Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή Κουζίνες / Μόνωση φούρνου - ανακύκλωση μονωτικού

    Έχω διαλύσει μια παλιά κουζίνα AEG 10-15 ετών και κάνοντας την ανταλλακτικά και μικρά κομμάτια
    έφτασα στην μόνωση του φούρνου , είναι μονωτικό σε ίνες 2 εκατοστά περίπου με τελείωμα φύλλο αλουμινόχαρτο .
    Τι υλικό είναι αυτό ( υαλοβάμβακας , πετροβάμβακας κλπ ) ; Θέλει ειδική ανακύκλωση ;
    Εχω την εντύπωση οτι το γύρω γύρω είναι διαφορετικό χρώμα από το πίσω , αλλά μπορεί να οφείλεται και στη βρώμα ...

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Ο υαλοβάμβακας συνήθως κίτρινο χρώμα και ο πετροβάμβακας πιο σκούρος.
    Από οπτική εμπειρία που έχω σε ανακυκλωτικές , τις κουζίνες τις πρεσσάρουν και τις κάνουν κύβους μαζί με την μόνωση . (και λογικά πάνε κατευθείαν στο χυτήριο)

  3. #3
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από οπτική εμπειρία που έχω σε ανακυκλωτικές , τις κουζίνες τις πρεσσάρουν και τις κάνουν κύβους μαζί με την μόνωση . (και λογικά πάνε κατευθείαν στο χυτήριο)
    Και στα αυτοκίνητα, αυτο βλεπω να στμβαινει! Τα πλαστικα δεν θεωρούνται επικίνδυνα για να αφαιρεθουν;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι κάνουν τους πρεσσαρισμένους κύβους που φεύγουν από τις ανακυκλωτικές αλλά φαντάζομαι ότι δεν συμφέρει σε "εργατοώρες" για να ξεχωρίσουν τα διάφορα μέρη (μεταλλικά και μη) από απλούς εργάτες.

    Φαντάζομαι όλοι αυτοί οι κύβοι τεμαχίζονται κατόπιν με shredder μηχανές και όπως μετακινούνται σε ταινίες γίνεται αργότερα η διαλογή των υλικών (π.χ. για τα σιδηρούχα μέταλλα συλλογή με μαγνήτες ) .
    https://www.youtube.com/watch?v=bh8j_N0OUSE

    Αυτού του είδους "ανακύκλωση" για μένα είναι βλακώδης και υποκριτική . Εθελοτυφλούμε στην υπαιτιότητα κατασκευαστών (σε σύγκριση με παλιότερες τακτικές όπου υπήρχαν διαθέσιμα πάντα ανταλλακτικά για να διατηρήσεις περισσότερο ότι κατέχεις )
    Στο παραπάνω βίντεο στο 7ο λεπτό αφού τσάκισε το όχημα η μπουλντόζα , βλέπουμε τα φλας του οχήματος να λειτουργούν (άρα ανακύκλωση μαζί με την μπαταρία και τα ζουμιά της ?)
    Με λίγα λόγια όλος ο πλανήτης και η ανθρωπότητα είναι ένας υποκριτικός πανίβλακας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 17-07-20 στις 23:14

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-19, 22:50
  2. [Miele] Φούρνος
    από GeNmE στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-19, 00:16
  3. Μόνωση αρμου κουφωματος
    από nba2019go στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-19, 12:14
  4. [Pitsos] Θερμοκρασία φούρνου!
    από ΔημοςΜΚ στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-18, 23:19
  5. [Δέκτης Δορυφορικός] Δέκτης Nova μοντέλο 2012. Υπάρχει χρήση ή πάει για ανακύκλωση;
    από misterno στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-16, 12:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας