Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος Ταμβακερας
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Λέσβος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Panasat 990 και 1110

    Καλησπέρα. Έχω 2 δέκτες panasat 990 και 1110 από συνδέσεις της nova παλιές. Και τώρα έχω nova. Τους σύνδεσα με τη κεραία που έχω τώρα για αναζήτηση ελεύθερων καναλιών αλλά δε βρίσκουν τίποτα. Τι μπορεί να συμβαίνει? Επίσης μπορεί κάποιος από αυτούς να πάρει κάποια ερωτική κάρτα? Ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε μου είναι αρκετά παλιά μοντέλα. Εκτός της NOVA που έχει αλλάξει κωδικοποίηση και μέθοδο κρυπτογράφησης (πάντρεμα κάρτας και δέκτη) και όλα σχεδόν τα κανάλια ελεύθερα και μη έχουν αλλάξει τρόπους μετάδοσης, τα περισσότερα έχουν μεταπηδήσει στο πρότυπο DVB-S2 (ενώ οι 2 αυτοί δέκτες ήταν DVB-S), για κάρτες άλλες σύγχρονες να παίξουν σε αυτούς το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο, οπότε με λίγα λόγια αμφιβάλλω αν καταφέρεις κάτι.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος Ταμβακερας
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Λέσβος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι ότι πριν τον κάνω reset έπαιζε κάποια ελεύθερα καναλια

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Πότε τον έκανες reset και για ποιό λόγο;

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος Ταμβακερας
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Λέσβος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Τον έκανα reset γιατί δεν έπιανε καθόλου σήμα. Διάβασα κι αυτό εδώ και είπα να κάνω δοκιμή. Τους δέκτες όπως σου είπα τους βρήκα τυχαία και είπα να δω αν μπορώ να τους κάνω κάτι ή να τους βάλω στηλ τηλεόραση του πατέρα μου.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...D-Panasat-1110

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αν παρατήρησες φίλε μου, το thread αυτό είναι του 2009. Από τότε μέχρι τώρα τα πράγματα στα δορυφορικά έχουν αλλάξει κατά πολύ. Η NOVA καταρχήν έχει αλλάξει 2 φορές μοντέλο, το 2013 άλλαξε κωδικοποίηση στη μετάδοσή της και νομίζω λίγο αργότερα άλλαξε και πρωτόκολλο κρυπτογράφησης και όπως σου ανέφερα (πάντρεμα κάρτας και δέκτη) και παραπάνω πάρα πολλά κανάλια πλέον πήγαν σε πρωτόκολλο DVB-S2. Δεν ξέρω αν μπορέσεις να καταφέρεις κάτι..

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xani (12-04-20)

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος Ταμβακερας
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Λέσβος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ο panasat 1110 είναι Dvb-s η s2?

  9. #8
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    DVB-S. Επίσης η διασύνδεσή του με την TV είναι μόνο με SCART ή RCA.

  10. #9
    Το avatar του χρήστη OBIVAN1
    Μέλος
    Όνομα
    CHRIS
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου είναι αρκετά παλιά μοντέλα. Εκτός της NOVA που έχει αλλάξει κωδικοποίηση και μέθοδο κρυπτογράφησης (πάντρεμα κάρτας και δέκτη) και όλα σχεδόν τα κανάλια ελεύθερα και μη έχουν αλλάξει τρόπους μετάδοσης, τα περισσότερα έχουν μεταπηδήσει στο πρότυπο DVB-S2 (ενώ οι 2 αυτοί δέκτες ήταν DVB-S), για κάρτες άλλες σύγχρονες να παίξουν σε αυτούς το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο, οπότε με λίγα λόγια αμφιβάλλω αν καταφέρεις κάτι.
    Γειά σου αγαπητέ manolo.
    Το πεδίομέτρο TRIMAX 2500 που έχω από ότι είδα δεν μου δίνει σήματα από τρανσπορτερ που έχουν κανάλια με στάνταρ DVB S2. Προσπάθησα για οτετιβι 9Ε να πιάσω το κανάλι βουλής που είναι ελεύθερο 12054 H 27500 DVB S2. Μάταια όμως ΑΝτι αυτού πιάνει σήμα από τον τρανσπ με ένδειξη 9E 11996V 27500 DVB S. Εκεί δείχνει κάτι κινέζικα κανάλια . Με αυτό τον τρόπο θα δείχνει το οτετιβι στον αποκωδι/τη?. Για αγορά αλλού πεδίομέτρου προς το παρών βλέπουμε.
    Ευχαριστω

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας