Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20
  1. #11
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Για να πάει νερό στη θήκη του μαλακτικού στέλνει ταυτόχρονα νερό και από τις δύο βαλβίδες, και επειδή συνήθως τα δύο στόμια εισόδου νερού στη σαπουνοθήκη είναι χιαστί οι 2 δέσμες νερού συγκρούονται με αποτέλεσμα κάποια ποσότητα νερού πέφτει στο κέντρο της σαπουνοθήκης ,όπου συνήθως είναι η θήκη του μαλακτικού, έτσι λειτουργεί μάλλον το δικό σου.

    Η φωτογραφία που εχω ανεβάσει , είναι από τέτοιο πλυντήριο με 2 βαλβίδες και ξεχωρίζει η κατεύθυνση από τα στόμια εισόδου νερού πως είναι χιαστί.

    Και όταν στενέψει το στόμιο εισόδου νερού από άλατα στη σαπουνοθήκη ,το νερό στροβιλίζεται και πιτσιλάει παντού .( όπως είχα γράψει στο #8 )
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giannos88 (24-04-23)

  3. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πάει νερό στη θήκη του μαλακτικού στέλνει ταυτόχρονα νερό και από τις δύο βαλβίδες, και επειδή συνήθως τα δύο στόμια εισόδου νερού στη σαπουνοθήκη είναι χιαστί οι 2 δέσμες νερού συγκρούονται με αποτέλεσμα κάποια ποσότητα νερού πέφτει στο κέντρο της σαπουνοθήκης ,όπου συνήθως είναι η θήκη του μαλακτικού, έτσι λειτουργεί μάλλον το δικό σου.

    Η φωτογραφία που εχω ανεβάσει , είναι από τέτοιο πλυντήριο με 2 βαλβίδες και ξεχωρίζει η κατεύθυνση από τα στόμια εισόδου νερού πως είναι χιαστί.

    Και όταν στενέψει το στόμιο εισόδου νερού από άλατα στη σαπουνοθήκη ,το νερό στροβιλίζεται και πιτσιλάει παντού .( όπως είχα γράψει στο #8 )
    Προχώρησα τελικά σε πλήρη αφαίρεση της σαπουνοθηκης, την άνοιξα στη μέση και την τοποθέτησα 24 ώρες σε ξυδονερο και έπειτα την καθαρισα ολη με οδοντοβουρτσα. Το αποτέλεσμα καθαριότητας ήταν εντυπωσιακό έγινε σαν καινούρια . Καθάρισα και όλα τα λάστιχα που αφαίρεσα και τα πέρασα με σπρέι σιλικόνης να διατηρηθούν μαλακά.

    Στο πρόβλημα τώρα υπήρξε μια βελτίωση της τάξης του 80%. Εκεί που πριν το συρτάρι του μαλακτικού γέμιζε και τράβαγε το μαλακτικό , πλέον δεν γεμιζει αλλά πεφτουν κάποιες σταγόνες εκεί .

    Μήπως το πρόβλημα είναι η βαλβίδα παροχής νερού ;
    Αυτές μήπως κάνουν στο εσωτερικό τους κάποιο στραγγαλισμο ώστε το νερό να φτάνει στη σαπουνοθηκη με ήπια ροή;
    Έχω συναντήσει ομοιo πρόβλημα σε πλυντήριο πιάτων Bosch ωπου η βαλβίδα του έβαζε το νερό με τόση δύναμη που ενεργοποιουσε την υπερχειλιση με αποτέλεσμα ενώ γέμιζε νερό ταυτόχρονα το άδειασε . Έβαλα μια universal βαλβίδα και το πρόβλημα ήταν το ίδιο. Μόνο όταν αγόρασα τη γνήσια έφτιαξε πλήρως το πρόβλημα.
    Επίσης ο ήχος της καινούριας γνήσιας ήταν εντελώς διαφορετικός , το νερό δεν βουηζε ,ήταν ξεκάθαρο ότι έχει μέσα στραγγαλιστη πίεσης ωπου στη πρώτη βαλβίδα που φοραγε είχε αστοχήσει .

    Ποια η γνώμη σου για αυτό ;




    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #13
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Εξακολουθώ να πιστεύω πως πιθανό να υπάρχουν ακόμη άλατα στα τοιχώματα από τα στόμια εισόδου νερού της σαπουνοθήκης , και για να αφαιρεθούν δεν αρκεί η 24άωρη παραμονή σε ξύδι.

    Τα συγκεκριμένα άλατα τα αφαιρούσα πάντοτε με μία στρόγγυλη λίμα διαμέτρου 3 χιλιοστών πολύ προσεκτικά για να μην αλλάξω τη γεωμετρία στο συγκεκριμένο σημείο ( στην πραγματικότητα τα έσπρωχνα με τη μύτη της λίμας , και έσπαγαν ) επί τόπου και χωρίς να αφαιρέσω τη σαπουνοθήκη από τη συσκευή.

    Αν τώρα με τον καθαρισμό που έκανες δεν σου δημιουργεί πρόβλημα μπορείς να το αφήσεις μέχρι να το ξαναπαρουσιάσει.

    Οι βαλβίδες νερού πλυντηρίου ρούχων έχουν σύστημα στραγγαλισμού μόνο στα μοντέλα που υπάρχει ξεχωριστή παροχή νερού για το μαλακτικό ,τριπλή βαλβίδα (πρόπλυση και κυρίως πλύση στέλνουν κανονικά νερό ) και υπάρχει σύστημα στραγγαλισμού μόνο στη έξοδο για το μαλακτικό , είναι το συγκεκριμένο εξάρτημα στη φωτογραφία , ενσωματωμένο στο στόμιο εξόδου της βαλβίδας .

    meiotiras-balbidas--plyntirioy-royxon.jpg
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Τα σημεία εκείνα που λες πριν μπει στο ξύδι ήθελε πραγματικά λίμα για να φύγουν τα άλατα. Είχαν αυτή τη σκληρή αίσθηση κολλημένα στο πλαστικό που δεν φεύγουν με κανένα απορρυπαντικό. Μετα τη παραμονή στο ξύδι έφυγαν πολύ εύκολα με αυτά τα λεπτά βουρτσακια των δοντιών .

    Η επιφάνεια πλέον ήταν καθαρά πλαστικό .
    Είναι λειτουργικό έτσι πλέον , αλλά όχι 100 % σωστό.
    Εφόσον είναι σε πολύ εύκολο σημείο θα ξαναλυσω τους κολλιεδες να ξανά καθαρίσω ελαφριά . Λίγο πιο μέσα έχουν μια στένωση σαν δακτυλίδι και δεν θέλω να επιμείνω πολύ μην τυχόν και την αλλοιωσω.

    Πάντως και στο πλυντήριο πιάτων που έβαζε το νερό με πολύ ορμή μέσα δεν είχε κάποιον εμφανή μειωτη πιέσεως. Η βαλβίδα ήταν απλή σαν αυτές τις 2 που έχει και το συγκεκριμένο πλυντήριο.






    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #15
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν θυμάμαι να έχω κρατήσει κάποια φωτογραφία από ίδιο περιστατικό που να δείχνει το στένεμα του στομίου , αν βρω θα την ανεβάσω προσεχώς.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannos88 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εφόσον είναι σε πολύ εύκολο σημείο θα ξαναλυσω τους κολλιεδες να ξανά καθαρίσω ελαφριά . Λίγο πιο μέσα έχουν μια στένωση σαν δακτυλίδι και δεν θέλω να επιμείνω πολύ μην τυχόν και την αλλοιωσω.

    Όπως νομίζεις , αλλά αν δεν υπερχειλίζει η θήκη του μαλακτικού , μπορείς να το αφήσεις για όταν στο ξαναπαρουσιάσει, εσύ αποφασίζεις .
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Από όση ορμή δείχνει να ρίχνει το νερό στο βίντεο #10 μείωσε μια ιδέα πιο κάτω , τόσο ώστε να δείχνει ότι δεν συμπιέζεται το νερό αλλά να δείχνει φυσική ροή , (η πλεονάζουσα πίεση που υποθέτω , την μεταφέρει και στο μεσαίο κανάλι ) , μπορεί να έχει άλατα και στο κλειστό σημείο με τις πολλές τρύπες και δεν μου αρέσει που δεν ρίχνει το νερό εντελώς κάθετα , αλλά το πετάει και προς το μεσαίο κανάλι. Το πως καθαρίζει το σημείο με τις πολλές τρύπες εσωτερικά μήπως να πάρουμε τηλέφωνο τον Χουντίνι.

  8. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Μετά το καθαρισμό το αποτελεσμα ειναι αυτό στο βίντεο .

    Όταν ρίχνει παρατεταμένα πέφτει κάτι και στο μεσαίο κανάλι, όμως καμία σχέση με πριν . Δεν μπορεσα χωρίς συρτάρι να το κάνω ξανά γιατί μου ρίχνει τα νερά έξω και γεμίζει το πάτωμα.

    Δεν θέλω να μειώσω τη πίεση κλείνοντας το βρυσακι να κρύψω το πρόβλημα. Η πίεση στο δίκτυο είναι σε πολύ νορμάλ επίπεδα 3.9 bar.

    https://youtu.be/qq7lWkvPiMA

    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Δεν θα κρύψεις το πρόβλημα εσύ , αλλά η Lg , οι σωστές σαπουνοθήκες έχουν 3 φορές περισσότερες τρύπες και πιο στενές , και αυτό έχει σημασία για να πέφτει κάθετα το νερό (η Lg & η Samsung τα πάνε καλά στα ηλεκτρονικά ) αλλά στα υπόλοιπα είναι μονίμως μετεξεταστέοι.
    Π.χ και η θέση της διπλής βαλβίδας πολύ κοντά στον κάδο (όπως φαίνεται στην φωτό #14) ενώ υπήρχε περιθώριο να την πάνε πιο άκρη προς την γωνία κτλ κτλ (πιθανότητα να μαλακώσουν τα αμορτισέρ ή εξαιτίας υπερφόρτωσης να βρει ο κάδος στην βαλβίδα με πιθανές ολέθριες συνέπειες )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 01-05-23 στις 04:34

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Έκανα εκ νέου καθαρισμο στις οπές εισαγωγής νερού . Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.
    Το αποτέλεσμα στις δοκιμές ήταν πολύ καλό. Θα το δοκιμάσω όμως και με ρούχα καθως θέλω να τραβάει νερό παρατεταμένα και όχι λίγο όπως όταν είναι άδειο.

    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Giannos88 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (01-05-23), mikemtb73 (01-05-23)

  12. #20
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Νομίζω έχουν φύγει όλα τα άλατα και δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα.


    Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται καθαρά σαν ακτινογραφία ο λαβύρινθος της διαδρομής του νερού
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giannos88 (04-05-23)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας