Γεια χαρά σε όλους.
Έχω ένα Whirlpool ARC8120/1/IX ψυγείο 10ετίας το οποίο μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα.
Σχηματίζεται πάγος στους αεραγωγούς της κατάψυξης που βρίσκεται κάτω με αποτέλεσμα να φράσσουν. Αυτό με τη σειρά του έχει ως αποτέλεσμα να βουλώνει η αποχέτευση όπως και να μην προχωρά ο κρύος αέρας στη συντήρηση. Επίσης βλέπω και νερά (μισό ποτήρι) κάτω στο πάτωμα.
Το ψυγείο έχει ένα μοτέρ, ένα θερμοστάτη στη συντήρηση (χειροκίνητος) και ένα στην κατάψυξη (ηλεκτρονικό με 3 επιλογές).
Επειδή πιάνουν τα χέρια μου, το έκανα απόψυξη, το άνοιξα στην κατάψυξη που βρίσκεται η εβαπορέτα και ο ανεμιστήρας και διαπίστωσα τα παρακάτω.
Το ανεμιστήρι με δοκιμή δουλεύει κανονικά.
Καμία ορατή φθορά στην εβαπορέτα και τα χάλκινα σωληνάκια της.
Δεν μέτρησα την αντίσταση του no frost καθώς δεν είχα λειτουργικό πολύμετρο.
Διαπιστώθηκε βρομιά στο σωληνάκι της αποχέτευσης το οποίο και καθαρίστηκε.
Επανασυρναμολογήθηκε και μπήκε πάλι σε λειτουργία.
Μετά από χρήση 2 εβδομάδων το ίδιο φαινόμενο και πάλι. Νερό στο πάτωμα (σχεδόν μισό ποτήρι) και σχηματισμός πάγου στους αεραγωγούς.
Σαν μηχανικός παρατηρώ πως το ψυγείο λειτουργεί κανονικά και πως κάνει απόψυξη και εστιάζω σε δύο πιθανά σενάρια.
1. Το λεκανάκι της εβαπορέτας να μην έχει σωστή κλίση και να κρατάει νερά τα οποία παγώνουν και κλείνουν την τρύπα της αποχέτευσης με αποτέλεσμα στον επόμενο κύκλο της απόψυξης να αρχίζει τη συσσώρευση νέου πάγου που σιγά σιγά γεμίζει τους αεραγωγούς. (πολύ πιθανό)
2. Δεν στεγανώνουν σωστά τα λάστιχα της κατάψυξης χαμηλά. (λιγότερο πιθανό)

Επειδή σκοπεύω να το ανοίξω πάλι μπορείτε να με ενημερώστε τι άλλο να προσέξω και αν είναι να το αλλάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια.