Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20
  1. #1
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή Συνεχή restart μετά από update

    Καλησπέρα. Μετά από update σε LapTop Packard Bell PEW91 (Win7 λειτουργικό), όταν ξεκινά και πριν καλά καλά δείξει οποιαδήποτε πληροφορία στο display, κλέινει και προσπαθεί να ξανακάνει restart. Η διαδικασία αυτή των rollovers διαρκεί εσαεί όσο το αφήσω, χωρίς παρέμβαση κλεισίματος τραβώντας το καλώδιο (the hard way δηλαδή). Τι να υποθέσω ??? Να υποθέσω ότι στο update υπήρχε κάτι για το BIOS και μου το "φύτεψε" (όπως υποψιάζομαι) ??? Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει και που θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα μου ??? Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω κωδικό μητρηκής γιατί ακόμα δεν το έχω αποσυναρμολογήσει. Εάν συμβεί αυτό, θα τον παραθέσω ...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Για κοίτα και αυτές εδώ τις οδηγίες μήπως σε βοηθήσουν..

  3. #3
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν μπορούν να βοηθήσουν γιατι δεν έχω ίχνος κίνησης στο display, εν αντιθέσει με αυτόν που τουλάχιστον είχε αυτό:

    "It has a blank screen with white curser flashing in top left hand corner."

  4. #4
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Λοιπόν σήμερα άνοιξα το LapTop. Motherboard: LA-5891P Rev 1.0 (σχηματικό εδώ).
    Μιας και το άνοιξα, μέτρησα και τάσεις - αντιστάσεις στα βασικά πηνία:

    PL14: 1,1V 9Ω
    PL27: 5V 18kΩ
    PL28: 3,39V 97,5Ω
    PL29: 0,5V 880kΩ
    PL30: 1,8V 228Ω
    PL32: 1,54V 455Ω
    PL38: 1V 19,6Ω

    Από τις παραπάνω μετρήσεις μου έκαναν εντύπωση τα 9Ω που μέτρησα στο PL14. Υποψιάζομαι λοιπόν τον PC171 και τον PC169 για διαρροή (σελίδα 51 του σχηματικού). Από αύριο που θα έχω διαθέσιμο τον εξοπλισμό μου (εδώ στο σπίτι τα μέσα μου είναι πενιχρά), θα γράψω νεότερα για την υποψία μου αυτή ...

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Ανδρέα από τη περιγραφή που κάνεις καταλαβαίνω ότι δεν έχεις πρόβλημα με το hardware του υπολογιστή αλλά κάτι συνέβη προφανώς στην αναβάθμιση(μάλλον κάποιος driver) και σου τα κάνει αυτά...Πες μου;

    1) Σου είπε να κάνεις ενημέρωση από τα 7 στα 10;
    2) Σου εμφανίζει ο υπολογιστής στην οθόνη το λογότυπο των windows Και μετα επανεκκινεί;;;

    Εφόσον έπεσα μέσα σε αυτά που σου είπα, θα πρέπει να κατεβάσεις τα windows 10 και τα τα περάσεις σε ένα CD ή USB flash. Εδώ είναι το link https://www.microsoft.com/el-gr/soft...load/windows10

    Θα μπείς στο BIOS και θα αλλάξεις τις ρυθμίσεις για να μπουτάρεις απο το CD ή τo flash drive

    Όταν θα μπουτάρεις δε θα πας να κάνεις εγκατάσταση αλλά υπάρχει μία καρτέλα που λέει για repair....

    εκεί έχει διαφορες επιλογές, όπως επαναφορά συστήματα,επιδιόρθωση εκκίνησης ...εάν με αυτές δε δεις διαφορά δοκίμασε να τρέξεις καποιες εντολές απο τη γραμμη εντολών...οδηγίες στο video https://www.youtube.com/watch?v=dS0ZqS5jf8o
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olorin : 05-04-20 στις 18:16

  6. #6
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από olorin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανδρέα από τη περιγραφή που κάνεις καταλαβαίνω ότι δεν έχεις πρόβλημα με το hardware του υπολογιστή αλλά κάτι συνέβη προφανώς στην αναβάθμιση(μάλλον κάποιος driver) και σου τα κάνει αυτά...Πες μου;

    1) Σου είπε να κάνεις ενημέρωση από τα 7 στα 10;
    2) Σου εμφανίζει ο υπολογιστής στην οθόνη το λογότυπο των windows Και μετα επανεκκινεί;;;

    Εφόσον έπεσα μέσα σε αυτά που σου είπα, θα πρέπει να κατεβάσεις τα windows 10 και τα τα περάσεις σε ένα CD ή USB flash. Εδώ είναι το link https://www.microsoft.com/el-gr/soft...load/windows10

    Θα μπείς στο BIOS και θα αλλάξεις τις ρυθμίσεις για να μπουτάρεις απο το CD ή τo flash drive

    Όταν θα μπουτάρεις δε θα πας να κάνεις εγκατάσταση αλλά υπάρχει μία καρτέλα που λέει για repair....

    εκεί έχει διαφορες επιλογές, όπως επαναφορά συστήματα,επιδιόρθωση εκκίνησης ...εάν με αυτές δε δεις διαφορά δοκίμασε να τρέξεις καποιες εντολές απο τη γραμμη εντολών...οδηγίες στο video https://www.youtube.com/watch?v=dS0ZqS5jf8o
    Πάνο καλησπέρα και σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.
    1) Ναι, στα τρία τελευταία shutdown μου έδειχνε το εικονίδιο του update, συν το γεγονός ότι σε κάθε shutdown έκανε πράγματα (ξέρεις το γνωστο μήνυμα των ενημερώσεων κατά το κλείσιμο και αντίστοιχα την εκκίνηση).
    2) Δυστυχώς δεν εμφανίζει τίποτα, ούτε καν τον blinking cursor.
    Θα προσπαθήσω να κάνω installation, ελπίζω να με αφήσει έστω να μπω στο BIOS,γιατί προσπάθησα να πατήσω F2 έστω και χωρίς οθόνη μπας και δω κάποια διαφοροποίηση, αλλά μάταια ...

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε με το F12(ή Fn+F12) να δεις αν σου βγάλει το boot menu για να διαλέξεις το CD......Αν θα πας αμεσως σε νέα εγκατάσταση να σώσεις πρώτα τα αρχεία σου.....Μπορείς και να <<στήσεις>> τα νέα Windows πάνω από τα παλιά και μετά από το φάκελο Windows Old στο C: να πάρεις τα αρχεία σου.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Ok θα το προσπαθήσω από αύριο πρώτα ο Θεός. Αρχεία δεν υπάρχουν μέσα και ήταν εκτός χρήσης για αρκετό διάστημα. Απλά τώρα θα ήθελα να το στήσω ξανά για την κόρη μου ...

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok θα το προσπαθήσω από αύριο πρώτα ο Θεός. Αρχεία δεν υπάρχουν μέσα και ήταν εκτός χρήσης για αρκετό διάστημα. Απλά τώρα θα ήθελα να το στήσω ξανά για την κόρη μου ...

    Ειδικά αυτή τη περίοδο που κάνουν εξ αποστάσεως μαθήματα υπάρχει ένας πανικός.....

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Η ταση και η αντισταση στο PL14 μου φαινονται ενταξει
    Εγω θα "πειραζα" τα U18 και U31

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Samsung] UE45ES6530S μετά από κεραυνό
    από maik65 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-20, 09:24
  2. [Τηλεόραση F&U] tv f&u model fl24050 firmware update
    από evripides στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-20, 20:19
  3. [Pitsos] Πτώση ρελέ από φούρνο μετά από λίγα λεπτά
    από perlitis στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-19, 19:34
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-19, 11:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας