Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Ταχυθερμαντηρας

    Καλησπερα. Είμαι σε αναζήτηση ταχυθερμαντηρα. Γνωρίζει κανείς πως γίνεται η εγκατάσταση αν υπάρχει ήδη θερμοσίφωνας στο μπάνιο;επίσης το μπάνιο μου είναι πολυ μικρό και στην πλατη του είναι η κουζίνα από την άλλη μεριά μπορώ να δίνω νερό και στα τρία ;εννοείται όχι ταυτόχρονα. Γίνεται η πρεπει να βάλω ξεχωριστά για το καθένα. Επίσης ποσα λίτρα ανα λεπτό πρεπει να προτιμησω για κάθε χρήση και ποσα Βατ να είναι;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    βροχη ερωτησεων.
    ξεκιναμε απο τα βασικα.το θερμοσιφωνο σε τι δεν εξυπηρετεί;

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Θα σε προσγειώσω λίγο απότομα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν γίνεται να αντικαταστήσεις το θερμοσίφωνα με ταχυθερμαντήρα στο μπάνιο, με την υπάρχουσα γραμμή. Εξηγούμαι:
    Για ένα "αντρικό" ντους χρειάζεται παροχή τουλάχιστον 6lt/min, για γυναικείο λούσιμο μάλλον παραπάνω, αλλά ας μείνουμε στα 6. Το χειμώνα χρειάζεται ο ταχυθερμαντήρας να ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού ροής τουλάχιστον κατά 30°C (και λίγο λέω για τις πολύ κρύες μέρες). Επομένως, με δεδομένο ότι για να ανέβει κατά 1°C η θερμοκρασία ενός λίτρου νερού απαιτείται 1IKCal ενέργειας, ο ταχυθερμαντήρας θα πρέπει να είναι ισχύος τουλάχιστον 30 x 6 = 180KCal/min, ήτοι 180 x 60 = 10,800KCal/h, ή 12.56KW! Οι μεγάλοι θερμοσίφωνες έχουν αντίσταση 4KW, και η γραμμή τους δεν μπορεί να σηκώσει και πολύ παραπάνω. Επομένως θα χρειαζόσουν νέα γραμμή από τον πίνακα, με την προϋπόθεση ότι η παροχή σου από τη ΔΕΗ μπορεί να το σηκώσει - τραβάει περίπου 55Α, όταν η συνηθισμένη μονοφασική παροχή είναι 35Α. Μόνο τριφασική μπορεί να το σηκώσει, αν την έχεις, και αν είσαι διατεθειμένη να τραβήξεις γραμμή από τον πίνακα.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    βροχη ερωτησεων.
    ξεκιναμε απο τα βασικα.το θερμοσιφωνο σε τι δεν εξυπηρετεί;
    Εγώ βασικά κρυωνω και θέλω ας πουμς να νυβομαι η να πλενω τα χέρια μου με ζεστό νερό καθώς και να Λουζομαι οπότε θέλω χωρις να ανάβω όλον αυτό το θερμοσίφωνα και να περιμενω τόση ώρα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε προσγειώσω λίγο απότομα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν γίνεται να αντικαταστήσεις το θερμοσίφωνα με ταχυθερμαντήρα στο μπάνιο, με την υπάρχουσα γραμμή. Εξηγούμαι:
    Για ένα "αντρικό" ντους χρειάζεται παροχή τουλάχιστον 6lt/min, για γυναικείο λούσιμο μάλλον παραπάνω, αλλά ας μείνουμε στα 6. Το χειμώνα χρειάζεται ο ταχυθερμαντήρας να ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού ροής τουλάχιστον κατά 30°C (και λίγο λέω για τις πολύ κρύες μέρες). Επομένως, με δεδομένο ότι για να ανέβει κατά 1°C η θερμοκρασία ενός λίτρου νερού απαιτείται 1IKCal ενέργειας, ο ταχυθερμαντήρας θα πρέπει να είναι ισχύος τουλάχιστον 30 x 6 = 180KCal/min, ήτοι 180 x 60 = 10,800KCal/h, ή 12.56KW! Οι μεγάλοι θερμοσίφωνες έχουν αντίσταση 4KW, και η γραμμή τους δεν μπορεί να σηκώσει και πολύ παραπάνω. Επομένως θα χρειαζόσουν νέα γραμμή από τον πίνακα, με την προϋπόθεση ότι η παροχή σου από τη ΔΕΗ μπορεί να το σηκώσει - τραβάει περίπου 55Α, όταν η συνηθισμένη μονοφασική παροχή είναι 35Α. Μόνο τριφασική μπορεί να το σηκώσει, αν την έχεις, και αν είσαι διατεθειμένη να τραβήξεις γραμμή από τον πίνακα.
    Εγω εχω δει πολλα σχόλια στο Σκρουτζ και όλοι λένε ότι γυρω στα 8kw το πολυ δουλευει τέλεια και σε ντουζ νομίζω λες πολλα 6λιτρα το λεπτό είναι υπερβολικά γυρω στα 4.3 νομίζω είναι μια χαρά!

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Επίσης ο θερμοσίφωνας είναι όντως γυρω στα 4kw αλλά σε μοναφασικο δίκτυο που δίνω ως 8kw νομίζω γίνεται αλλά δεν γνωρίζω αν θέλει μεγαλυτερη ασφάλεια νομίζω θέλει γτ ο θερμοσίφωνας έχει 20αρα

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    επίσης το μπάνιο μου είναι πολυ μικρό και στην πλατη του είναι η κουζίνα από την άλλη μεριά μπορώ να δίνω νερό και στα τρία ;εννοείται όχι ταυτόχρονα. Γίνεται η πρεπει να βάλω ξεχωριστά για το καθένα.
    6λιτρα το λεπτό είναι υπερβολικά γυρω στα 4.3 νομίζω είναι μια χαρά!
    https://www.youtube.com/watch?v=tA_hqWcElHo
    Ίσως να υπάρχουν παρόμοια χωρίς να υπάρχει η κακόγουστη εμφάνιση στην τοποθέτηση ακριβώς στο στόμιο της βρύσης , αλλά κάτω πάγκου κουζίνας με τον ίδιο όγκο τοποθέτησης και χωρίς το απαραίτητο νέας ηλεκτρικής γραμμής .
    Για ντουζ μόνο αν χωράς κάτω από νιπτήρα.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Joanna26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ο θερμοσίφωνας είναι όντως γυρω στα 4kw αλλά σε μοναφασικο δίκτυο που δίνω ως 8kw νομίζω γίνεται αλλά δεν γνωρίζω αν θέλει μεγαλυτερη ασφάλεια νομίζω θέλει γτ ο θερμοσίφωνας έχει 20αρα
    Οι γραμμές του θερμοσίφωνα είναι 4mm2. Ασφαλίζονται ΠΑΝΤΑ με ασφάλεια 2x20A για να διακόπτεται και ο ουδέτερος. Επί πλέον, εάν ο θερμοσίφωνας είναι πάνω από 4kW τότε απαιτείται άλλη γραμμή με μεγαλύτερης διατομής καλώδιο . Αν πχ μπει καλώδιο 6mm2 θα ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ με ασφάλεια 2x25A.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γραμμές του θερμοσίφωνα είναι 4mm2. Ασφαλίζονται ΠΑΝΤΑ με ασφάλεια 2x20A για να διακόπτεται και ο ουδέτερος. Επί πλέον, εάν ο θερμοσίφωνας είναι πάνω από 4kW τότε απαιτείται άλλη γραμμή με μεγαλύτερης διατομής καλώδιο . Αν πχ μπει καλώδιο 6mm2 θα ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ με ασφάλεια 2x25A.
    Πωω κατάλαβαν θέλει μεγαλύτερης διατομής δλδ και να τραβηχτεί άλλη γραμμή από τον πινακα. Και πως γίνεται αυτό;είναι δυσκολη δουλειά ποσο κοστίζει γνωρίζετε;

  10. #10
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Joanna26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωω κατάλαβαν θέλει μεγαλύτερης διατομής δλδ και να τραβηχτεί άλλη γραμμή από τον πινακα. Και πως γίνεται αυτό;είναι δυσκολη δουλειά ποσο κοστίζει γνωρίζετε;
    Πόσα kW είναι ο ταχυθερμοσιφωνας;

    Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    -Αγόρασε Philips, είναι καλή.
    -Είσαι μαλ@κας;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχυθερμαντηρας
    από Joanna26 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-20, 17:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας