Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα kW είναι ο ταχυθερμοσιφωνας;

    Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Έ δεν θα ναι;έχει πολλους ανάλογα από 4kw ως 8κw δεν γνωρίζω και εγώ ποιον να παρω γι αυτό έγραψα εδώ ψάχνω γνώμες από ειδικότερα και ποσο απογελσματικος θα ναι ο καθένας στη θέρμανση του νερου

  2. #12
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Joanna26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έ δεν θα ναι;έχει πολλους ανάλογα από 4kw ως 8κw δεν γνωρίζω και εγώ ποιον να παρω γι αυτό έγραψα εδώ ψάχνω γνώμες από ειδικότερα και ποσο απογελσματικος θα ναι ο καθένας στη θέρμανση του νερου
    Εάν θες τώρα να γλυτώσεις από το να τραβήξει ηλεκτρολογος νεα γραμμή δες έναν μέχρι 4kW. Η ασφάλεια των 20Α στην οποία ασφαλίζεται η γραμμή αυτή είναι πολύ καλή όπως και η γραμμή.

    Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    -Αγόρασε Philips, είναι καλή.
    -Είσαι μαλ@κας;

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν θες τώρα να γλυτώσεις από το να τραβήξει ηλεκτρολογος νεα γραμμή δες έναν μέχρι 4kW. Η ασφάλεια των 20Α στην οποία ασφαλίζεται η γραμμή αυτή είναι πολύ καλή όπως και η γραμμή.

    Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Α ναιθα κοιτάξω κανέναν ως εκεί. Αλλά νομιζω δεν κάνει καλά τη δουλειά τόσο λίγη ισχυς. Η κουζίνα ασφαλιζεται με 25 μήπως μπορώ κάπως από κει να τον συνδεσω;

  4. #14
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Joanna26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ναιθα κοιτάξω κανέναν ως εκεί. Αλλά νομιζω δεν κάνει καλά τη δουλειά τόσο λίγη ισχυς. Η κουζίνα ασφαλιζεται με 25 μήπως μπορώ κάπως από κει να τον συνδεσω;
    Τι εννοείς από την κουζίνα ;η κουζίνα έχει δικιά της γραμμή που πηγαίνει από την ασφάλεια στον πίνακα την 25 amp και πηγαίνει στη γραμμή που συνδέει τη κουζίνα; Τώρα ότι και να κάνεις αν θες δηλαδή να βάλεις θερμοσίφωνα άνω των τεσσάρων kW θα πρέπει αναγκαστικά να αλλαχτεί η γραμμή πού πηγαίνει στο θερμοσίφωνα το θέμα δεν είναι να αλλαχτεί μόνο η ασφάλεια Γιατί πρέπει να συμφωνεί με την γραμμή που υπάρχει (4mm2)διότι η ασφάλεια ασφαλίζει τη γραμμή και όχι τη συσκευή.

    Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    -Αγόρασε Philips, είναι καλή.
    -Είσαι μαλ@κας;

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς από την κουζίνα ;η κουζίνα έχει δικιά της γραμμή που πηγαίνει από την ασφάλεια στον πίνακα την 25 amp και πηγαίνει στη γραμμή που συνδέει τη κουζίνα; Τώρα ότι και να κάνεις αν θες δηλαδή να βάλεις θερμοσίφωνα άνω των τεσσάρων kW θα πρέπει αναγκαστικά να αλλαχτεί η γραμμή πού πηγαίνει στο θερμοσίφωνα το θέμα δεν είναι να αλλαχτεί μόνο η ασφάλεια Γιατί πρέπει να συμφωνεί με την γραμμή που υπάρχει (4mm2)διότι η ασφάλεια ασφαλίζει τη γραμμή και όχι τη συσκευή.

    Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι το ξερω αυτό.οσον αφορά την κουζίνα ελεγα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεσω από τη γραμμή που παει στην κουζίνα και τον ταχυθερμαντηρα με την προυποθεση να μην τα χρησιμοποιώ ταυτοχρονα. Δεν ξέρω καν αν γίνεται αυτό.

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    αν θες να πλενεις τα χερια σου προσωπο το πρωι και να μην κρυωνεις ο ταχ/νας των 4κw θα σου κανει δουλεια αλλα για να κανεις μπανιο δεν θα φτανει

  7. #17
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια για ανοιξη-φθινοπωρο εναν ταχυθερμοσιφωνα 3,5-7,8KW στα 4.5lit εχοντας βγαλει εκτος τον θερμοσιφωνα που τον εχω παρα μονο για τον χειμωνα (εχω με μποϊλερ αρα παιρνει απο την κεντρικη θερμανση)
    Αντρας-γυναικα κανει μπανιο μια χαρα χωρις προβλημα,το μονο που προσεχουμε ειναι να μην ειναι αναμμενος ο φουρνος την ωρα που αναβει ο ταχυθερμοσιφωνας επειδη στην εκκινηση τραβαει πολλα Α.

    Ρευμα παιρνει απο την γραμμη του θερμοσιφωνα αλλα αν θυμαμαι καλα εχουμε ανεβει ενα κλικ διατομη καλωδιο με το ιδιο το λαμπακι στον πινακα και με Hager C20.
    Μια τρυπα απο το παταρι πανω απο την μπανιερα για να του δωσουμε ρευμα και τελος,ουτε κατσε αν ζεσταθει το νερο-ουτε ωχ καταναλωσα πολυ παραπανω αρα δεν εχει για τον επομενο-ουτε σταζει επανω αρα τρεξτε κλπ.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    7,8 kw με 20amp ασφάλεια μονοφασικη δεν γίνεται.
    Κατι δεν μας λες σωστά φίλε...

    Κλασσικά: Tapatalk

  9. #19
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ειπα απλα τι εχω δεν επαιρομαι για κατι.




    Triton Avena 7.8kW


    • Ρυθμιστής ισχύος: βοηθάει στη ρύθμιση της θερµαντικής ικανότητας ανάλογα με την εποχή (3,5 kW για τους καλοκαιρινούς μήνες και 7,8 kW για του υπόλοιπους).
    • Ενδεικτική απόδοση: 4,5-5 lt/min με είσοδο κρύου νερού 15°C και θερμοκρασία εξόδου 40°C.

    Αυτο λενε οι προδιαγραφες αυτουσιο στο μεταφερω εδω,δεν κανω καμια διαφημιση εμπορος δεν ειμαι.
    Κρατησαμε το κοκκινο λαμπακι ΟΝ για να φαινεται απο μακρια με την πρωτη ματια που λεμε πως εχει ρευμα.Αφαιρεσε ο ηλεκτρολογος το παλαιο καλωδιο του θερμοσιφωνα και απο την σωληνα περασε καινουργιο μεγαλυτερης διατομης,εγινε η συνδεση και δεν φαινεται τιποτα (ουτε νεες τρυπες κλπ), το μονο μερεμετι που εγινε ειναι μια τρυπα στο παταρι για να κατεβει το καλωδιο,αν θελεις στο βαζω φωτογραφια και αυτο.

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Οπότε το έχετε ρυθμίσει στην χαμηλη ισχύ των 3,5kw.
    Να σχολιάσω αν θέλεις λίγο ,αυτά που ανάφερες.
    Το καλοκαίρι το νερό είναι ζεστό και η διαφορά θερμοκρασίας που έχει με το ΖΝΧ μικρη,οπότε προλαβαίνει να το ζεστάνει.
    Δεν γνωρίζω τις διατομές των αγωγών που αντικαταστήθηκαν ,αλλά θεωρώ λάθος την αντικατάσταση αυτή,αφού εξακολουθούν και ασφαλίζονται με την ίδια σε ένταση ασφάλεια.
    Οι αντιστάσεις δεν έχουν ρεύματα εκκίνησεως.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχυθερμαντηρας
    από Joanna26 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-20, 16:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας