Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 39 από 39
  1. #31

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Το παράδειγμα της τοστιέρας στο μήνυμα #18 , αυτό εννοούσα , δεν θεώρησα να σου αναλύσω π.χ. και για το ψυγείο αν φταίει . Αλλά απλά εκείνη την στιγμή απομόνωσε το ψυγείο για να δεις αν αλλάζει κάτι. Πέρα από τα νερά του ψυγείου εξωτερικά , μπορεί να είναι εσωτερικό θέμα διαρροής εντός ψυγείου.
    Έχουμε μεγάλη ελευθερία από την ΔΕΗ και τον ΔΕΔΔΗΕ ώστε να μην μπορούμε να βάζουμε φωτοβολταϊκά χωρίς την άδεια και πληρωμή τους!
    Θα βρούμε άλλους τρόπους , δεν είναι το ίδιο αλλά τέλος πάντων μας αρκεί με τα μικρο μυστικά που ξέρω για μικρές επιφάνειες φωτοβολταικών. Αν η Δεη μπει μέσα στο σπίτι τους περιμένει μεγάλο γ....σι.
    https://www.youtube.com/watch?v=V9jncUzOL8I
    έκανα παραγγελία 20 "τραπεζάκια" για να προσκαλέσω τον διοικητή της Δεή για καφέ , μιας που έχω και μεγάλη αυλή.
    https://www.youtube.com/watch?v=cTijdfHAz2k
    https://www.youtube.com/watch?v=o5fNgmdkxHo
    https://www.youtube.com/watch?v=v7kS6NNZIZk
    Στο τέλος θα του ζητήσω να μου πληρώσει τον καφέ , αλλιώς θα φύγει όπως τον γέννησε η μάνα του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 04-08-20 στις 02:21

  2. #32

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Χαχαχαχαχα!
    Σε μερικές ΔΕΔΔΗΕ πάντως δεν δέχονται εξυπηρέτηση πελατών επάνω στα γραφεία λόγω κορωνοϊού και τους έχω δει να κάνουν πηγαδάκια με συναδέλφους τους εν ώρα δουλειάς, έξω στον δρόμο το υποκαταστήματος!
    Εννοείται ότι θα το κλείσω το ψυγείο ή θα το βγάλω από την πρίζα την στιγμή που θα ξαναπέφτει το ρελέ, όταν ανάβω την εστία. Και μετά τί όμως. Θα μπορέσω να βρω κουβαδάκι για εξάτμιση ίδιο μαμήσιο; Πριν ένα μήνα το άλλαξα (είχε καεί το πλαστικό με τον χρόνο) και δεν ξέρω ακόμα αν μπήκε πολύ ψηλά και δεν ζεσταίνεται καλά. Πάντως το στερέωσα και με duct tape, δεν πιστεύω να βγήκε από την θέση του. Θα κάνω και τεστ διαρροής. Είναι και εντοιχισμένο το ψυγείο και περνάει και καλώδιο ethernet από κάτω οπότε μεγάλος μπελάς το βάλε-βγάλε.

    Ο Vasilis με απογοήτευσε πάντως γιατί εγώ είχα στο μυαλό μου ότι η κουζίνα είναι η δεύτερη ενεργοβόρα συσκευή μετά τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και άρα περίμενα απόσβεση σε σχέση με το φυσικό αέριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elliot : 04-08-20 στις 02:35

  3. #33

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elliot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχαχαχα!Σε μερικές ΔΕΔΔΗΕ πάντως δεν δέχονται εξυπηρέτηση πελατών επάνω στα γραφεία λόγω κορωνοϊού και τους έχω δει να κάνουν πηγαδάκια με συναδέλφους τους εν ώρα δουλειάς, έξω στον δρόμο το υποκαταστήματος!
    Όντως οι απόλυτοι ξεφτίλες , στο δικό μας παράρτημα ενώ η Δεη δεν έχει βρακί να φορέσει , βάλανε αυτές τις αυτόματες πόρτες για σειρά προτεραιότητας πελατών , και μάλιστα για μήνες οι υπάλληλοι των ταμείων τους είναι σε διακοπές στις Σεϊχέλες και δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί κόσμος στην υποχρέωση να πάνε να πληρώσουν τους λογαριασμούς !! . Δεν υπάρχει πιο κορυφαία ξεφτίλα .

  4. #34

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως οι απόλυτοι ξεφτίλες , στο δικό μας παράρτημα ενώ η Δεη δεν έχει βρακί να φορέσει , βάλανε αυτές τις αυτόματες πόρτες για σειρά προτεραιότητας πελατών , και μάλιστα για μήνες οι υπάλληλοι των ταμείων τους είναι σε διακοπές στις Σεϊχέλες και δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί κόσμος στην υποχρέωση να πάνε να πληρώσουν τους λογαριασμούς !! . Δεν υπάρχει πιο κορυφαία ξεφτίλα .
    Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ο αφρός του δημοσίου τομέα και οι εξουσίες που έχει είναι τεράστιες... Ακόμα και για τα φωτοβολταϊκά αυτή είναι η αρμόδια και απλώς πουλάμε την ενέργεια στην ΔΕΗ νομίζω. Θα πρέπει να είναι και πολύ VIP για να μην δέχονται κόσμο μέσα λόγω κορονοιού, έστω και με την ουρά έξω από το υποκατάστημα, παρά μόνο γραπτή αίτηση στην υποδοχή ή τηλέφωνο. Η ΔΕΗ πλέον είναι ένας από τους αρκετούς παρόχους ρεύματος.

  5. #35

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    ενταξει ,καπου ομως πρεπει να σταματησει και αυτη η λαικη κουλτουρα που καλλιεργείται στον Ελληνα να πηγαινει να στηνεται ολη μερα σε ταμεια και ουρές.
    Επισης αντι να το συζητας ολη μερα τους ρίχνεις Χ και πας σε μια αλλη.

  6. #36

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει ,καπου ομως πρεπει να σταματησει και αυτη η λαικη κουλτουρα που καλλιεργείται στον Ελληνα να πηγαινει να στηνεται ολη μερα σε ταμεια και ουρές.
    Επισης αντι να το συζητας ολη μερα τους ρίχνεις Χ και πας σε μια αλλη.
    Δοκίμασα ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τους γονείς μου και έπρεπε να έχουν και νούμερο κινητού για διαπίστευση και αυτό το νούμερο να συσχετίζεται με ebanking ή να είναι διαπιστευμένο σε ΚΕΠ. Πήγα σε ΚΕΠ και δεν είχαν ιδέα!
    Μακάρι να προχωρήσουν οι ηλεκτρονικές αιτήσεις πιο πολύ και ίσως και να χρησιμοποιούμε και ψηφιακή υπογραφή. Σε πολλά υποκαταστήματα της ΔΕΗ πάντως τώρα μπορούμε να κλείνουμε ραντεβού ηλεκτρονικά. Ο ΔΕΔΔΗΕ φυσικά είναι ένας και μοναδικός και δεν μπορεί να φάει άκυρο! Σε ουρά στην ΕΥΑΘ ρώτησα "μα δεν είπαν στις ειδήσεις ότι η αλλαγή ονόματος γίνεται πλέον και ηλεκτρονικά;" και πολλοί μου απάντησαν δεν έβγαλαν άκρη. Εγώ μέχρι και το συμβόλαιο του διαμερίσματος έπρεπε να καταθέσω στην ΕΥΑΘ για αλλαγή ονόματος. Συμβόλαια βέβαια μετά από σάρωση, σε ηλεκτρονική μορφή δεχόταν το κτηματολόγιο.

  7. #37

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elliot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τους γονείς μου και έπρεπε να έχουν και νούμερο κινητού για διαπίστευση και αυτό το νούμερο να συσχετίζεται με ebanking ή να είναι διαπιστευμένο σε ΚΕΠ. Πήγα σε ΚΕΠ και δεν είχαν ιδέα!
    Μακάρι να προχωρήσουν οι ηλεκτρονικές αιτήσεις πιο πολύ και ίσως και να χρησιμοποιούμε και ψηφιακή υπογραφή. Σε πολλά υποκαταστήματα της ΔΕΗ πάντως τώρα μπορούμε να κλείνουμε ραντεβού ηλεκτρονικά. Ο ΔΕΔΔΗΕ φυσικά είναι ένας και μοναδικός και δεν μπορεί να φάει άκυρο! Σε ουρά στην ΕΥΑΘ ρώτησα "μα δεν είπαν στις ειδήσεις ότι η αλλαγή ονόματος γίνεται πλέον και ηλεκτρονικά;" και πολλοί μου απάντησαν δεν έβγαλαν άκρη. Εγώ μέχρι και το συμβόλαιο του διαμερίσματος έπρεπε να καταθέσω στην ΕΥΑΘ για αλλαγή ονόματος. Συμβόλαια βέβαια μετά από σάρωση, σε ηλεκτρονική μορφή δεχόταν το κτηματολόγιο.
    Γενικα μιλησα πχ στην περιοχη μας ακομα συνοστιζονται απ' εξω για να πληρωσουν λογαριασμους κλπ.Για αλλαγη ονοματος δεν γνωριζω .

  8. #38

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Τελικά ξαναέπεσε το ρελέ όταν άνοιξα το μάτι σήμερα και είδα ότι στο ψυγείο δεν υπήρχαν νερά κάτω για να υπάρχει κι άλλη διαρροή ρεύματος. Θα προχωρήσω στην αλλαγή του ματιού.

  9. #39

    Μέλος
    Όνομα
    Αλέκος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Τελικά η βλάβη έγινε συχνότερη και αναγκάστηκα και άλλαξα το μάτι και τώρα όλα μια χαρά. Αν το ξανακάνει θα ενημερώσω. Ακόμα και χαλασμένη αντίσταση στον φούρνο έμαθα ότι μπορεί να ρίχνει το ρελέ. Το παρακάτω βίντεο είναι αρκετά πληροφοριακό. Εγώ όμως θα πρότεινα να βγαίνει και η πίσω λαμαρίνα στην κουζίνα κατά την αλλαγή της εστίας για μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων. Δεν ξέρω αν επίσης η εστία που δέχεται φύσα στο βίντεο είναι ίδια με την εστία που αγόρασα εγώ και τα καλώδια συνδεόταν ένα-ένα με βίδα.

    https://www.youtube.com/watch?v=oB-_W8WaHeY

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Elliot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (23-12-20)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. [Neff] Μάτι κουζίνας
    από alex20 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 19:32
  2. [Άλλη] Ψυγείο general electric ριχνει το ρελέ
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 10:57
  3. [Whirlpool] Το whirpool μου ρίχνει το ρελέ
    από fortis στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-14, 15:41
  4. [Siemens] Πλυντήριο πιάτων - Ρίχνει το ρελέ
    από stafidas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-14, 21:28
  5. [Άλλη] ariston ρίχνει το ρελέ
    από PALIARMOTHS στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 09:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας