε όχι να μου τη λες κιόλας.
    Πρώτος σου πρότεινα δοκιμή με μπαταρία και συνέχισα να ασχολούμαι με το θέμα σου ψάχνοντας τρόπους να διαγνώσουμε εάν είναι το μοτέρ ή τιποτα άλλο.
    Και συγνώμη εάν δεν κατάλαβα ότι θέλεις να το στείλεις με curier "Καμια βοηθεια;; που μπορω να στειλω το μοτερ για ελεγχο ;" β��και όχι να το κουβαλάς παραμάσχαλα.
    Και γω σε ευχαρίστησα αν είδες..
    απλά δεν έχω μπαταρία να το δοκιμάσω.. Επίσης δε μπορώ να βγω έξω να αγοράσω.. Δεν σου την είπα.. ότι είδα σου ανέφερα. Δεν έχω όρεξη ούτε για διαμάχες ούτε για τίποτα ιδικά με τον γραπτω λόγο.

    Απάντηση στο επόμενο μήνυμα ήταν αυτό οχι σε σένα, αν δεν παίξει το μοτέρ να έχω έτοιμο που μπορώ να το στείλω..

    Όταν έβαζα μπαταρία θα σε ενημέρωνα.. βρήκα τροφοδοτικό θα το έχω αύριο η σταθερό πάγκου η από πισι κανει;;; Ακόμα ψάχνω για μπαταρία.. Έχω από φωτοβολταϊκό αλλά ειναι μακρια..

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Διάδρομος Alpine Limited DX-10
    από teras στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-20, 21:02
  2. STELTH 22 Διάδρομος
    από deliko στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-20, 11:00
  3. Διάδρομος Weslo s5
    από Mimis3610 στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-19, 14:49
  4. Διάδρομος Alpine
    από dvavoul στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-18, 19:27
  5. Διάδρομος Stealth 22
    από JohnF1983 στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-17, 15:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας