Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26
  1. #21
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Φιλτατε δεν εχω κανει καμια ρυθμιση ουτε ο τεχνικος μου ειπε πχ ''στο βαζω στην χαμηλη σκαλα"
    Τον χειμωνα ποτε δεν το βαζουμε στο 9-10 γιατι παρακαιει και δεν το ανεχεται κανεις μας,7 και ισως 8 στην χειροτερη περιπτωση πχ παγωνια εξω.
    Αυτο με την εκκινηση μου το ειπε ο ηλεκτρολογος,επεμενε πως λογω ισχυος δεν εκανε η υπαρχουσα 4αρι διατομη καλωδιου που ειχαμε για τον θερμοσιφωνα και εβαλε 6αρι.
    Το κοστος για ηλιακο αυτην την περιοδο ειδικα ειναι μεγαλο και τον προτιμησαμε σαν ''λυση αναγκης" επειδη ο θερμοσιφωνας μετα απο τοσα χρονια αρχιζε να τα παιζει.

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Δυστυχως δεν μπορω να βρω κανενα manual να δω λιγο την λειτουργια του.
    Οποτε το δουλευεις στην μεγιστη ρυθμιση του απροβληματιστα απο ότι λες και αρκετο χρονο (ενα ντους σιγουρα απαιτει πανω απο πεντε λεπτα).

    Ότι και να λεμε τώρα ,αν δεν βαλουμε οργανα θα ειναι εικασιες.

  3. #23
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Manual: https://www.tlc-direct.co.uk/Technic...structions.pdf

    και στα Ελληνικα: https://www.genem.eu/wp-content/uplo...E%9A%CE%97.pdf

    Δεν μιλαω για απλο ντους αλλα λουσιμο 2 φορες το κεφαλι και μετα τριψιμο-ξεβγαλμα ολοκληρο το σωμα,οπως εκανα και με τον θερμοσιφωνα παλαια,δεν αλλαξα καθολου συνηθειες.
    Απο την γυναικα μου που ειχε στο πατρικο της ειχα ακουσει,εκει ειχαν μικροτερο και ειχαν αλλαξει 2 τουλαχιστον και επειδη αρχισε τα νουμερα ο θερμοσιφωνας πηρα την αποφαση.
    Επειδη στην συνδεση καπου κολλησε ο μαστορας πηρε τηλεφωνο την εταιρια,τον συνεδεσαν με το τεχνικο τμημα ρωτησε κατι του ειπαν και τελος, δεν μου ειπε αν τον θες στην ρυθμιση Α ή την Β.
    Βασικα απο εδω μεσα το ακουσα πως εχει τετοια δυνατοτητα.

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημ.Φυλακτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Manual: https://www.tlc-direct.co.uk/Technic...structions.pdf

    και στα Ελληνικα: https://www.genem.eu/wp-content/uplo...E%9A%CE%97.pdf

    Δεν μιλαω για απλο ντους αλλα λουσιμο 2 φορες το κεφαλι και μετα τριψιμο-ξεβγαλμα ολοκληρο το σωμα,οπως εκανα και με τον θερμοσιφωνα παλαια,δεν αλλαξα καθολου συνηθειες.
    Απο την γυναικα μου που ειχε στο πατρικο της ειχα ακουσει,εκει ειχαν μικροτερο και ειχαν αλλαξει 2 τουλαχιστον και επειδη αρχισε τα νουμερα ο θερμοσιφωνας πηρα την αποφαση.
    Επειδη στην συνδεση καπου κολλησε ο μαστορας πηρε τηλεφωνο την εταιρια,τον συνεδεσαν με το τεχνικο τμημα ρωτησε κατι του ειπαν και τελος, δεν μου ειπε αν τον θες στην ρυθμιση Α ή την Β.
    Βασικα απο εδω μεσα το ακουσα πως εχει τετοια δυνατοτητα.
    Κοιτα τις σελιδες 6 και 8 τις οδηγιες για την ηλεκτρικη εγκατασταση που αναφέρει.
    Μιλάει για 40Α ασφάλεια προστάσιας στα 8kw,οπως πολύ σωστά πρέπει να είναι.
    Στο σχεδιο προσεξα οτι εχει δυο αντιστασεις οποτε 4+4 8 kw .τον διακοπτη που αναφερεις δεν γνωρίζω αν τον ρυθμισε ο ηλεκτρολογος στην θεση 1 ή 2 (ή αν μπορείς εσυ να τον πειραζεις).
    Εγω μιλαω για καθαρα ηλεκ.εγκατασταση. Για το αν φτάνει να κανεις μπάνιο ή οχι δεν έχω άποψη.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    7,8 kw με 20amp ασφάλεια μονοφασικη δεν γίνεται.
    Κατι δεν μας λες σωστά φίλε...

    Κλασσικά: Tapatalk
    Μια προχειρη ματια που εριξα για να πεσει το θερμικο της ασφαλειας στο χ2 Ιn θελει 400~600 δευτ. Οπότε παίζει να κάνει μπάνιο.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (16-07-21)

  6. #25
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παιδια δεν ειμαι αντιπροσωπος ουτε κανω διαφημιση,σας ειπα τι εχω και πως τον δουλευω 2 χρονια τωρα.
    Κανουμε κανονικο μπανιο 2+1 ατομο ακριβως οπως παλια με τον θερμοσιφωνα,εαν δεν ειχε προβλημα αυτος δεν θα εβαζα ταχυθερμοσιφωνα.
    2 χρονια τωρα δεν μου εχει ριξει ασφαλεια,εαν ηταν θα σας το ελεγα οπως σε παλαιοτερη ενοτητα σας ειπα τι προβλημα ειχα με την κεντρικη.
    Ο ηλεκτρολογος κοιταξε τα χαρτια και περασε μεγαλυτερης διατομης παροχη αλλα κρατησε την 20αρα ασφαλεια,δεν μου ειπε να κανουμε αλλαγη,εαν το ελεγε θα την εκανα.

  7. #26

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Δεν ειπαμε Δημήτρη οτι είσαι αντιπρόσωπος.Απλα αναφέρουμε τι ισχυει στην ηλεκτρολογία ,βασικα τα ιδια με το manual του κατασκευαστή.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχυθερμαντηρας
    από Joanna26 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-20, 16:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας