Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή HP Pavilion 32 QHD μυγάκι στην οθόνη

    Πριν αρκετές ημέρες ένα βράδυ είδα ένα μικροσκοπικό μυγάκι να κινείται πάνω στην οθόνη. Έβαλα το χέρι μου απαλά να το διώξω και προς μεγάλη μου έκπληξη δεν το έπιανα αλλά αυτό κινούνταν πίσω από την πρόσοψη της οθόνης. Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ κατάλαβα ότι είχε μπεί από τις ελάχιστες γρίλιες του πίσω μέρους και είχε περάσει ανάμεσα στο πάνελ και το εξωτερικό ματ πλαστικό, και έκοβε βόλτες εκεί. Δεν έφευγε με τίποτα.
    Την επόμενη είχε προφανώς απεβιώσει και έμεινε εκεί που περιδιάβαινε, περίπου στη μέση της οθόνης, πολύ ενοχλητικό, ιδιαίτερα σε λευκό φόντο.

    Χθες βράδυ χτύπησα με το δάχτυλο την οθόνη στο σημείο εκείνο και το πτώμα του μετακινήθηκε 2-3 φορές λίγο πιο πέρα αλλά έμεινε τελικά εκεί. Μετά προσπάθησα να ανοίξω την οθόνη ξεβιδώνοντας από πίσω τις 3 σταυρόβιδες αλλά δεν προχώρησα παραπέρα αφού το πίσω μέρος δεν φάνηκε να αφαιρείται εύκολα και έτσι σταμάτησα μη κάνω ζημιά. Έχει μείνει κολλημένο φάτσα-κάρτα μπροστά μου και συνέχεια με αποσπά από τη δουλειά μου στον υπολογιστή.

    Πριν λίγο βρήκα ένα αρχείο pdf της HP για αποσυναρμολόγηση:

    http://h22235.www2.hp.com/hpinfo/glo...0923231529.pdf

    http://h22235.www2.hp.com/hpinfo/glo...ymonitors.html

    αλλά ήθελα τη βοήθεια σας μη μπω σε μπελάδες και προκαλέσω παραπάνω ζημιά πέρα από το μακάβριο πτώμα στην οθόνη μου.

    Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Μήπως να πας την οθόνη στο βενζινάδικο και να φυσήξεις αέρα από τις γρίλιες, μπας και φύγει χωρίς να τη λύσεις;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Καλή η σκέψη, αλλά με προβληματίζει ότι έχει γρίλιες μόνο κάτω, και δεν ξέρω αν θα το πιάσει ο αέρας εκεί που είναι μπροστά και στη μέση. Αν δεις από τη φωτο, μέσα στη σχισμή στη μέση του πίσω μέρους έχει μερικές τρύπες και στο κάτω μέρος που κουμπώνει η βάση έχει τις γρίλιες. Πάντως τώρα που είδα τις τρύπες της σχισμής, πρέπει να μπήκε από εκεί.
    Θα τη πάρω τώρα στην αποθήκη του εξοχικού που έχω κομπρεσέρ. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι με σβηστή την οθόνη δεν φαίνεται, δηλ. δεν θα ξέρω αν φυσώντας μετακινείται και που πάει.
    Υπάρχει περίπτωση με τον αέρα σε πίεση να γίνει άλλη ζημιά μέσα;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Τη φύσηξα με το κομπρεσεράκι. Τίποτα.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Κρίμα. Δεν ξέρω αν αξίζει να βγάλεις το πίσω κάλυμμα και να ξαναδοκιμάσεις με τον αέρα από πλεονεκτικότερη θέση, για να αποφύγεις το λύσιμο του πάνελ, που είναι μπελάς και έχει και αρκετό ρίσκο.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Το πίσω καπάκι έχει μόνο 3 σταυρόβιδες, αλλά όπως έγραψα αρχικά, αφαιρώντας τις δεν κουνιέται. Ίσως είναι κολλημένο ή τοποθετημένο με κλιπάκια που φοβάμαι μη σπάσω. Αν δεν υπάρχει κάποια οδηγία να την ανοίξω με ασφάλεια, θα την αφήσω όπως είναι, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή αφού ξεραθεί, θα "μαδήσει" ή διαλυθεί το μυγάκι και εξαφανιστεί. Φοβάμαι, εφόσον δεν ανοίγει έτσι απλά ξεβιδώνοντας τις βίδες, μη τη χαλάσω ή σπάσω κάτι.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    ειχα το ιδιο προβλημα πριν χρονια σε τηλεοραση lg 47αρα.στην μεση της οθονης δεν φανταζεσαι τα νευρα μου εκανα το ιδιο την χτυπησα λιγο πηγε παρακατω αλλα δεν εφευγε νομιζω μετα απο κανα εξαμηνο διαλυθηκε και εξαφανιστηκε μαλον επεσε στο κατω μερος

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spiros full για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (05-02-21)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] HP Pavilion 15 b000ev δεν ανοιγει (μαύρη οθόνη)
    από neptuner στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-20, 13:07
  2. [Τηλεόραση Samsung] Μαύρη γραμμη στην οθόνη
    από andyferraristi στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-18, 00:34
  3. [Φορητός Η/Υ] HP Pavilion dv9000 (Πρόβλημα γραφικών στην Οθόνη)
    από hliasaaa στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 22:36
  4. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα με οθόνη HP Pavilion DV9000
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-13, 11:42
  5. Κόκκινη οθόνη στην TV.Τι είναι;;;
    από stathis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 11:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας