Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32
  1. #1
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή SR-368 Πού είναι το σωληνάκι;

    Εχω το no-frost ψυγείο του θέματος
    IMG_6507-500x500.JPGunnamed.jpg


    πάνω από 25 χρόνια, με μόνη επισκευή ένα timer απόψυξης.

    Τώρα άρχισε να μαζεύει νερά στον πάτο της συντήρησης, ενώ κατά τα άλλα λειτιυργεί κανονικά. Λογικά βουλωμένο σωληνάκι αποχέτευσης, αλλά δεν ξέρω πού είναι για να προσπαθήσω να το ξεβουλωσω! Ξέρει κανείς;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα ανάποδα , στην πλάτη του ψυγείου πάνω από το πλαστικό λεκανακι του συμπιεστή υπάρχει η έξοδος των συμπυκνωμάτων, βάλε μια ατσάλινα και ξεβούλωσέ το ή βάλε αέρα από ενα κοφλερ( αεροσυμπιεστή ) φύγουν τα μπουκώματα...

    Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, το ψυγείο βγήκε από την πρίζα, ανοίχτηκε η κατάψυξη και αποκαλύφθηκε το στοιχείο (οριζόντιο, στον πάτο της κατάψυξης), το οποίο είχε κάποιο πάγο, αλλά όχι την Αλάσκα (είχε γίνει 48ωρη απόψυξη πριν κανένα τρίμηνο). Ο πάγος πάντως έχει ανέβει μερικά χιλιοστά ψηλότερα από την είσοδο του ανεμιστήρα που στέλνει αέρα στη συντήρηση, και μάλλον τα νερά από τον πάγο που έλιωνε στη φάση της αυτόματης απόψυξης κατέβαιναν από εκεί.
    Αφέθηκε ανοιχτό μέρχι να λιώσει όλος ο πάγος (12-15 ώρες περίπου πήρε, αφέθηκε συνολικά 24). Στην αρχή έτρεχαν νερά στη συντήρηση, από ένα σημείο και μετά (στο εξάωρο) σταμάτησαν. Τα υπόλοιπα νερά έτρεξαν τελικά στο δίκο συλλογής δίπλα στο μοτέρ. Σημειώνω ότι ο δίσκος πριν ήταν τελείως στεγνός. Αρα, καταλαβαίνω ότι ο μεν σωλήνας δεν ήταν βουλωμένος, αλλά η υπερβολική - για κάποιο λόγο - ποσότητα του πάγου μάλλον έιχε φράξει την είσοδό του. Σωστά;
    Μετά τέθηκε σε λειτουργία κενό, και έπιασε -18°C στην κατάψυξη και 3°C στη συντήρηση (στιγμιαία και λιγότερο) σε λιγότερο από τρεις ώρες, άρα καταλαβαίνω ότι απώλεια ψυκτικού υγρού ή πτώση σαπόδοσης του συμιεστή δεν υπάρχει, σωστά;
    Μετά το τρίωρο μπήκαν μέσα κάποια πράγματα, τα οποία στο μεταξύ ήταν σε άλλο ψυγείο (άρα δεν χρειαζόταν να τους κατεβάσει τη θερμοκρασία) και αφέθηκε να λειτουργήσει για παρακολούθηση. Αρχικά όλα μια χρά, και μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι ακουγόταν και λιγότερο ο συμιεστής κατά τη λειτουργία σε σχέση με πριν. Μετά από κανένα οκτάωρο όμως, άρχισε να παρουσιάζει μία περίεργη συμπεριφορά στην εκκίνηση από την εντολή του θερμοστάτη: κλικ, λειτουργία για 9-10 δευτερόλεπτα, δεύτερο κλικ (λίγο λιγότερο δυνατό) και σταμάτημα του μοτέρ. Παύση για 3-4 λεπτά, και νέα απόπειρα εκκίνησης. Αρχικά τα κατάφερνε να εκκινήσει κανονικά μετά από 1-2 απόπειρες, μετά έφτασε και 7-8 χωρίς επιτυχία. Αυτό το είχε κάνει λίγες φορές τις τελευταίες μέρες πριν το ξεπάγωμα, αλλά πάντα ξεκίναγε μετά από 1-2 αποτυχίες, και είχε ψύξη κανονικά. Χτες το βράδυ μετά τις μαζεμένες αποτυχίες το φοβήθηκα, αλλά τελικά λειτούργησε τη νύχτα και έχει ακόμη κανονική ψύξη / θερμοκρασίες. Παρ'όλα αυτά, καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά και ετοιμάζεται να παραδώσει το πνεύμα; Τι πιστεύετε ότι είναι το πρόβλημα; Διευκρινίζω ότι τι ψυγείο (25+ ετών) δεν έχει καθόλου ηλεκτρονικά, έχει μηχανικό θερμοστάτη και χρονοδιακόπτη απόψυξης.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Φιλαράκι , πάνω στον συμπιεστή υπάρχουν κάτι εξαρτήματα ένα θερμικό για να κόβει όταν υπερθερμανθεί , ένα ρελέ που σκατζαρει πηνία για ομαλή εκκινηση και συνήθως ενας πυκνωτής που βοηθάει το ξεκίνημα , αυτός μάλλον έχει πέσει σε χωρητικότητα , γι'αυτό κάνει πολλές μιζιές για εκκίνηση. Βρες τον πυκνωτή , ένα βαρελάκι είναι , αντικατάσταση και είσαι οκ

    Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Επειδή ταλαιπωρήθηκαν σίγουρα το θερμικό και ρελέ θα αντικατασταθούν με παρόμοια καθώς και του πυκνωτή αν έχει.
    Για τους πάγους , εκτός την βασική αντίσταση απόψυξης δίπλα στο στοιχείο , να δει αν πιο κάτω από το στοιχείο περιέχει και 2η βοηθητική αντίσταση απόψυξης για πάγους στο κάτω μέρος , πχ αυτοκόλλητη αντίσταση απόψυξης στον πάτο.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Στο πίσω μέρος του ψυγείου υπάρχει κολλημένο το ηλεκτρικό διάγραμμα, αλλά επεδή με τα χρόνια έχει ψιλοξεθωριάσει και δεν βγαίνει εύκολα φωτογραφία, το αντέγραψα με το χέρι:

    SR-368.jpg
    Κατ'αρχήν δεν βλέπω πυκνωτή (και όταν ξεκινάει και κόβει, για αυτά τα 9-10 sec που δουλεύει, ακούγεται κανονικά, δεν ζορίζεται να πάρει στροφές).
    Είναι ξεκάθαρο ποιό είναι το ρελέ (αριστερά από το μοτέρ, starting relay).
    Το θερμικό είναι το overload protector δεξιά από το μοτέρ στο σχήμα, και μάλλον από εκεί θα πρέπει να ξεκινήσω, σωστά;
    Όσο για την αυτοκόλλητη αντίσταση, αυτό δεν το ήξερα καθόλου, αλλά στο σχήμα βλέπω δύο αντιστάσεις παράλληλα, οπότε αν είναι αυτό την κάτσαμε, μάλλον δεν αλλάζει εύκολα,ε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nyannaco : 10-10-20 στις 19:32

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχήν δεν βλέπω πυκνωτή (και όταν ξεκινάει και κόβει, για αυτά τα 9-10 sec που δουλεύει, ακούγεται κανονικά, δεν ζορίζεται να πάρει στροφές).

    κανονικά στην θέση σου θα προτιμούσα να βάλω αμπεροτσιμπίδα για να δω αν είναι φυσιολογικές τιμές Α κατά την εκκίνηση και κατόπιν της λειτουργίας (και αν ναι είναι φυσιολογικές τιμές έντασης θα απόρριπτα ή όχι αν κόβουν από θερμικό ή ρελέ (π.χ. γήρανση ρελέ και θερμικού που κόβει πρόωρα και εκτός στόχου).

    Στο σχέδιο φαίνεται να υπάρχει και 3η αντίσταση απόψυξης που πιθανά δεν είναι στον ίδιο χώρο με τις 2 παράλληλες αντιστάσεις της κατάψυξης και δεν λειτουργεί μέσω του χρονοδιακόπτη Timer αλλά μόνιμα ή όταν δεν υπάρχει λειτουργία απόψυξης . Αυτή η 3η αντίσταση πιθανά να είναι στον χώρο συντήρησης .
    https://in.pinterest.com/pin/549861435755286786/
    https://www.eaparts.gr/content.aspx?...=2#46544_marka
    https://www.eaparts.gr/content.aspx?...=198&m=371&l=2
    Παίξε κορώνα γράμματα και άλλαξε θερμικό μαζί με το ρελέ και άναψε ένα καντήλι να δούμε αν βοήθησε σε κάτι.
    Μετά πρέπει να ανάψεις άλλα καντήλια για το πρόβλημα αντίστασης απόψυξης ..
    Γιαυτό και πήρα ψυγείο στατικό που δεν έχει ούτε χρονοδιακόπτες απόψυξης ούτε αντιστάσεις , ούτε no frost , αλλά μόνο μια λάμπα φωτισμού
    Αν το κράτησες 25 χρόνια το ψυγείο , το δικό μου θα το κρατήσω 75 χρόνια (εκτός και καταργηθούν τα λαμπάκια φωτισμού χώρου)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-10-20 στις 21:42

  8. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων

    κανονικά στην θέση σου θα προτιμούσα να βάλω αμπεροτσιμπίδα για να δω αν είναι φυσιολογικές τιμές Α κατά την εκκίνηση και κατόπιν της λειτουργίας (και αν ναι είναι φυσιολογικές τιμές έντασης θα απόρριπτα ή όχι αν κόβουν από θερμικό ή ρελέ (π.χ. γήρανση ρελέ και θερμικού που κόβει πρόωρα και εκτός στόχου).
    Δυστυχώς δεν διαθέτω αμπεροτσιμπίδα

    Στο σχέδιο φαίνεται να υπάρχει και 3η αντίσταση απόψυξης που πιθανά δεν είναι στον ίδιο χώρο με τις 2 παράλληλες αντιστάσεις της κατάψυξης και δεν λειτουργεί μέσω του χρονοδιακόπτη Timer αλλά μόνιμα ή όταν δεν υπάρχει λειτουργία απόψυξης . Αυτή η 3η αντίσταση πιθανά να είναι στον χώρο συντήρησης .
    Αυτή που λέει S-CORD στο σχηματικό. Μάλλον είναι για να θερμαίνει τη "γέφυρα" μεταξύ κατάψυξης και συντήρησης στην μπροστά πλευρα, για την αποτροπή συμπυκνώσεων (το είχα πρωτοδεί σε ένα General Electric, το οποίο μάλιστα είχε και χειροκίνητο διακόπτη για τον έλεγχό της). Όντως η περιοχή είναι θερμή.

    IMG_0131.jpg


    https://www.eaparts.gr/content.aspx?...=2#46544_marka
    https://www.eaparts.gr/content.aspx?...=198&m=371&l=2
    Παίξε κορώνα γράμματα και άλλαξε θερμικό μαζί με το ρελέ και άναψε ένα καντήλι να δούμε αν βοήθησε σε κάτι.
    Το ρελέ είναι το ίδιο; Δεν είμαι σίγουρος.
    Το θερμικό είμαι σίγουρος ότι δεν είναι.
    Θα ταιριάξουν;

    IMG_0129.jpg

    Μετά πρέπει να ανάψεις άλλα καντήλια για το πρόβλημα αντίστασης απόψυξης ..
    Αυτό είναι μεγάλο θέμα, δεν νομίζω ότι μπορώ να την αλλάξω μόνος μου, ούτε και είμαι διατεθειμένος να επενδύσω τριψήφιο νούμερο σε ένα ψυγείο 26 ετών.

    Γιαυτό και πήρα ψυγείο στατικό που δεν έχει ούτε χρονοδιακόπτες απόψυξης ούτε αντιστάσεις , ούτε no frost , αλλά μόνο μια λάμπα φωτισμού
    Αν το κράτησες 25 χρόνια το ψυγείο , το δικό μου θα το κρατήσω 75 χρόνια (εκτός και καταργηθούν τα λαμπάκια φωτισμού χώρου)
    Γνωστή η διαφωνία μας επί του θέματος (τουλάχιστον σε εμένα) και δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ούτε τώρα, αλλά σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

    Edit: για κάποιο μυστήριο λόγο, μου ανέβασε τις φωτογραφίες ανάποδα! Στο PC φαίνονται κανονικά.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Το ρελέ είναι το ίδιο; Δεν είμαι σίγουρος.
    Το θερμικό είμαι σίγουρος ότι δεν είναι.
    Θα ταιριάξουν;
    Το ρελέ είναι παλαιού τύπου με πηνίο και όχι ptc (με πηνίο καλύτερο και πιο σταθερό ) επειδή τα ρελέ με πηνίο δεν είναι εύκολο να χαλάσουν , αντικατέστησε μόνο το στρόγγυλο εξάρτημα του θερμικού (διαχωρίζονται βάση ιπποδύναμης του μοτέρ π.χ. 1/4 του ίππου / 1/3 του ίππου κτλ)
    Το μόνο που με παραξενεύει ( στην περίπτωση να μην φταίει ούτε το θερμικό) είναι η αναφορά ότι ξανακάνει προσπάθεια μετά από 3 - 4 λεπτά και μου φαίνεται μεγάλος χρόνος , ενώ έπρεπε πιο νωρίς να επιχειρεί επανεκκίνηση μετά από παύση. Μπορεί και να έχεις δίκιο ότι αυτό το αντιλαμβάνεσαι στον θερμοστάτη (σπάνια περίπτωση). Αλλά και πάλι ο μεγάλος χρόνος επαναφοράς του θερμικού μπορεί να σημαίνει γήρανση , πιο ευαίσθητο σε σχέση με παλιότερα .

    Γνωστή η διαφωνία μας επί του θέματος (τουλάχιστον σε εμένα) και δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ούτε τώρα, αλλά σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    και οι 2 γνωρίζουμε ότι η υπόθεση "No frost" είναι ένα πλεονέκτημα έναντι του απλού στατικού , και η διαφορά αυτών των 2 είναι στο μήκος σωληνώσεων . Και ο "ανταγωνισμός " στο ποιο από τα 2 αντιμετωπίζει καλύτερα τους σχηματισμούς πάγων (και άρα κατά τους υποστηρικτές του no frost θεωρείται καλύτερη απόδοση επειδή εξαλείφει τους πάγους ) .
    Όμως το να μικρύνεις το μήκος των σωληνώσεων έναντι του απλού στατικού ψυγείου , για το no frost σημαίνει ευκολότερη συμπύκνωση και σχηματισμός πάγων (την δήθεν καλύτερη απόδοση την διορθώνουν με ένα ενεργοβόρο κόστος με αντιστάσεις και επιπλέον ενέργεια ) ενέργεια αντίστασης απόψυξης / ενέργεια ανεμιστήρων κτλ.
    Το ουσιαστικό αποτέλεσμα είναι ότι εσύ θα έχεις πρόγραμμα να αντικαθιστάς κατά καιρούς χρονοδιακόπτες απόψυξης / αντιστάσεις απόψυξης / και κάποιον ανεμιστήρα .
    Ενώ εγώ λαχταράω να καεί μετά από τόσα χρόνια το λαμπάκι φωτισμού!!!

  10. #10
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντικατέστησε μόνο το στρόγγυλο εξάρτημα του θερμικού (διαχωρίζονται βάση ιπποδύναμης του μοτέρ π.χ. 1/4 του ίππου / 1/3 του ίππου κτλ)
    Να δω αν θα βρω.
    και οι 2 γνωρίζουμε ότι η υπόθεση "No frost" είναι ένα πλεονέκτημα έναντι του απλού στατικού , και η διαφορά αυτών των 2 είναι στο μήκος σωληνώσεων . Και ο "ανταγωνισμός " στο ποιο από τα 2 αντιμετωπίζει καλύτερα τους σχηματισμούς πάγων (και άρα κατά τους υποστηρικτές του no frost θεωρείται καλύτερη απόδοση επειδή εξαλείφει τους πάγους ) .
    Όμως το να μικρύνεις το μήκος των σωληνώσεων έναντι του απλού στατικού ψυγείου , για το no frost σημαίνει ευκολότερη συμπύκνωση και σχηματισμός πάγων (την δήθεν καλύτερη απόδοση την διορθώνουν με ένα ενεργοβόρο κόστος με αντιστάσεις και επιπλέον ενέργεια ) ενέργεια αντίστασης απόψυξης / ενέργεια ανεμιστήρων κτλ.
    Το ουσιαστικό αποτέλεσμα είναι ότι εσύ θα έχεις πρόγραμμα να αντικαθιστάς κατά καιρούς χρονοδιακόπτες απόψυξης / αντιστάσεις απόψυξης / και κάποιον ανεμιστήρα .
    Ενώ εγώ λαχταράω να καεί μετά από τόσα χρόνια το λαμπάκι φωτισμού!!!
    Δεν αναφέρθηκες στην ουσία, για μένα: το no-frost δεν χρειάζεται να κάνω χεράτη απόψυξη

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Electrolux] DIY τοποθέτηση ανεμιστήρα εντός ψυγείου.
    από Mevius στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 23:12
  2. [DVD Player] Πού θα βρω ανταλλακτικά για DVD?
    από Hary Dee στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 00:11
  3. Hλιακός Θερμοσίφωνας - παραφλού, πού?
    από jomor στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 14:35
  4. vintage ενισχυτες vs DIY με ετοιμα κιτ απο ebay κλπ.
    από peris! στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-11, 17:10
  5. ψυγείο samsung sr-368
    από thomasg24 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-11, 18:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας