Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33
  1. #1
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή Συνεχή restart σε Toshiba A300-1EG

    Καλησπέρα. Το σύμπτωμα του τίτλου συμβαίνει ώς εξής:
    Αμέσως μετα την οθόνη "φωρτώματος" των Windows



    προχωρώντας στην επόμενη κάνει restart (όχι power off).
    (Όταν συμβαίνει αυτό εμφανίζει μια μπλέ οθόνη αλλά για κλάσματα του δευτερολέπτου, χωρίς να μπορώ να διαβάσω τι γράφει).
    Δοκίμασα reflow στην κάρτα γραφικών (παρά το γεγονός ότι δεν έχω σφάλμα σε όσα γραφικά φορτώνει, "σπασίματα" εικόνας κ.τ.λ.), αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    Δοκίμασα επίσης μνήμες, έκανα boot από usb stick (με σκληρό δίσκο, DVD Rom εκτός), αλλά μάταια.
    Έβγαλα την μπαταρία του BIOS για Reset, τζίφος (μπαταρία 3.1 V).
    Δοκίμασα να κάνω boot χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, με μπαταρία μόνο (για να αποκλείσω την περίπτωση του Nec Tokin), τίποτα.
    Το μόνο που το κάνει να μείνει λίγο "ζωντανό", είναι να φορτώσω το Ubuntu Live Cd (από usb stick). Μόλις φορτώσει το desktop του ubuntu παραμένει "ζωντανό" για καμιά δεκαριά - εικοσαριά δεύτερα, και μετά τα ίδια (restart).

    Ρίχτε παίδες καμία ιδέα, γιατί έφτασα σε τέλμα.

    Στοιχεία MoBo:

    MB ASSY: 1397B0029261
    MB: 1110A2171336
    VGA: 1110A2169814

    Στοιχεία Graphics Card:

    PT10S-6050A2169801-VGAB-DDR2-A03

    Τέλος, θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία. Τι είναι αυτό που βρίσκεται στη φωτογραφία δεξιά του προσέσσορα ???



    Τα στοιχεία που αναγράφονται επάνω του είναι:

    INTEL
    NH82801HBM
    L826NA54
    SLB 9A

    Είναι Southbridge ??? Παίζει να τρέχει κάτι με αυτό ????

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγνώμη για το "σεντόνι" ...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    Καθάρισες το fan;Έβαλες νέα πάστα;
    Αυτό που είναι δεξιά του CPU είναι το Southbridge...
    Αφού λες ότι μπαίνει κανονικά με Ubuntu και κλήνει μετά από λίγη ώρα μου θυμίζει σύμπτωμα υπερθέρμανσης...


  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Κατω απο τον επεξεργαστη εχεις τον πυκνωτη Nec tokin. 9 στις 10 περιπτωσεις φταιει αυτος και θελει αλλαγη. Δεν ειναι ακριβως αλλα θελει προσοχη απο που θα τον φερεις γιατι υπαρχουν και μαϊμου. το ειχε θίξει σε ενα αλλο θεμα αυτο ο Κος Αδάμ (atsio).

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Ρε φιλε που κολλαει το reflow που εκανες με το προβλημα σου!!!καμια σχεση!!δεν εχεις προβλημα σε γραφικα και κανοντας αυτο θα δημιουργησης προβληματα παραπανω χωρις λογο και αιτια...μην βιαζεσαι και συμβουλη μου ρωτησε πρωτα....εχεις αλαξει σκληρο αρχικα για να του περασεις τα windows ξανα?
    δες και αυτο με τις θερμοκρασιες που σου ειπε ο φιλος Μανωλης...
    με εκτιμηση παντα και φιλικα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qazwsx : 11-12-14 στις 22:53

  5. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Eπειδη οπως ειπε ο φιλος απο επανω υπαρχει περιπτωση να φταιει ο σκληρος,δοκιμασε να βαλεις linux που τρεχει μονο απο το cd(δεν χρειαζεται σκληρο).Απο εκει θα καταλαβεις τι γινεται.
    Για υπερθερμανση δεν το νομιζω γιατι εκει δεν πεταει μπλε οθονη,σβηνει κατευθειαν.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #6
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Σε ποιες περιπτώσεις το κάνει?
    Ρεύμα + Μπαταρία
    Ρεύμα
    Μπαταρία

  7. #7
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθάρισες το fan;Έβαλες νέα πάστα;
    Αυτό που είναι δεξιά του CPU είναι το Southbridge...
    Αφού λες ότι μπαίνει κανονικά με Ubuntu και κλήνει μετά από λίγη ώρα μου θυμίζει σύμπτωμα υπερθέρμανσης...
    Η καθαριότητα (πάστα και pads) ήταν το πρώτο που έγινε μόνο και μόνο επειδή ανοίχτηκε (standard operating procedure) ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannislab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατω απο τον επεξεργαστη εχεις τον πυκνωτη Nec tokin. 9 στις 10 περιπτωσεις φταιει αυτος και θελει αλλαγη. Δεν ειναι ακριβως αλλα θελει προσοχη απο που θα τον φερεις γιατι υπαρχουν και μαϊμου. το ειχε θίξει σε ενα αλλο θεμα αυτο ο Κος Αδάμ (atsio).
    Για να βεβαιώσω τον Nec Tokin δοκίμασα να το δουλέψω φορώντας του μόνο την μπαταρία του, ώστε με τη σταθερή τάση που παρέχει (χωρίς ripple), να λειτουργήσει. Πάντως εάν καταλήξω σε αυτόν, θα κοιτάξω να τοποθετήσω τους τέσσερις πυκνωτές και όχι άλλον Nec Tokin (διάβασα τις πρόσφατες δημοσιεύσεις περί των Nec Tokin, και κάποιων Ανατολικοασιατών εμπόρων) ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qazwsx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φιλε που κολλαει το ρeflow που εκανες με το προβλημα σου!!!καμια σχεση!!δεν εχεις προβλημα σε γραφικα και κανοντας αυτο θα δημιουργησης προβληματα παραπανω χωρις λογο και αιτια...μην βιαζεσαι και συμβουλη μου ρωτησε πρωτα....εχεις αλαξει σκληρο αρχικα για να του περασεις τα windows ξανα?
    δες και αυτο με τις θερμοκρασιες που σου ειπε ο φιλος Μανωλης...
    με εκτιμηση παντα και φιλικα
    Θα σου πω μα ποιό σκεπτικό έγινε το Reflow. Επειδή θεώρησα ότι παρά το γεγονός ότι δεν είχα τα κλασσικά συμπτώματα (γραμμές, "σπασμένη" εικόνα κ.τ.λ.), ήταν η ώρα που πήγαινε να φορτώσει τα "επιπλέον" των Windows και θεώρησα ότι μπορούσε να φορτώσει μέχρι κάποιο ελάχιστο σημείο, αλλά όχι παραπάνω ...
    Σκληρό δεν έχω αλλάξει, αλλά προσπάθησα να φορτώσω Ubuntu Live Cd από Usb Stick χωρίς καθόλου σκληρό (και DVD Rom) στο μηχάνημα.
    Όσο για τις θερμοκρασίες, το μόνο που μπορώ να γράψω είναι ότι κατά τη διάρκεια ενός "φορτώματος" μέτρησα το Southbridge με θερμόμετρο υπέρυθρων (της πλάκας είναι η αλήθεια), και μέτρησα περίπου 50 βαθμούς κελσίου. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω κάτι σε προσέσσορα και κάρτα γραφικών γιατί βρίσκονται στην κάτω μεριά ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδη οπως ειπε ο φιλος απο επανω υπαρχει περιπτωση να φταιει ο σκληρος,δοκιμασε να βαλεις linux που τρεχει μονο απο το cd(δεν χρειαζεται σκληρο).Απο εκει θα καταλαβεις τι γινεται.
    Για υπερθερμανση δεν το νομιζω γιατι εκει δεν πεταει μπλε οθονη,σβηνει κατευθειαν.
    Για τον σκληρό απάντησα παραπάνω. Όσο για τις θερμοκρασίες, έχω κι εγώ την ίδια γνώμη με εσένα (χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιες περιπτώσεις το κάνει?
    Ρεύμα + Μπαταρία
    Ρεύμα
    Μπαταρία
    Σε όλους τους συνδυασμούς που ανέφερες ...

  8. #8
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannislab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατω απο τον επεξεργαστη εχεις τον πυκνωτη Nec tokin. 9 στις 10 περιπτωσεις φταιει αυτος και θελει αλλαγη. Δεν ειναι ακριβως αλλα θελει προσοχη απο που θα τον φερεις γιατι υπαρχουν και μαϊμου. το ειχε θίξει σε ενα αλλο θεμα αυτο ο Κος Αδάμ (atsio).
    Βγάλε τον nec tokin και βάλε στην θέση του 4x330uf tantalum

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Σε ασφαλη λειτουργια δοκιμασες να τον βαλεις να δεις την συμπεριφορα του?
    Επισης δοκιμασες να απενεργοποιησεις την αυτοματη επανεκκινηση σε περιπτωση λαθους ωστε να δεις αυτη η μπλε οθονη τι μηνυμα βγαζει?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε τον nec tokin και βάλε στην θέση του 4x330uf tantalum
    Επειδή όπως είπα έχω φτάσει σε τέλμα, μάλλον θα το πράξω (δεν μου έχουν μείνει και πολλές κινήσεις). Απλά θα ήθελα να μου διευκρινήσεις εάν πρέπει να ζητήσω κάποια τάση λειτουργίας για τους πυκνωτές ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από age80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ασφαλη λειτουργια δοκιμασες να τον βαλεις να δεις την συμπεριφορα του?
    Όταν πρωτοέπεσε στα χέρια μου του ζήτησα να μπει σε ασφαλή λειτουργία και φόρτωσε. Ήταν και η μοναδική φορά που το έκανε, γιατί από τότε δεν έμπαινε ούτε σε αυτήν (ήταν και ένας από τους λόγους που έστρεψαν το σκεπτικό μου σε κάρτα γραφικών).
    Επιπλέον να προσθέσω ότι "έτρεξα" το mini XP φόρτωμα από το Hirens Boot Cd, και φόρτωνε κανονικά χωρίς Restart ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από age80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης δοκιμασες να απενεργοποιησεις την αυτοματη επανεκκινηση σε περιπτωση λαθους ωστε να δεις αυτη η μπλε οθονη τι μηνυμα βγαζει?
    Όχι αυτό δεν το δοκίμασα. Φαντάζομαι η επιλογή γίνεται από το BIOS. Θα το δοκιμάσω, και θα γράψω νεότερα ...

    EDIT: Δεν βρήκα επιλογή απενεργοποίησης αυτόματης επανεκκίνησης μέσα από το BIOS. Είναι κάπου αλλού ??? Πάντως, ψάχνοντας στο BIOS, βρήκα μια επιλογή απενεργοποίησης του ενός πυρήνα. Το είχε δοκιμάσει κάποιος άλλος συμφορουμίτης σε ACER με αντίστοιχο πρόβλημα. Δυστυχώς στην δική μου περίπτωση δεν λειτούργησε ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andyferraristi : 12-12-14 στις 10:15

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Toshiba Satellite A300-1LT Mobo Power
    από aagios στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 19:20
  2. Toshiba Satellite A300-1LT
    από aagios στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 14:08
  3. [Φορητός Η/Υ] Προβλημα με μητρικη Toshiba A300
    από toni31 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 21:55
  4. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα με Θερμοκρασίες με Toshiba Satellite A300
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 20:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας